Sledujte nás aj na

Ukrajina zriaďuje špeciálnu pracovnú skupinu na prípravu nového právneho rámca. Legislatíva prechádza cez parlament už od októbra. Národná banka zvažuje plány na vydanie „e-hrivny“, zatiaľ čo minister spravodlivosti hovorí, že Bitcoin je tu a vyzýva na jeho legalizáciu.

Krypto záležitosti a bezpečnosť Ukrajiny

Kryptomeny boli hlavnou témou diskusie počas stretnutia Národného koordinačného centra pre kybernetickú bezpečnosť, ktoré sa uskutočnilo minulý štvrtok. Účastníci sa bližšie pozreli na to, čo nazvali „nekontrolovaným obehom kryptomien na území Ukrajiny.“ Podľa zástupcov ukrajinskej národnej banky, tajnej služby a polície – absencia kontroly a anonymita transakcií vytvára podmienky pre pranie peňazí získaných prostredníctvom trestnej činnosti.

Ukrajinskí úradníci poukázali na možné použitie kryptomien na nákup nezákonného tovaru, ako sú drogy a zbrane. „Čierny zoznam“ by bol neúplný, keby nebolo spomenuté financovanie terorizmu. Takto to povedal Oleksandr Turchynov, tajomník Národnej bezpečnostnej rady, počas schôdze orgánu pre kybernetickú bezpečnosť. Podľa jeho slov, v právnom „vákuu“ vznikajú hrozby pre hospodárstvo a bezpečnosť štátu.

Prítomní sa rozhodli vytvoriť pracovnú skupinu a poveriť ju tým, že dokončí všetky legislatívne prípravy na prijatie regulácie. Okrem iných budú mať v skupine svoje zastúpenie aj Národná banka, ministerstvo financií a bezpečnostná služba. Pracovná skupina sa bude zaoberať aj zdanením kryptomien. Vládni odborníci tiež vyvinú mechanizmus na prístup k údajom zozbieraným kryptoburzami (evidenciu transakcií, informácie o svojich zákazníkoch, atď.)

Schôdza o kybernetickej bezpečnosti sa konala niekoľko dní po vyhlásení ministra spravodlivosti, ktorý povedal, že „Bitcoin sa musí dostať do právnej oblasti„. V rozhovore pre noviny Segodnya v nedeľu poznamenal Pavel Petrenko, že transakcie sa uskutočnia tak či onak. Preto si myslí, že by bolo lepšie, keby sa bitcoin okamžite legalizoval a reguloval.

„Bitcoin už teraz tvorí značnú časť trhových transakcií vrátane transakcií za tovar a služby. To je fakt!“

V tlačovej správe, uverejnenej na sociálnych médiách, centrálny finančný orgán jasne povedal, že neexistujú plány na vydanie novej kryptomeny. Banka však stále skúma možnosť vydávať tzv. e-hrivnu, alebo národnú fiatovú menu v elektronickej / digitálnej podobe. Toto by sa mohlo uskutočniť v rámci projektu „Bezhotovostná ekonomika„, ktorého cieľom je urýchliť operácie bánk a minimalizovať straty pri prevode peňazí.

Zdroj: new.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...