Sledujte nás aj na

Populárna kryptomena zameraná na súkromie, Monero (XMR), prešla 9. marca 2019 úspešným hard forkom. Ten prináša viacero výhod, vrátane zvýšenej odolnosti voči ťažbe prostredníctvom ASIC zariadení.

Hard fork Monera (označený ako „CNv4“) bol kryptokomunite oznámený už 12. februára 2019. K jeho uskutočneniu došlo 9. marca 2019 vyťažením bloku číslo 1,788,000.

Aktualizácia CNv4

Medzi kľúčové vylepšenia, ktoré so sebou táto aktualizácia priniesla môžeme zaradiť:

Big Bang Attack

Zmeny týkajúce sa algoritmu súvisiaceho s dynamickou veľkosťou bloku. Upgrade má za cieľ zabrániť „big bang“ útokom, teda atakom, kedy sa útočníci snažia rýchlo zväčšiť bloky za účelom poškodiť minerov, nody a tým pádom celú sieť Monera. V súčasnosti je veľkosť bloku nastavená na medián posledných 100 blokov. Avšak vzhľadom na skutočnosť, že doba generovania nových blokov v prípade Monera je nastavená na každé dve minúty, zvýšené množstvo záťaže v sieti by mohlo v skutočnosti zvýšiť veľkosť blokov exponenciálne.

Odhaduje sa, že kvôli vyššie uvedenej chybe (ktorá bola práve daným hard forkom odstránená) by veľkosť bloku mohla dosiahnuť až 10 TB. Takáto veľkosť by pritom podľa vývojárskeho tímu mohla dospieť až do stavu, kedy by zlyhali všetky uzly v sieti.

ASIC rezistencia

Hard fork prináša aj vylepšenie Proof-of-Work algoritmu CryptoNight-R. Cieľom tohto opatrenia je zvýšenie odolnosti a rezistencie voči ťažbe tejto kryptomeny prostredníctvom ASIC zariadení.

Dummy ID

Každá transakcia v sieti bude mať odteraz pridané „dummy ID“, účelom ktorého je zlepšenie homogenity daného prevodu. Zároveň táto dodatočná vrstva údajov má zabrániť, respektíve sťažiť analytickým firmám určiť zdroj, miesto a ďalšie identifikačné údaje vedúce k rozoznaniu platby vykonanej prostredníctvom XMR.

Práve posledný bod podčiarkuje posolstvo a zameranie Monera na dosiahnutie čo najvyššej možnej miery anonymity a súkromia. Podľa oficiálnej stránky tejto kryptomeny totiž „adresy odosielateľov, príjemcov, ako aj transakcie sú v štandardnom nastavení utajované. Transakcie v Monero blockchaine tak nemožno prepojiť s konkrétnym používateľom alebo skutočnou identitou.“

Najväčší trh na dark webe zavádza Monero platby

Dev tím odporúča zaktualizovať Monero GUI Wallet

V súvislosti so zmieneným hard forkom vývojársky tím Monera upozorňuje všetkých účastníkov siete, ako aj jeho používateľov, že z dôvodu aktualizácie môže priebežne dôjsť k spomaleniu generovania nových blokov. Tento jav by však mal byť prechodný a do normálu by sa podľa ich slov mal vrátiť do 24-48 hodín.

Keďže táto aktualizácia protokolov nie je kompatibilná s predošlými verziami, je považovaná za hard fork a  teda vývojári tejto kryptomeny odporúčajú všetkým ťažiarom, aby aktualizovali svoj ťažobný softvér. Rovnaká výzva platí aj pre používateľov full node desktop peňaženky Monero GUI Wallet. Tá je dostupná na oficiálnej stránke tu, pričom je kompatibilná so všetkými populárnymi operačnými systémami.

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...