Sledujte nás aj na

Ak častejšie posielate Ether, či už na burzu za účelom nákupu iných altcoinov, alebo na rôzne iné účely, možno ste si všimli zvýšené transakčné poplatky. Tohto dramatického zvýšenia poplatkov spojených s ETH transakciami si samozrejme všimli aj v Ethereum Foundation spoločnosť, ktorá má na starosti aj vývoj Ethereum siete. Jedným z prvých kto toto navýšenie spozoroval bola burza Bittrex. A niet sa čomu čudovať, keďže na tejto burze presahuje denný objem obchodovaného Etherea $100 miliónov.

Ďalší, kto sa pridal k varovaniam o narastajúcich transakčných poplatkoch bol Griff Green. Griff je spoluzakladateľ služby Giveth – charitatívnej služby postavenej na Ethereum sieti. K náhlemu zvýšeniu cien za transakcie sa vyjadril takto:

„V transakčnom poole existuje niekoľko skutočne divných transakcií, ktoré tlačia hore odhadovanú cenu transakcie pre každého,“ povedal Green. „Keďže táto odhadovaná cena stále stúpa a všetci ju naďalej akceptujú, postupne sa nad touto cenou stráca kontrola.“

Gas – poplatok za vykonanie operácie v Ethereum sieti

Cena transakcie v Ethereum sieti sa nazýva “gas” (z angl. gas = plyn). Stručne povedané, gas je množstvo Ethera, ktoré zaplatíme ako vnútorné náklady na vykonanie transakcie alebo smart kontraktu v Ethereum svete.

Trochu detailnejšie: Gas je miera, ktorá je zhruba ekvivalentná výpočtovej náročnosti potrebnej na samotné vykonanie transakcie. Každá transakcia musí obsahovať gas limit a poplatok, ktorý je používateľ ochotný za gas zaplatiť. Mineri majú možnosť zahrnúť danú transakciu do bloku a zinkasovať tak tento poplatok. Mineri však môžu spracovanie transakcie aj odmietnuť, ak je pre nich cena za gas príliš malá.

Pre používateľa to znamená, že spracovať jeho transakciu bude trvať príliš dlho. Naopak ak potrebuje aby bola transakcia spracovaná urgentne, môžete nastaviť vyššiu cena za gas. Ak používate ako ETH peňaženku napríklad myetherwallet.com, máte tam možnosť gas limit aj cenu môžete nastaviť manuálne.

Zvyšovanie cien gasu

Ak sa pozrieme na ceny transakcií v blokoch 4 866 7374 866 739 vidíme, že priemerné ceny za gas boli 119.93 Gwei, 128.33 Gwei a 128.77 Gwei. Pre porovnanie, predchádzajúce bloky, konkrétne bloky 4 854 2774 854 279 mali priemerné ceny za gas približne o štvrtinu nižšie32.53 Gwei, 33.79 Gwei a 32.39 Gwei.

Gwei je jedna miliardtina Ethera. Podobne ako Satoshi je sto milióntina Bitcoinu.

Podľa Greena sa zdá, že niektoré transakcie sú zaseknuté – čakajú na spracovanie a vyzerá to tak, že práve tieto umelo zvyšujú odhadovanú cenu za gas. Nižšie na obrázku je uvedený príklad takýchto transakcií. Všimnite si, ako dlho čakajú niektoré z týchto transakcií na spracovanie a ich nadmerne vysoké ceny za gas.

Zvýšené ceny za gas niektorých transakcií

Keď sa pozrieme aj na graf priemernej ceny za gas naozaj vidíme, že sa cena za posledných pár dní rapídne zvýšila. Táto zmena nastala zo 4. na 5. január 2018.

Priemerná cena za gas od decembra 2017

Burza Bittrex na tento problém zareagovala prakticky ihneď 5. Januára 2018. Deň predtým už však avizovala, že Ether aktíva boli „offline“ kvôli „problém s výkonom“ s Geth. V piatok v noci sa zmenáreň rozhodla pozastaviť vytváranie nových ETH adries a rovnako aj ETH vkladov.

Green zatiaľ odporúča používateľom aby manuálne znižovali svoje odhadované ceny za gas, aby problém zmiernili.

Chyba v algoritme výpočtu gas ceny?

Griff Green ďalej vysvetľuje, že problém pri určovaní ceny za gas je zakotvený v spôsobe, akým je táto cena odhadovaná.

“Ak to poviem trochu jednoduchšie, spôsob, akým je gas vypočítavaný v Geth používa medián gasu z predchádzajúcich 10 blokov,”  vysvetľuje ďalej Green.

Geth je aplikácia, ktorá umožňuje spustenie úplného Ethereum uzla.

Medián sa určuje tak, že sa ceny gasu z posledných 10 blokov usporiadajú od najmenšieho po najväčší a pre cenu nasledujúceho bloku sa z tohto utriedeného súboru vyberie hodnota z jeho stredu. Ak potom ľudia ignorujú transakčnú cenu, navýšia sa poplatky v 10 blokoch a následne sa zase aplikuje mediánove pravidlo. Dá sa teda povedať, že spôsob výpočtu ceny gasu s takouto situáciou nerátal a momentálne sme svedkami rastúcich poplatkov kvôli drobnej chybe.

K možnej chybe sa vyjadril aj vedúci softvérový inžinier Ethereum Foundation, Nick Johnson:

„Pôvodný algoritmus sa pozrel na transakcie posledných niekoľkých blokov a vrátil medián cien gasu zaplateného týmito transakciami,“ povedal Johnson. „V minulosti to fungovalo pomerne dobre, pretože sa nestávalo často, že sieť bežala na 100% svojej kapacity. A keď sa tak náhodou aj stalo, ceny gasu sa postupne upravili naspäť. To sa stávalo bežne napríklad pri väčších ICOs alebo CryptoKitties.“

Nedávno teda musela nastať situácia, ktorá negatívne ovplyvnila odhadnuté ceny gasu. To ďalej ovplyvňuje samotný medián a dostávame sa do začarovaného kruhu. Aj napriek tomu, že pri ETH transakcii môžeme manuálne znížiť cenu za gas, čoraz častejšie odhady sú obzvlášť nebezpečné pre používateľov, ktorí nie sú zvyknutí kontrolovať a stanovovať samotné transakčné náklady. V Ethereum Foundation už pracujú na vylepšení algoritmu, ktorý stanovuje cenu za gas.

Zdroj: ethnews.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...