Sledujte nás aj na

Dlhoočakávaný dokument, ktorý stanovuje hlavné pravidlá siete EOS bol po mesiacoch vyjednávania konečne podpísaný. Jeho obsah schválilo všetkých 21 „blok producentov“ (BP), teda ústredných entít, ktoré stoja za validáciou blokov v tejto sieti.

Moc ostáva v rukách block producentov

Podľa podmienok v novouzatvorenej zmluve budú zmienení blok producenti (BP) naďalej zastávať dominantnú úlohu v správe siete. A to aj napriek tomu, že v čase, keď EOS spustil svoj vlastný mainnet, vznikla v komunite búrlivá diskusia ohľadom ich právomocí. Mnohí účastníci pokladali totiž model schvaľovania blokov za príliš centralizovaný. Algoritmus Delegated Proof-of-Stake, ktorý EOS využíva, udeľuje oprávnenie rozhodovať o pravosti blokov (a tým pádom aj transakcií) len 21 BP. Tento model je tak mnohými považovaný za presný opak decentralizácie, ktorá má byť v ideálnom prípade základným atribútom každej kryptomeny.

Opera spúšťa svoj kryptomenovo-orientovaný prehliadač pre decentralizovaný web

Cely spor ohľadom novej „ústavy“ siete EOS sa začal na EOSIO Core Arbitration Forum (ECAF). Ide o fórum komunity EOS, ktoré je určené na riešenie sporov týkajúcich sa EOS blockchainu. Jednotlivci začali vznášať námietky voči vtedy aktuálnemu systému a dizajnu schvaľovania blokov. Po dvoch mesiacoch intenzívnych sporov sa komunita rozhodla, že dovtedajšia ústava je nefunkčná a musí byť nahradená novou.

Zoznam block producerov, ktorí podpísali nový EOS User Agreemnet nájdete nižšie: EOSNewYorkio, ArgentinaEOS, Cypherglass, EOSnationftw, EOScafeblock, Atticklabeosb, EOSflytomars, EOSBeijingbp, EOSbixinboot, EOShenshenio, EOSdacserver, EOSiosg11111, EOSauthority, EOS42freedom, EOS.fish, EOSRioBrazil, EOScannonchn, EOSHuobiPool, Cochainworld, Jedaaaaaaaa a Bitfinexeos1.

Ak máte záujem prečítať si nový EOS User Agreement, môžete tak spraviť na tejto stránke. Súbežne s tým si môžete pozrieť aj aktuálne prebiehajúce referendá, účasť v nich, ako aj priebežné výsledky hlasovania za navrhované zmeny. Všetky tieto údaje sú dostupné na stránke EOS komunity tu.

Na prijatie zmeny treba naďalej súhlas viac ako 2/3 BP

Niektorí členovia siete sa aj po podpísaní nových podmienok stále domnievajú, že štruktúra, na ktorej EOS stojí, dáva producentom blokov príliš veľkú silu. Ich postavenie aj naďalej predstavuje značnú mieru centralizácie výkonnej moci, čo im de facto umožňuje riadiť celú sieť prostredníctvom jednostranných rozhodnutí.

Tu však treba dodať, že na schválenie akéhokoľvek návrhu je potrebný súhlas viac ako dvoch tretín zvolených producentov. V praxi to znamená, že na to, aby pozmeňujúci návrh prešiel, musí zaň zahlasovať 15 z 21 BP.

EOS a TRON vyplatili v roku 2018 za odchytenie kritických chýb viac ako $600,000

Z pohľadu DApps necháva EOS konkurenciu ďaleko za sebou

Napriek kontroverznému poňatiu decentralizácie siete sa EOSu na poli decentralizovaných aplikácií darí. Dokazujú to aktuálne dáta, ktoré ponúka štatistická stránka Dapp Review. V porovnaní s hlavnými konkurentmi (TRON a Ethereum) má EOS značný náskok nie len v počte používateľov DApps, ale aj objeme spracovaných transakcií.

Zdroj: dapp.review

Kým voči Tronu vykazuje EOS dvojnásobne vyššie údaje počtu používateľov, voči Ethereu je tento pomer ešte viac markantný (132,000 ku 11,000 v prospech EOSu).

Zdroj: cryptoslate.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...