Sledujte nás aj na

Sme na začiatku roka 2018 a trh s kryptomenami pomaly smeruje k hodnote $1 bilióna. V roku 2017 trh s kryptomenami zažil neuveriteľný rast, keď z januárových $17 miliárd dosiahol v decembri $643 miliárd. V čase písania tohto článku sa celková trhová kapitalizácia kryptomien pomaly blížil k hranici $850 miliárd.

Prečo trh rastie tak rýchlo?

V období medzi septembrom 2017 a januárom 2018 trh s krypto-obchodmi narástol viac ako šesťkrát. Trhová kapitalizácia kryptomien sa od novembra 2017 zväčšila viac ako päťkrát. Ak bude tento trend pokračovať, v nasledujúcich týždňoch by trh mohol dosiahnuť $1 biliardu.

Vývoj trhovej kapitalizácie 1.1.2017 – 7.1.2018

Od septembra, Bitcoin a väčšina známych kryptomien ako Ethereum, LitecoinRipple prudko stúpli na cene. Hlavným dôvodom tohto nárastu bol prísun nových investorov zapríčinený vstupom kryptomien do mainstreamového spravodajstva.

Ďalším dôležitým míľnikom pre krypto-trh bol moment, keď sa investičné spoločnosti a burzy cenných papierov Chicago Board Options Exchange (CBOE), Chicago Mercantile Exchange (CME) a Nasdaq rozhodli obchodovať s Bitcoin futures. Obchodovanie s BTC futures prilákalo hlavne tradičných investorov. Do kryptomien v roku 2017 začali investovať aj veľký inštitucionálni investori, ako banky a vytvárali sa hedžové fondy. Behom posledných pár týždňov minulého roka, prílev nových investorov bol taký masívny, že popredné kryptomenové burzy ako Bittrex alebo Binance dokonca pozastavili registráciu nových účtov.

Altcoiny dominujú trhu

Na konci roka bola veľká časť kapitálu investovaná do tradičných kryptomien ako BTC, ETH, LTC. V súčastnosti sa ale trend zmenil, a momentálne exponenciálne rastú relatívne nové kryptomeny ako Cardano (ADA) alebo IOTA. Investori túžia po rovnakej návratnosti investícii ako skorí investori do BTC. Nové a lacné altcoiny ponúkajú investorom možnosť niekoľkonásobného zhodnotenia v relatívne krátkom čase.

Bitcoin stratil vedúcu pozíciu

Vďaka tomuto novému trendu, BTC stráca svoju dominantnú pozíciu na trhu. Pred rokom bol BTC zodpovedný za 86.6% celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien. V súčastnosti tento podiel klesol na 34.6%, čo predstavuje len zlomok pôvodnej hodnoty. BTC stratil podstatnú časť svojej pozície medzi marcom a júnom, keď začalo rásť ETH a XRP. V decembri sa BTC podarilo čiastočne zrevitalizovať na 65% celkovej trhovej hodnoty.

Treba byť však pozorný. Prudký rast, ktorý altcoiny momentálne prežívajú by sa mohol čoskoro zmeniť. Ak sa tak stane, BTC by sa mohol znova dostať do vedúcej pozície a začať obnovovať časť strateného trhu. Či táto situácia nastane, vo veľkej miere záleží aj na vyriešení otázky škálovania BTC. Momentálne je BTC sužovaný pomalou transakčnou rýchlosťou a vysokými transakčnými poplatkami, ktoré sa môžu vyšplhať až na $30. To by sa mohlo zmeniť prijatím aktualizácie Lightning network, ktorá má priniesť nižšie transakčné poplatky, takmer instantné spracovanie transakcie a mikrotransakcie. Lightning Network je pravdepodobne len kúsok od úspešného nasadenia na hlavnej BTC sieti. Momentálne prebieha intenzívne testovanie tejto aktualizácie, no oficiálny dátum spustenia nie je známy.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...