Sledujte nás aj na

Pre väčšinu ľudí, ktorí sa v 90. rokoch nepohybovali na cypherpunkovej scéne alebo neboli priamo zapojení do e-cash projektov, bol pojem digitálna mena či kryptomena až donedávna relatívne neznámy. Prelom nastal až keď tvorca Bitcoinu, Satoshi Nakamoto skoncipoval whitepaper, teda sprievodcu a nástroj, ktorý mal oboznámiť záujemcov o základných princípoch daného projektu.

Satoshiho idea však nebola zďaleka prvá. Myšlienka „internetových peňazí“ tu bola dávno predtým, no až príchod Bitcoinu naznačil možnú revolúciu v tejto oblasti.

Tak, ako je letopočet rozdelený na dve časti — before Christ (BC), teda obdobie pred naším letopočtom a anno Domini (AD), termín označujúci nás letopočet, tak by sme mohli rozdeliť aj históriu digitálnych mien. Before-Bitcoin (BB) — éra pred Bitcoinom a anno Bitcoin (AB) obdobie po vydaní Satoshiho whitepaperu.

Poďme sa teda pozrieť na niektoré technológie, ktoré predchádzali Bitcoinu. Spracovali sme tie najpodstatnejšie udalosti v histórii kryptomien.

Zdroj: topbrokers.trade

# 1: 1977 — Vytvorenie algoritmu RSA

Ako vôbec prvý míľnik by sme mohli označiť vytvorenie RSA algoritmu. Za jeho zrodom stáli v roku 1977 traja profesori z Massachusettskej technickej univerzity — Ron Rivest, Adi Shamir a Leonard Adleman. Podľa ich iniciálov bol tento algoritmus, ktorý sa v súčasnosti považuje za chrbticu digitálnej bezpečnosti, aj pomenovaný. V skratke by sa dal popísať ako asymetrická šifra, ktorá sa skladá z jedného verejného (šifrovacieho) a jedného súkromného (dešifrovacieho) kľúča.

Podstata funguje rovnako ako v prípade kryptomenových peňaženiek. Zatiaľ čo verejný kľúč (public key, respektíve Vaša kryptomenová adresa) môže držiteľ oznámiť celému svetu, ten súkromný (private key — „kľúč k Vášmu účtu“) si starostlivo uchová.

Algotimus RSA, zdroj: researchgate.net

# 2: 1989 — Prvé elektronické platby DigiCash

DigiCash Inc. bola spoločnosť zaoberajúca sa elektronickými platbami. V roku 1989 ju založil kryptograf David Chaum. V tej dobe boli transakcie DigiCash vďaka množstvu kryptografických protokolov absolútne jedinečné. Napriek tomu ho z popredných bánk používala iba americká Mark Twain Bank a nemecká Deutsche Bank.

O necelých 10 rokov vyhlásila spoločnosť DigiCash bankrot, nakoľko podľa slov jej zakladateľa tento technologický systém vstúpil na trh skôr ako sa elektronický obchod plne integroval do prostredia internetu.

# 3: 1998 – Náznak digitálnych mien: Beenz.com a InternetCash.com

Beenz.com bola webová stránka, ktorá ponúkala svojim návštevníkom možnosť zarábať online menu. Tú mohli získať navštívením určitých webových stránok, prihlásením sa cez konkrétnych poskytovateľov internetových služieb alebo nakupovaním v určitých obchodoch.

Zarobenými „fazuľkami“ (logo a názov vychádza z anglického slova beans — fazuľky) mohli zaplatiť za tovar či služby u vybraných online obchodníkov. Projekt sa však nedožil dlhého veku. V roku 2001 bola celá spoločnosť predaná americkej firme Carlson Marketing Group.

Spoločnosť InterenetCash.com sa v roku 1999 začala zaoberať predplatenými kartami. Peniaze, ktoré boli na kartách uložené, sa dali následne použiť prostredníctvom elektronickej peňaženky v sieti zúčastnených obchodníkov.

Spoločnosť získala finančné prostriedky vo výške $10 miliónov a v čase najväčšieho rozmachu zamestnávala približne 70 zamestnancov. Rovnako ako Beenz.com však skončila v roku 2001, v období, kedy praskla známa dot-com bublina.

# 4: 2008 – Satoshi Nakamoto predstavuje Bitcoin

Koncept, s ktorým prišiel Satoshi Nakamoto pri predstavení Bitcoinu bol nepochybne inovatívny a pútavý. Vo whitepaperi nazvanom „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“ (Bitcoin: peer-to-peer elektronický peňažný systém), ktorý Nakamoto uverejnil v októbri 2008, bol Bitcoin predstavený ako a bezpečný spôsob posielania platieb a prevodov, bez akéhokoľvek zapojenia vládnych alebo finančných inštitúcií.

Bitcoin white paper bol vydaný presne pred desiatimi rokmi!

Vo whitepaperi bol zároveň predstavený aj blockchain. Ten bol Nakamotom opísaný ako sieť, ktorá spracováva transakcie tým, že ich zaraďuje do jednotlivých blokov, ktoré sú potvrdzované pomocou algoritmu Proof-of-Work. Na svet tak priniesol koncept, vďaka ktorému sú všetky historické záznamy v sieti nemenné a trvácne.

# 5: 2009 – Prvá transakcia Bitcoinom

Keď 3. januára 2009 vyťažil Satoshi Nakamoto prvý blok, ktorý obsahoval 50 Bitcoinov, pomenoval ho príznačným názvom: „genesis block“. Jeho súčasťou bol aj digitálny podpis, do ktorého vložil nadpis z britského denníka British Times vydaného v ten deň. Ním sa odvolával na nutnosť reformovania súčasného finančného systému. Pár dní na to, 12. januára 2009, uskutočnil Nakamoto prvú transakciu, keď poslal Halovi Finneymu 50 BTC.

Osem najzaujímavejších Bitcoin transakcií

# 6: 2011 – Zrod Silk Road

Povedomie o kryptomenách sa rýchlo rozšírilo aj medzi ľuďmi, ktorí chceli, aby ich transakcie zostali v anonymite. Jedným z miest, kde sa Bitcoin v hojnom počte využíval, bol vo februári 2011 založený Silk Road. Išlo o čierny online trh, na ktorom si jeho klienti mohli zakúpiť nelegálny tovar výmenou za zmienený Bitcoin.

Len 18 mesiacov od spustenia Silk Road, časopis Forbes odhadol, že mesačne sa na ňom uskutočnia transakcie v hodnote až $1.9 milióna. V jeho začiatkoch bol pritom počet účtov obmedzený a tí, čo sa chceli zaregistrovať, si museli kúpiť prístup v aukcii. Neskôr sa dal účet získať za pevne stanovenú cenu.

# 7: 2011 – Bitcoin dosiahol paritu s americkým dolárom

Len dva roky po prvej transakcii Bitcoinu, oslávila táto kryptomena významný míľnik. Presnejšie po dvoch rokoch a jednom mesiaci, 9. februára 2011, dosiahol Bitcoin na neslávne známej kryptomenovej burze Mt.Gox, paritu s americkým dolárom. O ďalšie dva roky (december 2013) už prekonal hranicu $1,000 za 1 BTC.

Parita Bitcoinu s americkym dolarom, zdroj: buybitcoinworldwide.com

# 8: 2013 – Hodnota BTC v obehu prekročila $1 miliardu

Pri cenách ešte chvíľu zostaneme. Štyri roky po predstavení Bitcoinu, pokorila táto kryptomena ďalšiu métu. Od začiatku roku 2013 jej hodnota rástla. 30. marca dosiahla cenu $92 a celkový trh s Bitcoinom presahoval sumu jednej miliardy amerických dolárov. V tom čase bolo v obehu 11 miliónov BTC.

O osem mesiacov neskôr už bola celková trhová kapitalizácia Bitcoinu vyššia ako $10 miliárd.

# 9: 2013-2015 – Na scénu nastupuje Ethereum

Kým v roku 2013 existovalo sedem kryptomien, v lete 2015 ich už bolo 544. A práve v tomto období prišla na scénu kryptomena, ktorá ponúkla možnosť vytvárať takzvané smart kontrakty.

Ethereum bolo oficiálne predstavené ako decentralizovaná platforma, ktorá umožňuje generovanie inteligentných kontraktov, teda aplikácií, ktoré fungujú presne tak, ako sú naprogramované, bez možnosti prestojov, cenzúry, podvodov či zásahov tretích strán. Jej základy položil ešte v roku 2013 programátor ruského pôvodu, Vitalik Buterin.

Napriek viacerým odlišnostiam voči Bitcoinu, aj táto kryptomena funguje na algoritme Proof-of-Work, avšak vývojársky tím už dlhšiu dobu zvažuje prechod na energeticky menej náročný spôsob potvrdzovania transakcií a ťažby blokov —Proof-of-Stake.

O prelomových riešeniach, ktoré Ethereum prinieslo, svedčí aj vývoj jeho ceny. Kým počas ICO bola cena za 1 ETH len $0.31, v čase najväčšieho boomu dosiahla úroveň presahujúcu $1,400. Po masívnom raste na prelome rokov 2017 až 2018, však prišiel pokles, ktorý sa nevyhol ani iným kryptomenám. Aj v dôsledku neho prišlo Ethereum z pohľadu trhovej kapitalizácie o svoje druhé miesto (za Bitcoinom), z ktorého ho zosadil token spoločnosti Ripple, XRP.

#10: 2017-2018 – Éra vládneho schvaľovania a štátnych regulácií

V roku 2017, keď sa povedomie o kryptomenách rýchlo šírilo medzi ľuďmi, sa začali  vlády niektorých štátov zaujímať o túto oblasť čoraz intenzívnejšie. Predstavitelia Ruska a Ukrajiny vydali verejné oznámenie, že pracujú na novele štátnej politiky s cieľom načrtnúť jasné podmienky a usmernenia pre fungovanie kryptomien v súčasnej ekonomike.

Naproti tomu, vláda Španielska poňala popularitu kryptomien ako cestu vedúcu k vyriešeniu štátneho deficitu. Ako jeden z prvých štátov tak zaviedlo zákon, cez ktorý podliehajú digitálne aktíva v tejto krajine dani.

Aj napriek tomu, že stále väčšie množstvo vlád sa snaží pristupovať k otázke kryptomien s rozumom, stále sa nájdu štáty ako napríklad Egypt, Irak, Saudská Arábia, Bangladéš, Maroko či Pakistan, v ktorých je obchodovanie a držanie kryptomien zakázané.

Regulácie kryptomien, zdroj: complyadvantage.com

Zdroj: steemit.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...