Sledujte nás aj na

Vedúci programátor pracujúci na kryptomene Monero Riccardo Spagni prezývaný FluffyPony povedal, že monero (XMR) treba považovať za menu a nie za investíciu. Ďalej uviedol, že ICO sú z etického hľadiska prinajmenšom otázne.

V rozhovore pre Forbes Riccardo Spagni uviedol, že Monero nebolo navrhnuté ako nástroj na investíciu. Tvrdí, že bolo navrhnuté ako mena s veľmi špecifickými vlastnosťami na ochranu súkromia.

„Som veľkým zástancom osobného súkromia,“ povedal Spagni. „Myslím si, že by to malo byť základné ľudské právo. Kvôli tomu, akým spôsobom sa všetky naše dáta vyskytli online prostredníctvom hackov, únikov informácií, malwarov a niekedy aj z vlastnej hlúposti, sme v situácii, keď sú projekty, ktoré chránia osobné súkromie nutnosťou.“

Na rozdiel od iných kryptomien sú transakcie uskutočňované pomocou blockchainu Monero takmer úplne skryté. Napríklad aj keď nebudeme schopní určiť, medzi ktorými dvoma stranami prebieha výmena v Bitcoin transakcii, stále môžeme vypátrať ich verejné adresy na blockchaine. Naopak, Monero je navrhnuté tak, aby tomu zabránilo, čo dodatočne sťažuje určenie toho, kto posiela peniaze komu.

Spagni, ktorý pracuje aj ako vedúci riaditeľ technológií pre spoločnosť Tari, hovoril mimoriadne pohŕdavo aj o ICO projektoch.

„Môj problém s ICO nie je fakt, že predávajú iba svoje ciele. Môj problém s ICO  je fakt, že sa to robí v prostredí, kde je veľa nejasností z regulačného aj etického hľadiska. V súčasnosti nemáme žiadne jasné vyjadrenie od regulačných orgánov o tom či sú ICO vôbec legálne.“

Audit súkromia

Ochrana osobných údajov môže byť dvojsečný meč, ktorý prináša výhody skrytých transakcií, ale zároveň zvyšuje šance na zlomyseľné aktivity, ako je predaj nelegálnych drog a zbraní. Monero skrýva adresy peňaženiek a informácie o tom kto obchoduje v procese zvanom obfuskácia. Ide však o mylnú predstavu, že takýto systém nemožno auditovať. Rozhodnutie odhaliť potrebné informácie však je však v rukách majiteľa peňaženky.

„Monero sieť je kontrolovateľná. Takzvaný zobrazovací kľúč (view key) môžete vziať a môžete ho dať auditorovi tretej strany alebo daňovému úradu. Vzhľadom na to, že funkcia view key je kryptograficky prepojená s vašou peňaženkou, existuje záruka, že nikto nemôže manipulovať alebo skryť určité transakcie spojené s adresou peňaženky,“ hovorí Spagni.

Spomínaný zobrazovací kľúč alebo view key umožňuje inej osobe, než je vlastník adresy, zobraziť všetky prichádzajúce a odchádzajúce transakcie bez toho, aby dokázal finančné prostriedky minúť.

„Pokiaľ ide o reguláciu vo všeobecnosti, komunita nemá moc takýto dohľad nijak ovplyvniť,“ dodáva Spagni. „Vo veľkej miere využívame praktický prístup. Pracujeme na open-source projekte v prospech všetkých ľudí na celom svete, ktorí ho môžu používať a ako k tomu pristupujú regulačné orgány mimo našej kontroly.“

Zdroj: financemagnates.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...