Sledujte nás aj na

Výskumná firma Diar publikovala 17. decembra výsledky analýzy, v ktorej zistila, že tradiční investori v súčasnosti na nakupovanie Bitcoinu preferujú Over-the-counter (OTC) trhy s Bitcoinom (BTC). 

OTC (Over-the-counter) je necentralizovaný a neregulovaný trh, kde sa obchoduje mimo oficiálne regulované inštitúcie, alebo tzv. „cez prepážku“. Trh tvoria tzv. „market makers“ = sprostredkovatelia obchodov, ktorí nakupujú a predávajú kryptomeny za vopred dohodnutých podmienok.

Bitcoin
Bitcoin
$4,031.33
BTC -0.11%
Ethereum
Ethereum
$139.63
ETH -0.69%
XRP
XRP
$0.3148
XRP -1.02%

Objemy obchodov BTC na Coinbase predbehli GBTC OTC obchody

Firma Diar vo svojej analýze uvádza nárast investícii do vysoko likvidných OTC trhov pre Bitcoin. Ako príklad uvádza nedávny úspech hlavnej americkej kryptomenovej burzy Coinbase. Správa udáva, že Coinbase predbehla Grayscale’s Bitcoin Investment Trust (GBTC) na OTC trhu, čo sa týka objemu obchodov BTC. Aj keď sú objemy obchodov na OTC stále zatienené klasickými investíciami, ich podiel na celkovom trhu je významný.

Bude v budúcnosti slúžiť blockchain ako nástroj na sledovanie zlata?

Grayscale počas 9 mesiacov v roku 2018 deklaroval investíciu $216 miliónov do ich BTC OTC fondu. Odhaduje sa tak, že Grayscale v súčasnosti spravuje niečo cez 1 % všetkých BTC mincí v obehu. Podľa predchádzajúcich správ má GBTC momentálne v držbe viac ako 203,000 BTC.

Coinbase OTC obchody vzrástli až o 20 %

V roku 2017 si ešte Coinbase a GBTC viedli porovnane rovnako, no v roku 2018 Coinbase prekvapivo vykázala až 20 % nárast objemu OTC obchodov, zatiaľ čo GBTC je v 35 % strate,  v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2017. Tento posun by mohol byť znakom, že inštitucionálni investori hľadajú pre svoje investície súkromné umiestnenie na trhu, ktorý je regulovaný, aspoň čo sa týka BTC. Správcovské spoločnosti začali navyše poskytovať aj rôzne poisťovacie služby, tak ako aj mnoho OTC prevádzkovateľov.

Správa vysvetľuje:

Inštitucionálni investori a veľkí hráči na trhu s kryptomenami  vyžadujú non-stop prístup k nepretržite obchodovanému trhu, ktorý je i napriek dosahovaným minimám stále dosť volatilný. Na druhej strane to môže byť prekážka pre inštitúcie, ktoré by potrebovali nové sily pre oblasť risk manažmentu i napriek stop-limit obchodom a algoritmu pre obchodovanie skrz robotov.

Max Keidun, generálny riaditeľ krypto burzy HodlHodl, ktorá taktiež poskytuje služby na OTC trhu uviedol, že zaznamenali veľké požiadavky na kúpu BTC, ktoré sa v roku 2018 exponenciálne zvýšili — „zaznamenali sme takmer mesačné zdvojnásobenie“.

„Pri súčasných cenách je skôr výnimkou ako pravidlom nájsť predajcu BTC,“ povedal Keidun.

Coinbase založila OTC obchodovanie pre inštitucionálnych zákazníkov koncom novembra. Tento krok burza údajne spravila na základe zvýšenia dopytu po OTC  obchodovaní zo strany inštitucionálnych hráčov. Burza vraj považuje ponuku burzových aj mimoburzových obchodov za „obrovský prínos“ pre svojich zákazníkov.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...