Sledujte nás aj na

Počas udalosti Lightning Hack Day, ktorá sa konala 31. marca v Hong Kongu, predviedol vývojár a developer Felix Weis úspešnú demonštráciu svojho Lightning Network pluginu, pomocou ktorého uskutočnil vôbec prvú transkaciu tohto typu cez kryptomenový bankomat.

Video, ktorým Felix demonštroval nákup bitcoinu prostredníctvom využitia Lightning Network (off chain škálovacieho riešenia) a ATM zaznamenalo na Twitteri obrovský záujem. Na uvedenom zázname je vidieť ako vďaka pluginu ponúkne bankomat možnosť spracovania zadanej transakcie buď klasickým spôsobom (on-chain) alebo off-chain. Kým pri on-chain riešení by prevod trval približne 10 minút, v prípade využitia Lightning Networku je platba zrealizovaná okamžite. Riešenie, ktoré Felix Weis predviedol je však podľa jeho slov aktuálne obmedzené na 20 HKD, čo je zhruba $2.55 alebo 0.000539 BTC.

Plugin ponúka zatiaľ iba vklad

Momentálne je podľa slov developera LN plugin nainštalovaný vo kryptomenových bakomatoch českej spoločnosti General Bytes v Hong Kongu. V prípade, že by jeho riešenie chceli využívať aj ďalšie spoločnosti je nutné, aby prevádzkovali vlastný uzol v LN sieti. Okrem tejto podmienky má spomenuté riešenie ešte jeden malý nedostatok a síce, že aktuálne podporuje len vklady.

V prípade, že by ste chceli rovnakou rýchlosťou z obojsmerných bankomatov vyberať fiat meny (predávať kryptomeny), budete si musieť počkať na rozšírenú verziu pluginu, na ktorej však Weis podľa jeho slov už usilovne pracuje.

Všetko, čo by ste mali vedieť o Lightning Network

LAPPs – Nová forma decentralizovaných aplikácií

Kryptomenové bankomaty sa touto udalosťou pridali k už existujúcim možnostiam, kde sa Lightning Network stále viac využíva. Mimo klasických platieb medzi účastníkmi siete by sme mohli spomenúť predovšetkým decentralizované aplikácie vytvorené na LN mainnete – LAPPs.

Ich hlavným zámerom je pochopiteľne orientácia na mikrotransakcie, ktoré sa musia vyznačovať dvomi kľúčovými vlastnosťami. Rýchlosťou a nízkymi poplatkami. Vďaka zmienenému off-chain riešeniu sú však oba atribúty ľahko dosiahnuteľné. Aktuálny zoznam LAPPs si môžete pozrieť na stránkach lightning komunity tu.

Z viacerých stojí určite za zmienku Nanopos, aplikácia fungujúca ako point-of-sale; Filebazaar, ktorý sa orientuje na predaj dokumentov, obrázkov či videí alebo NanoTip, ktorý ako už názov napovedá slúži na „tipping„, teda poslanie podpory vo forme bitcoinu tvorcovi obsahu, ktorého chceme takouto formou odmeniť.

Lightning Network prekročil kapacitu 1,000 BTC

Za posledných 30 kalendárnych dní zaznamenala sieť Lightning Network vskutku zaujímavý nárast. Podľa monitorovacej stránky 1ml.com je aktuálny počet uzlov 7,772 (takmer 12 % nárast za posledný mesiac), počet kanálov v sieti sa blíži k hranici 40,000 (40 % nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu) a celková kapacita siete prekročila hranicu 1,000 BTC. Presnejšie je to 1,062 BTC, čo znamená 44% nárast.

Lightning Network má na síti Litecoin již přes 100 uzlů

Progres toho off-chain riešenia, ktorého cieľom je priniesť instantné a predovšetkým extrémne lacné platby prostredníctvom bitcoinu nezostal bez povšimnutia ani v ratingovej agentúre Weiss Ratings. Tá v pravidelnej periodicite vydáva hodnotenie jednotlivých kryptomien z technologického a adopčného hľadiska. V aktuálnom vydaní si Bitcoin aj vďaka rozširujúcemu sa využívaniu LN zlepšil svoje predchádzajúceho hodnotenie z “C-” na “B-”.

Weiss Ratings: Najväčší pokrok a mieru adopcie zaznamenal XRP token

Zdroj: bitcoinmagazine.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...