Sledujte nás aj na

Nikdy nebol nevhodný čas na odosielanie a prijímanie Bitcoin-u (BTC), avšak práve teraz sú poplatky najnižšie za posledných 18 mesiacov. Priemerný poplatok za jednu BTC transakciu klesol pod $1. Užívatelia najznámejšej kryptomeny tento trend uvítali s nadšením, keďže posledný štvrťrok minulého roka sa poplatky vyšplhali až na $34. Existuje jednoduchý dôvod poklesu BTC poplatkov. Ľudia jednoducho prestali používať BTC.

Transakčné poplatky klesli

Vysoká volatilita sa netýka len trhu BTC/USD, ale aj poplatkov za transakcie. Výška poplatkov osciluje v závislosti od rôznych faktorov, ako používanie a vyťaženie siete, adopcia SegWit a celkový hashrate minerov. V priebehu roka 2017 poplatky za transakcie postupne stúpali. Trend vyvrcholil v decembri, keď sa poplatky stali tak vysokými, že začali poškodzovať sieť a BTC samotný. Mnoho obchodníkov a spoločností vtedy prestalo podporovať BTC, keďže dvojciferné sumy za transakciu sú ako pre obchodníkov tak pre zákazníkov neprijateľné.

Od nového roku sa však karta obrátila a poplatky začali klesať. Nie je prekvapujúce, že 21.2. dosiahli poplatky 18-mesačné minimum vzhľadom na to, že objem denných transakcií v rovnakom období klesol na polovicu. Štandardná 6-bloková transakcia dokáže byť uskutočnená za menej ako $0.15. Kryptomenová štatistická stránka Bitinfocharts udáva mediánový poplatok za transakciu $0.52. Pre porovnanie, Bitcoin Cash transakcie stoja priemerne $0.01.

Toto zníženie poplatkov však nepocítia všetci užívatelia. Ktokoľvek si bude chcieť vybrať BTC z kryptomenových búrz, budú ho čakať „štandardné“ poplatky. Binance a Kucoin napríklad stanovili paušálnu sadzbu za výber rovnú 0.001 BTC, čo je v prepočte $10.60. Ako uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Binance Changpeng Zhao v nedávnom tweete, v týchto poplatkoch je započítaná sadzba za služby, ktoré dodávajú. Či je táto politika správna a opodstatnená, to je už na inú debatu.

Dôvod nízkych poplatkov

Keďže BTC bol príliš drahý na odosielanie v malých množstvách, nebolo veľa iných možností, ako hodl-ovať a čakať, kým sa situácia upokojí a stabilizuje. Rastúce poplatky boli jedným zo signálom pre množstvo firiem, aby prestali akceptovať BTC. Medzi tieto spoločnosti patrí Microsoft, online platforma pre počítačové hry STEAM, ale ironicky aj najväčšia severoamerická konferencia o BTC The North American Bitcoin Conference. Napriek frustrácii, ktorú mnoho používateľov pociťovalo, z tejto situácie vzišlo aj niečo dobré.

Vývoj cien BTC poplatkov v jednotlivých mesiacoch. Na x-ovej osi je priemerná cena za 1 transakciu v $.

Používatelia a burzy sa pokúšali nájsť spôsoby, ako zefektívniť transakcie, vrátne menších úprav a zavedenia SegWit-u. Coinbase a Bitfinex avízovali adaptáciu SegWit. Prehnané poplatky tiež podnietili rýchlejší vývoj Lightning Network, hoci jeho implementácia je stále príliš nízka na to, aby táto aktualizácia ovplyvnila bežné poplatky. Štatistické dáta naznačujú, že najpodstatnejší faktor pri znižovaní poplatkov nebol technický, ale sociologický. 17. decembra bolo odoslaných takmer 500,000 BTC transakcií. Dnes je to priemerne menej ako 200,000 denne.

S poplatkami, ktoré sú teraz na najnižšej úrovni za posledných 18 mesiacov, bude zaujímavé sledovať, ako sa zachovajú obchodníci a spoločnosti, ako je napríklad Valve. Niekoľko spoločností už zvažovalo využitie altcoinov, pričom Stripe sa zmieňoval o Litecoin-e, Stellar-i a Bitcoin Cash-i.

Zdroje: twitter.com , bitinfocharts.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...