Sledujte nás aj na

Vzhľadom na to, že Venezuela čelí najhoršej hyper-inflácii za posledné obdobie, bežní Venezuelčania sa obrátili na ťažbu (mining) kryptomien, aby si  mohli dovoliť kúpiť základné potreby.

Venezuelčania ťažia kryptomeny

Zakladateľ spoločnosti BitcoinVenezuela.com, Randy Brito odhaduje, že asi 100 000 Venezuelčanov ťaží Bitcoin. Trend ťažby kryptomien začal už v roku 2014, keď sa kvôli poklesu cien ropy hospodárska kríza v krajine ešte zhoršila .

Na ťažení kryptomien sa podieľajú ľudia (mineri), ktorí používajú špeciálny softvér a hardvér na vykonávanie zložitých matematických operácií, podieľajúc sa tak na chode blockchain siete. Ako odmenu za „prepožičanie výpočtového výkonu počítača“ mineri prijímajú ťaženú kryptomenu. Počítače, ktoré ťažia kryptomenu sú špeciálne navrhnuté pre tento účel.

Diego, mladý venezuelský miner sa vyjadril pre web Euronews s podmienkou anonymity: „Počítače nám poskytujú 800 dolárov mesačne.“

V dnešnej dobe  je 800 dolárov ekvivalentom viac ako 77 miliónov venezuelských bolivarov na čiernom trhu. Táto suma stačí na nákup bežných denných potrieb. Pre porovnanie, minimálna mzda vo Venezuele je v súčasnosti 97,532  bolivarov, to je ekvivalent ku $12.50.

Počítač stojí 1000 až 4000 dolárov plus clo,“ povedal Diego.

Venezuelský silne dotovaný trh s elektrickou energiou robí ťažbu kryptomien ziskovú. Mineru potrebujú veľké množstvo elektrickej energie na to, aby mohli počítače neustále ťažiť.

Policajné razie

Ťaženie kryptomien vo Venezuele nie je nezákonné a neexistujú žiadne predpisy alebo regulácie. Napriek tomu polícia vykonáva razie a zatýka minerov. Tí sa preto začali ukrývať a všetko tajiť.

„Ak SEBIN (Bolivarská spravodajská služba) zistí, že ťažíte kryptomeny, obvinia vás buď z prania špinavých peňazí, zisku z nezákonného podnikania alebo krádeže elektriny, aby vás zatkli a zabavili počítače,“ povedal Diego.

„Viem, o ľuďoch, ktorí museli zaplatiť pokutu v ekvivalente viac ako 40 tisíc dolárov do CICPC (venezuelská kancelária pre vyšetrovanie) a to dokonca v Bitcoinoch. Obvinia vás z porušovania výmenných kontrol a z pašovania. Potom zvyčajne pracovníci SEBIN a CICP skonfiškujú počítače, len aby ich potom predávali alebo sami používali na ťažbu,“ dodal Alejandro, venezuelský miner.

Podľa Diega si venezuelská polícia vytipuje domácnosti s vysokou spotrebou elektrickej energie. Údaje majú získavať priamo od Corpoelec (Venezuelskej energetickej spoločnosti). Navyše SEBIN má prístupy k IP adresám a tak presne vedia kto navštevuje bitmain.com alebo weby predajcov počítačov.

Kryptomeny ako šanca na lepší život

Ktokoľvek získa vo Venezuele Bitcoin, získava hodnotu v dolároch, ktorá navyše narastá. A keďže bolivar stráca na hodnote každý deň, obyvatelia sú schopní získať veľké sumy bolivarov výmenou za doláre z predaja Bitcoinov.

„S výnosmi, ktoré urobím za deň ťaženia Bitcoinu si môžem žiť veľmi dobre po zvyšok týždňa,“ povedal Diego.

Kryptomeny umožňujú ľuďom nakupovať služby a produkty po celom svete. Platby sú takmer okamžité a provízie sú veľmi nízke. Navyše kryptomeny vlády nemôžu regulovať a preto je ich v zahraničí ľahké zameniť. V dôsledku toho sa Bitcoin a kryptomeny stali dôležitým zdrojom peňazí pre Venezuelčanov, ktorí sa snažia dôstojne žiť krajine postihnutej hyper-infláciou.

V našich končinách berieme Bitcoin a kryptomeny ako možnosť investície a tiež v tom vidíme spôsob akým sa momentálne dá celkom dobre zarobiť. Treba si ale uvedomiť, že pre obyvateľov Venezuely sú kryptomeny šanca žiť normálny život na aký sme my dávno zvyknutí.

Zdoj: www.euronews.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...