Sledujte nás aj na

Jedna z najočakávanejších technologických aktualizácií Bitcoinu, Taproot, by mohla byť už čoskoro implementovaná. V kombinácii s pripravovanými Schnorrovými podpismi, prostredníctvom ktorých vznikne používateľom tejto kryptomeny ďalšia možnosť, ako podpísať svoje transakcie, by mohlo ísť od implementovania Segregated witness o ďalší veľký krok smerom vpred.

Bitcoin developer Pieter Wuille zverejnil tento týždeň na GitHube dva návrhy na vylepšenie siete BTC (Bitcoin Improvement Proposal). Update, ktorý nesie označenie Taproot ma v sebe skombinovať tzv. Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) a Schnorrove podpisy, čím chcú vývojári tejto kryptomeny docieliť vyššiu mieru súkromia jej používateľov.

Cieľom je vyššia miera súkromia

Aby sme pochopili, ako funguje Taproot, musíme sa pozrieť na princíp fungovania všetkých bitcoinových transakcií – skriptov. Skript pozostáva z niekoľkých riadkov kódu vložených do transakcie, ktorými sa definuje spôsob, akým môžu byť jednotlivé mince v rámci daného prevodu použité.

Skôr ako môže byť totiž prevod mince uskutočnený, je potrebné urobiť niekoľko potvrdzujúcich opatrení. Za prvé, vlastníctvo mince / mincí musí byť preukázané podpisom. V prípade, že je stanovený timelock (časový limit), musí prísť k splneniu jeho podmienky, teda dosiahnutie konkrétnej výšky bloku (poradového čísla) alebo dátumu, kedy má byť transakcia uskutočnená. A v neposlednom rade musí prísť aj k verifikácii privátneho kľúča / kľúčov. Všetky podmienky uvedené vyššie je pritom možné skombinovať a vytvoriť tak veľmi komplexný smart kontrakt.

Vďaka platobnému skriptu (P2SH) sú podmienky smart kontraktu viditeľné len pre nového vlastníka mincí. Keď je však transakcia uskutočnená, jej detaily, a teda aj podmienky zmieneného smart kontraktu sú zapísané v blockchaine.

Víkendový ฿ulletin: Ako kryptomeny používajú kryptografiu

Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST)

Jedným z riešení tohto problému týkajúceho sa nedostatočného súkromia je Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST). Návrh, ktorý predstavil Pieter Wuille je založený na hašovacích stromoch (Merkle trees), ktoré by umožnili individuálne hashovanie všetkých podmienok v rámci danej transakcie. Zároveň by boli všetky jej podmienky zaznamenané v Merkle root-e, ktorý by vyprodukoval jeden finálny hash. Ním by mince uzamkol až do času ich odoslania. Vďaka MAST-u by tým pádom došlo k lepšiemu zabezpečeniu súkromia jednotlivých údajov a podmienok v transakciách.

Schéma Merkle root-u

Schnorrove podpisy

Pieter Wuille, generálny riaditeľ spoločnosti Blockstream a prominentný blockchain developer, vysvetlil, že idea Taprootu je použiteľná za predpokladu využitia MASTu. Vo svojom návrhu, ktorý zverejnil na GitHube, vysvetlil, že Taproot by umožnil vytvorenie takmer akéhokoľvek smart kontraktu stojaceho na podmienkach, na ktorých by sa dohodli všetky zainteresované strany.

Skutočná sila Taprootu však pramení z kombinácie so Schnorrovými podpismi. Tento podpisový systém, ktorý je v súčasnosti vo vývoji, je takisto jednou z najočakávanejších aktualizácií siete Bitcoin. Schéma podpisu je pomenovaná podľa svojho vynálezcu Clausa-Petera Schnorra a je súborom matematických pravidiel, ktoré spájajú súkromný kľúč, verejný kľúč a podpis transakcie.

Tento typ podpisového systému je v kryptografii považovaný za najlepší, keďže ponúka bezkonkurenčnú úroveň autenticity. Okrem toho, Schnorrove podpisy sú veľmi rýchlo overiteľné. To v konečnom dôsledku umožňuje rýchlejšie potvrdenie transakcií, a tým pádom aj efektívnejšie transakčné časy. Ich najväčšou výhodou je aj skutočnosť, že umožňujú združiť viac podpisov do jedného.

Celé znenie návrhu publikovaného na GitHube si môžete prečítať na odkaze tu (problematika týkajúca sa Taprootu) a tu (problematika týkajúca sa Schnorrových podpisov).

Záujem o Bitcoin stúpa! To zvyšuje jeho cenu, ale aj transakčné poplatky.

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...