Sledujte nás aj na

Verge, kryptomena zameraná na anonymitu, sa stala obeťou takzvaného 51% útoku. Páchateľovi sa podarilo získať väčšinovú kontrolu nad hashratom (výpočtovou silou) siete, čo mu umožnilo modifikovať transakcie a tak spochybniť celú integritu siete. Páchateľovi sa počas útoku podarilo odcudziť približne 250,000 XVG. Ako odpoveď na tento útok sa vývojári rozhodli vykonať hard fork.

Kryptomena Verge sa stala obeťou 51% útoku v stredu 4. apríla. Prvýkrát o tom informoval užívateľ „ocminer“ v regulérnom diskusnom príspevku na internetovom fóre Bitcointalk. Chyba v kóde tohoto altcoinu umožnila útočníkovi prepísať časové značky (time stamp) a dosiahnuť, aby nové bloky boli vytvárané pomocou rovnakého algoritmu. Za bežných okolností sa každý nový blok vytvára odlišným algoritmom, aby sa predošlo tomu, že určitá skupina ľudí získa kontrolu nad hashratom siete.

Pri 51% útok bol použitý rovnaký šifrovací algoritmus pre každý blok, čo by za normálnych okolností malo byť nemožné.

 

Hashrate je merná veličina výkonnosti určitej blockchain siete. Jednotkou je „hash/s“ (počet hashov za sekundu). Prakticky sa jedná o výpočtovú silu siete

Rollback a hard fork siete

Využitím viacerých chýb v XVG kóde sa útočníkovi podarilo vyťažiť viacero blokov v rozmedzí jednej sekundy využítím toho istého skriptového algoritmu. Útok sa podarilo zastaviť až po troch hodinách. Dovtedy sa však útočníkovi podarilo vytvoriť a potvrdiť stovky blokov, čo spôsobilo rozsiahle škody. Kvôli tomu sa vývojári rozhodli pre blockchain rollback, proces, v ktorom sa zmenila história transakcií. Odcudzené prostriedky tak skončili nie na hackerovej adrese ale na bezpečnej adrese. Vedúci vývojár Justin Vendetta sa zaviazal problém vyriešiť. Nakoniec sa mu to podarilo, ale až na druhý pokus. Momentálne začali prípravy na hard fork, ktorý má problém vyriešiť už natrvalo. Dátum hard forku nie je známy.

Je však možné, že problémy sa pre Verge ešte len začali. Útočník zosmiešnil vývojársky tím na nemenovanom fóre, kde napísal: „Hey Verge , mali by ste si zohnať reálnych vývojárov, ktorí vám opravia kód. Prišli sme na ďalšie 2 závažné chyby.“

51% útoky sú veľmi zriedkavé

51% útok je typ útoku na blockchainovú sieť, pri ktorom jednotlivec alebo organizácia je nejakým spôsobom schopná ovládať väčšinu (51%) ťažobného výkonu siete (hashrate). Ak je nadpolovičná väčšina výpočtovej sily ovládaná jediným subjektom, teoreticky vie tento subjekt rozhodnúť, ktoré transakcie sa schvália, a ktoré nie. To im dovoľuje zabrániť potvrdzovaniu transakcií a zároveň im dovoľuje uskutočňovať inak nemožné operácie ako napríklad tzv. double spending – proces, pri ktorom sú tie isté mince minuté niekoľkokrát.

Keďže mineri určitej kryptomeny sú roztrúsení naprieč všetkými kontinentami, je vysoko nepravdepodobné, že by mohlo dôjsť ku kartelovej dohode vedúcej k 51% ovládnutiu výpočtovej sily. Avšak ak kód obsahuje závažné chyby, potenciálny útočník ich môže využiť k prevzatiu kontroly.

Napriek tomu, že sa Verge stal terčom 51% útoku, tento typ hackov je veľmi zriedkavý. Ak by útočník chcel prevziať kontrolu nad Bicoin sieťou, musel by ovládnuť a disponovať výpočtovou silou o veľkosti až 14 exahashov ( 1 exahash 1,000,000,000 gigahashov), čo je prakticky nemožné. Altcoiny sa vyznačujú oveľa nižším hashratom, no aj tak je 51% útok nepravdepodobný.

Predpokladá, že ďalšia kryptomena na báze PoW: Electroneum sa stala terčom 51% útoku a to len pred tromi dňami. Existujú podozrenia, že za tento útok by mohla byť zodpovedná rovnaká osoba ako v prípade Verge.

Rowan Stone, zakladateľ ťažiarenskej spoločnosti Alter Chain vysvetľuje: „Kryptomeny na báze PoW sú zabezpečené decentralizovaným konsenzom. Tento útok na Verge je skvelým príkladom toho, čo je možné, keď má jeden subjekt dostatok hashpoweru na vytvorenie vlastného konsenzu. Skutočnosť, že kód XVG obsahoval tak závažnú chybu vyústila v to, že páchateľ ju využil na uskutočnenie útoku.“

 

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...