Sledujte nás aj na

Známa P2P kryptomena Vertcoin zaznamenáva pretrvávajúci 51 % attack, ktorý údajne viedol k „double spendingu“ v hodnote až $100,000.

Mark Nesbitt, bezpečnostný expert burzy Coinbase upozornil, že Vertcoin čelí 51 % útokom. Podľa jeho slov skupina anonymných hackerov získala prenajatím dostatočného množstva hash rate nadpolovičnú väčšinu výpočtovej sily siete, čo im de facto umožnilo riadiť verejný reťazec tejto kryptomeny.

Aby vznikol nový blok v sieti a kryptomenová transakcia bola úspešne uskutočnená, nadpolovičná väčšina ťažiarov sa musí zhodnúť na platnosti tohto bloku. Avšak ak by jedna entita ovládala viac ako polovicu výpočtovej siete (51 %), mohla by ľubovoľne odmietať transakcie a čo je nebezpečnejšie, mohla by transakcie uskutočniť dvakrát – takzvaný „double spending“.

Alternatívny blockchain a reťazová reorganizácia

Integrita a celistvosť kryptomien fungujúcich na báze Proof of Work stojí a padá na miere decentralizácie. V prípade, že niektorý z ťažobných poolov ovládne viac ako 50 % výpočtovej sily danej siete, dokáže generovať separátne bloky. Tým pádom vzniknú dve verzie pôvodného blockchainu. Ak tento alternatívny blockchain ovládaný jednou entitou začne produkovať viac blokov ako zvyšok siete, vznikne stav označovaný ako „chain reorganization“ (reťazová reorganizácia).

ASIC rezistencia Vertcoinu

Vertcoin je známy svojim negatívnym postojom voči zariadeniam ASIC. Algoritmus, na ktorom táto kryptomena stojí, je preto navrhnutý tak, aby ťažba tohto coinu nemohla prebiehať prostredníctvom týchto špecializovaných zariadení. Namiesto toho je ťaženie mincí (a teda aj potvrdzovanie transakcií v sieti) zabezpečené bežne dostupnými grafickými kartami. ASIC rezistenciu zdôvodňuje vývojársky tím Vertcoinu ako pokus o zabránenie možnej centralizácie ťažby.

Podľa Marka Nesbitta však práve tento fakt spôsobuje oslabenie siete. Ktokoľvek s dostatočným výpočtovým výkonom totiž to môže získať potrebnú nadpolovičnú väčšinu hash rate a tým pádom spustiť 51 % útok.

Vo svojom blogovom príspevku Nesbitt uviedol, že sieť Vertcoinu čelila opakovaným 51 % útokom, pričom najväčšia reorganizácia mala dĺžku 310 blokov. Posledný zaznamenaný incident pritom spôsobil štyri reťazové reorganizácie a všetky vyústili do double spendingu.

Najväčšie kryptomenové útoky roku 2018

Podľa slov Vertcoin developera, Erica Kubika, si útočníci zakúpili potrebný hash power prostredníctvom spoločnosti NiceHash. Podobný názor zastáva aj jeho kolega Gert-Jaap Glasbergen, ktorý zároveň poukazuje na nízku cenu, za ktorú sa dá prostredníctvom tejto spoločnosti zakúpiť potrebná výpočtová sila na uskutočnenie zmieneného útoku.

Prvotné upozornenia na možné 51 % útoky prišli už začiatkom tohto leta. Tvorcovia stránky crypto51.app spravili prehľadný zoznam kryptomien a ich náchylnosť na tento druh útoku. Z obrázku priloženého nižšie je vidieť, koľko by 51 % útok stál a aká výpočtová sila je momentálne k dispozícii prostredníctvom NiceHash.

(zdroj: crypto51.app)

Podobné útoky z minulosti

Vertcoin však zďaleka nie je jediný, ktorý podobnému typu útoku v tomto roku čelil. Obdobné problémy zaznamenali aj kryptomeny Verge, Bitcoin Gold a ZenCash. Niektoré z nich už podnikli kroky na predchádzanie takýmto incidentom. Napríklad, tím Bitcoin Gold predstavil myšlienku hard forku, ktorým by dokázať podľa ich slov eliminovať možnosť 51 % útoku.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...