Sledujte nás aj na

Venezuelská vláda kritizuje “falošné informácie” týkajúce sa údajného white paperu pre plánovanú ropou kryú kryptomenu.

Zatiaľ čo Juhoamerická krajina nepotvrdila, čo presne považuje za chybné, kontrolór venezuelského Úradu pre krypto-akvizície a súvisiace aktivity, vytvoreného len nedávno povedal, že vláda odmieta white paper, ktorý údajne vysvetľuje ako bude petro pracovať. Vláda white paper pre petro zatiaľ nezverejnila, ale venezuelský prezident Nicolas Maduro by to mal spraviť už čoskoro.

Na Reddite sa pred zhruba dvomi týždňami objavi článok obsahujúci údajný link na daný white paper a zdá sa, že samotný dokument – zatiaľ nepotvrdený venezuelskou vládou – sa nachádza na oficiálnej vládnej doméne. Na to aby sme zistili či je spomínaný dokument kompletný alebo len úryvok, si budeme musieť počkať kým vláda vydá oficiálnu verziu.

Kontroverzný “petro token” bol prvýkrát ohlásený minulý mesiac, a údajne mal za cieľ obísť finančné sankcie, ktorým Venezuela čelí uprostred roky trvajúceho ekonomického úpadku. Súčasná venezuelská mena, bolivar, trpela posledné roky obrovskou infláciou, na ktorú vláda reagovala vydaním stotisícovej bankovky.

Návrh však neostal bez kritickej odozvy z niektorých odvetví Venezuelskej vlády, hlavne legislatívnej časti, ktorá je pod kontrolou Madurovej opozície. Celý koncept bol napríklad kongresom označený ako “ilegálny”.

Amerika varuje investorov

Ministerstvo financií USA v utorok upozornilo, že Venezuelou navrhovaná „petro“ kryptomena by mohla porušiť sankcie proti socialistickej vláde štátu OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries – Organizácia krajín vyvážajúcich ropu). Toto vyhlásenie by mohlo značne znížiť záujem investorov o čoskoro spustený token.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro tento mesiac povedal, že jeho vláda čoskoro vydá 100 miliónov kusov petro meny, krytých ekvivalentným množstvom barelov ropy, čiastočne aj kvôli sankciám z USA.

Tieto sankcie zakazujú nákup novo vydaného venezuelského dlhu, ktorý Maduro nedokázal refinancovať. Toto dlhové bremeno viedlo úradníkov socialistickej strany, aby hľadali nové formy získavania financií v podobe tvrdej meny.

Maduro sa tak snaží využiť úspech kryptomien ako Bitcoin tým, že vytvorí podobnú menu pre Venezuelu. Tradičná venezuelská mena bolivar, sa nachádza na svojich minimách voči americkému doláru a krajina bojuje s hyperinfláciou.

„Zdá sa, že petro digitálna mena je rozšírením úveru venezuelskej vláde a mohla by preto vystaviť americké osoby právnemu riziku,“ uviedol hovorca Amerického ministerstva financií v utorok.

„Je to len ďalší pokus o podporu Madurovho režimu tým, že ďalej plieni zdroje venezuelského ľudu.“

Spojené štáty sú považované za kľúčový zdroj kapitálu pre cenné papiere a tokeny z dôvodu veľkosti ich hospodárstva a pretože mnohé globálne finančné operácie v určitom okamihu prechádzajú finančnými inštitúciami v USA.

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...