Sledujte nás aj na

Nielen, že Lightning Network neguje dôvod na existenciu mnohých altcoinov, ale tiež sa stáva sekerou pre smart kontrakt platformy tým, že umožňuje vznik rôznych aplikácií (LApps – Lightning Network aplikácie). Lightning Network aplikácie využívajú Bitcoin sieť a umožňujú okamžité transakcie a takmer nulové poplatky. LApps tak preukazujú sľubné prípady použitia druhej vrstvy Bitcoinu. 

Všetko, čo by ste mali vedieť o Lightning Network

Prešiel rok a niečo, čo Blockstream predstavil ich „Lightning Charge“ API (aplikačné rozhranie), ktoré zjednodušuje tvorbu Lightning aplikácií (LApps). Je teda správny čas pozrieť sa na to, kam sa trh dostal a ukázať vám niektoré z najlepších LApps v súčasnosti.

Peňaženky

Bezpochyby prvou vecou, ktorú potrebujete, je peňaženka podporujúca Lightning Network. Bez nej by bolo veľmi zložité získavať a posielať Lightning Network (LN) platby. Našťastie sa trh s LN peňaženkami za posledné mesiace značne rozrástol. Znamená to teda, že nepotrebujete prevádzkovať svoj vlastný LN uzol (aj keď je to odporúčané na minimalizovanie rizika).

Lightning Network napreduje bleskovým tempom – kapacita siete sa blíži k $2 miliónom

Prvé peňaženky tohto druhu, ako Zap (iOS aj PC) a Éclair (Android a PC) sú stále dobrou voľbou. Môžno však preferujete novšie možnosti pre iOS a Android, ako Shango alebo BlueWallet. Dokonca i staršia PC peňaženka Electrum nedávno oznámila očakávanú integráciu LN.

Zoznam peňaženiek podporujúcich LN nájdete na tomto odkaze.

Treba však rátať s tým, že nedávno pridané peňaženky môžu obsahovať chyby alebo uzavretý zdrojový kód. Opatrnosť je aj tu na prvom mieste. Určite si pri prvých platbách otestujte túto novú technológiu len s malou sumou.

Trhové Lightning network aplikácie

Keď už máte LN peňaženku, čo takto ju vyskúšať na nákup nejakých vecí? Stále viac a viac online obchodov a trhových platforiem integrujú LN platby. Tu sú dve obľúbené:

CoinMall je peer-to-peer trhová platforma, kde môžete nakupovať a predávať digitálne produkty s nulovými poplatkami.

Bitrefill je populárnym online obchodom predávajúcim mobilné príslušenstvo a mnoho darčekových kárt, ktoré môžete použiť na nákup takmer hocičoho. Dokonca začali ponúkať darčekové karty pre Azteco – Fast Bitcoins. Vďaka nim viete kúpiť alebo darovať Bitcoin prostredníctvom LN.

Darčeková karta FastBitcoins

Darčeková karta FastBitcoins

Speňaženie vášho obsahu

Jednou z obrovských výhod LN je schopnosť okamžite posielať a prijímať mikroplatby. Táto vlastnosť LN umožňuje tvorcom obsahu získavať Bitcoin (dokonca i pár satoshi) za ich prácu.

Novinári môžu publikovať ich prácu na stránke Y’Alls, ktorá čitateľom spopľatňuje články pol centom cez LN. Pre rôzne portály využívajúce WordPress blog, Lightning Publisher For WordPress mohol priniesť priestor pre kvalitnejší a bohatší obsah. Rozhranie LApp od Blockstreamu umožňuje čitateľom náhľad článku, no pre jeho dočítanie je potrebné uhradiť platbu pomocou LN.

BTCPay Server pomôže predať digitálny majetok

Ďalšou Blockstream LN aplikáciou je FileBazaar, ktorý vám umožňuje predať digitálne zložky pomocou rozhrania bez reklám. Obrázky, videá, audio, PDF a textové dokumenty môžu byť uložené v jednoduchom adresári, prehliadané, zobrazené a zakúpené.

Vďačne prijaté odmeny

Možno je to všetko trochu príliš veľa a všetko, čo naozaj chcete, sú jednoduché odmeny (tips). Koniec koncov, svet by mal byť schopný rozpoznať vašu osobnosť zo 140 znakov tweetu (napríklad) a podľa toho vás odmeniť.

Opäť máte v tomto ohľade na výber s nanotipom, LightningTipom a tippin.me. CoinTippy je ďalšia služba, ktorá vám konkrétne umožňuje zbierať odmeny za služby Reddit, Twitter, Telegram a Twitch.

A to je len začiatok kde sa Lightning Network a Lapps dajú využiť.

TOP Bitcoin Lightning network aplikácie v súčasnosti (2.časť)

Zdroj: bitcoinist.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...