Sledujte nás aj na

Ľudí, ktorí prišli do priameho kontaktu s kryptomenami môžeme s privretými očami rozdeliť do dvoch skupín — traderi a HODLeri. Kým cieľom prvej skupiny je generovanie zisku prostredníctvom obchodovania s kryptomenami, v prípade šikovnejších traderov aj počas poklesu trhu, HODLeri sú ľudia, ktorí vybrané kryptomeny držia z fundamentálneho presvedčenia, že ich hodnota narastie, respektíve budú jediným alebo jedným z mnohých platidiel či investičných nástrojov v budúcnosti.

Dnešný Víkendový Bulletin je určený práve HODLerom a jeho cieľom je priniesť čitateľovi krátky návod, ako si môže jednoducho vybudovať pasívny príjem pomocou kryptomeny, ktorú vlastní.

Trochu histórie na začiatok

Ľudia si navzájom vypožičiavajú peniaze už tisíce rokov, pretože ide o bezpečný spôsob, ako investovať svoj kapitál výmenou za zisk vo forme úrokov. Najstaršie príklady úverov sa objavili už za čias Mezopotámie. Prvý známy záznam o úrokovej sadzbe pochádza z Indie, z čias panovníka Chammurapiho (približne 1800 rokov p. n. l.). Ten vo svojom zákonníku po prvýkrát presne definoval úrokovú sadzbu, ktorá bola naviazaná na cenný kov — striebro.

V rámci novodobej histórie bola prvou bankou poskytujúcou pôžičky na území dnešnej Európy Bank of England (1695). S vývojom trhu sa poskytovanie úverov stalo hlavným zameraním väčšiny bánk. Neskôr, s príchodom internetu sme sa stali svedkami online poskytovania úverov. Dnes sme na začiatku novej éry, peer-to-peer online požičiavania kryptomien.

Život HODLera

HODLer (preklep anglického slova „hold“ — držať. Výraz sa po prvýkrát objavil na fóre bitcointalk.org v roku 2013 a používa sa dodnes) je človek, ktorý vlastní kryptomeny a o správnosti svojej investície je natoľko presvedčený, že z nej nie je ochotný upustiť ani pri prudkom poklese jej hodnoty. V kryptokomunite sa často vedú dohady, ktorá forma (obchodovanie verzus držanie) je z finančného hľadiska výhodnejšia.

Každá z oboch skupín má svoje argumenty, avšak nepopierateľný je fakt, že kým trader musí vedieť správne odhadnúť najbližší vývoj trhu a samozrejme adekvátne zareagovať na jeho zmenu, HODLer svoje krypto drží a v čase poklesu ceny daného aktíva prikupuje ďalšie coiny, čím si celkovo znižuje priemernú nákupnú cenu.

Pozerať sa však na klesajúci stav svojho portfólia od začiatku roku 2018 istotne nepoteší ani jeho. Dobrou správou však je, že aj HODLer má možnosti ako zarábať a pritom svoje kryptomeny nepredať.

Cryptocurrency Lending

Zdroj: blogs.pincap.in

Medzi populárne metódy budovania pasívneho príjmu patrí prevádzkovanie masternodov (DASH, PIVX), či „staking“ coinov, ktoré fungujú na algoritme Proof-of-Stake alebo Delegated-Proof-of-Stake (napríklad ARK a LISK). Poslednou možnosťou, ktorú si práve v dnešnom článku rozoberieme, je „Cryptocurrency Lending“ — teda požičiavanie kryptomien. V tejto chvíli je na trhu k dispozícii množstvo peer-to-peer platforiem, ktoré túto službu ponúkajú. Z mnohých uvedieme napríklad SALT, EthLend, Bitbond, Othera, Everex, Bitfinex, OKEx či Poloniex. A práve na poslednú menovanú platformu sa dnes zameriame.

Poloniex

Zdroj: Poloniex.com

Poloniex je americká burza založená v roku 2014. Koncom februára minulého roka ju za $400 miliónov kúpila spoločnosť Circle Internet Financial Ltd., ktorú vlastní medzinárodná finančná skupina The Goldman Sachs Group. Aktuálne je na tejto platforme k dispozícii 61 kryptomien, tokenov a stablecoinov. Popri klasických burzových službách, teda nákup a predaj kryptoaktív, umožňuje svojim klientom aj obchodovanie na páku.

Práve traderom využívajúcim tento typ obchodovania je v ponuke zaradená aj možnosť požičania si kryptomien. Tá je k dispozícii pri nasledovných kryptomenách: Bitcoin, BitShares, Clams, DarkCoin, Dogecoin, Ethereum, Factom, Litecoin, MadeSaifCoin, Monero, XRP a Stellar.

Registrácia do 10 minút

Zaregistrovanie, vytvorenie účtu a prevedenie prvého depozitu zaberie v závislosti od vkladu danej kryptomeny len pár minút (v prípade Bitcoinu cca pol hodinu, keďže transakčný čas na jeho prevedenie je približne 20 minút).

Vytvorenie klientskeho účtu je viac menej rovnaké ako na všetkých kryptoburzách. Po zadaní osobných údajov ako meno, adresa, email a nastavení hesla budete vyzvaný na nahratie jedného dokladu totožnosti. Na výber máte buď váš občiansky preukaz, vodičský preukaz alebo cestovný pas. Potrebné je nahrať obe strany zvoleného dokladu. Vzhľadom k verifikácii je potrebné nahrať ešte aktuálnu fotku. Ak je všetko v poriadku (na oboch fotografiách sa aspoň trochu podobáte :)), účet je vytvorený a overený do 10 minút.

Po dokončení aktivácie Vás burza vyzve nastaviť si dvojfaktorovú autentifikáciu, ktorú môžete spraviť napríklad prostredníctvom aplikácie Google Authenticator. Následne môžete uskutočniť Váš prvý vklad.

Ako požičať Bitcoin?

Akonáhle máte na Vašom klientskom účte Vami vybranú kryptomenu, pre jej požičanie ju musíte previesť. Po kliknutí v hornom menu na záložku „LENDING“ a „quick transfer“ sa Vám objaví príkazové okno (obrázok nižšie), kde zadáte sumu a menu, ktorú chcete previesť a vyberiete odkiaľ kam ju chcete poslať. V našom prípade z „Exchange account“ na „Lending account“.

Prevod je uskutočnený okamžite. Od tohto momentu môžete v závislosti od dopytu vybranú kryptomenu požičať.

Zdroj: Poloniex.com

Pre samotné zadanie ponuky Vašej pôžičky je potrebné zadať úrokovú sadzbu, za ktorú ju chcete požičať (pre lepšiu predstavu sa môžete „inšpirovať“ už aktuálnymi pôžičkami, ktoré sú v ponuke), ďalej sumu a počet dní (dĺžka doby pôžičky).

Poloniex taktiež ponúka možnosť automatického obnovenia pôžičky (tlačidlo „Auto-renew“). V prípade, že ho necháte zaškrtnuté, po skončení aktuálnej pôžičky sa automaticky zaradí znovu do ponuky.

Táto možnosť Vám síce umožní mať Vašu kryptomenu stále v ponuke, avšak vzhľadom na to, že úrokové sadzby sa neustále menia, môže sa Vám stať, že buď bude Vaša ponuka zadaná s neatraktívnym úrokom pre dopytujúcich, alebo bude Vami žiadaný úrok príliš nízky a Vy teda v konečnom dôsledku stratíte možnosť zarobiť na úrokoch viac.

Zdroj: Poloniex.com

 V momente, keď niektorý trader Vašu pôžičku akceptuje, uvidíte ju v kolónke „My active loans“. V nej nájdete údaje o množstve, ktoré ste požičali, úrokovú sadzbu a čas jej poskytnutia, taktiež aj to, ako Vám „Fees“ (úroky) pomaličky pribúdajú (v prípade Bitcoinu sú vyjadrené v jednotke satoshi). Akonáhle pôžička dosiahne svoju splatnosť, úroky Vám budú automaticky pripísané na účet. Samozrejme, len v prípade, že ste nezvolili funkciu automatického obnovenia pôžičky.

Úrokové sadzby

Pravdepodobne každého HODLera najviac zaujímajú úrokové sadzby. Vzhľadom k tomu, že sa neustále menia v závislosti od dopytu traderov po pôžičkách, pre ilustráciu použijeme dáta zo stránky polobot.net.

Na nej je možné sledovať nie len aktuálne úrokové sadzby pre jednotlivé kryptomeny, ale aj historické priemery za 24 hodín, mesiac či rok. Dôležité je si uvedomiť, že poskytované dáta zaznamenávajú denný úrok vo všetkých vyobrazených prípadoch.

Zdroj: Polobot.net

Z priloženého obrázku je vidieť, že za posledný rok bola priemerná úroková sadzba najvyššia v prípade požičiavania kryptomeny Dogecoin. Priemerný denný úrok činil približne 0.24 %, čo je ročne veľmi slušných takmer 90 % (úrok nie je rátaný kumulatívne, to znamená, že investor ponúkal pôžičku v stále rovnakej sume a nenavyšoval ju o medzičasom zarobené úroky).

V prípade Bitcoinu je ročné zhodnotenie 15 %. Dôležité je však mať na pamäti, že úrokové sadzby rastú prevažne v období bull marketu, teda v čase, keď cena kryptomeny rastie. Každopádne, na to, že za posledný rok čelí trh s kryptomenami viac-menej kontinuálnemu prepadu, je aj zmienených 15 % výborné číslo, vďaka ktorému môžete svoje Bitcoiny zhodnotiť.

Krypto verzus fiat, alebo čo Vám ponúkajú banky

Ak sa niekomu zdá vyššie uvedené zhodnotenie nízke, treba si uvedomiť dve veci. Za prvé, je to čas, ktorý vynaložíte na poskytnutie pôžičky a teda na vybudovanie Vášho pasívneho príjmu, ktorý je zanedbateľne krátky. Za druhé, nižšie si pozrite tri tabuľky, ktoré obsahujú aktuálne dáta z prvého tohtoročného týždňa. Týkajú sa ročnej výnosnosti vybraných fondov banky „za ktorou idú tí najlepší“, úrokových sadzieb na rôznych typoch sporenia ako aj úročenia termínovaných vkladov s jednoročnou viazanosťou.

Parádne nízke, však?

Výkonnosť fondov. Zdroj: tam.sk

Úročenie jednotlivých sporení. Zdroj: financnahitparada.sk

Úročenie vybraných termínovaných vkladov. Zdroj: financnahitparada.sk

Výhody a riziká požičiavania kryptomien

Predtým, než sa ako HODLer rozhodnete prvýkrát požičať kryptomeny, pozrite sa na výhody, ale aj na nevýhody, ktoré táto forma pasívneho príjmu prináša.

Výhody
  • Vytvorenie účtu na burze, ktorá umožňuje požičiavanie kryptomien je naozaj rýchle. Dokazuje to aj vyššie popísaný proces registrácie na kryptoburze Poloniex.
  • Vami poskytnuté úvery nemusíte aktívne sledovať. Buď sa na burzu prihlásite len v čase, kedy má byť pôžička splatná (v prípade Poloniexu minimálne raz za dva dni), alebo si nastavíte funkciu auto-renew a Vaše krypto bude stále v obehu. Ak nezvolíte ani jednu z možností, úroky sa Vám jednoducho pripíšu na účet a Vy ponúknete ďalšiu pôžičku keď uznáte za vhodné.
  • Samozrejme najväčšou výhodou je množenie Vašej kryptomeny. Aj keď úroky majú kolísavú tendenciu, ich ročný priemer je dozaista zaujímavou formou pasívneho príjmu.
Nevýhody
  • Insolventnosť burzy — spolu s rastúcou popularitou kryptomien vzrastal aj počet útokov na burzy. Niektoré burzy hackerské útoky prežili, iné to položilo. Každopádne, nech je burza zabezpečená akokoľvek, riziko útoku a tým pádom aj možná strata Vašich vložených aktív stále existuje. Vždy treba mať na pamäti, že prevodom Vašich kryptomien na burzu prestávate byť sám sebe bankou. Inými slovami, privátne kľúče nevlastníte Vy, a teda v prípade napadnutia burzy je len na nej, či vám odcudzené aktíva vráti, alebo nie.
  • Riziko poklesu ceny — tento aspekt sa viac-menej pravých HODLerov vôbec netýka. Tí totižto kryptomeny nepredávajú pri žiadnom poklese. Ak ste ale náchylný predať Vaše aktíva v dôsledku domnienky, že ich cena bude konštantne klesať, zvážte na ako dlho ich požičiate. Najkratšia doba, na akú môžete ponúknuť pôžičku na Polniexe je stanovená na dva dni.
  • Poplatok za poskytnutie pôžičky. V závislosti od obchodnej platformy sa môžete stretnúť s rôznou výškou poplatkov, ktoré si daná burza strháva za to, že cez ňu môžete poskytovať pôžičku. V prípade Poloniexu je to 15 %. Samozrejme, táto suma sa ráta zo zisku a nie zo sumy, ktorú požičiavate.

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...