Sledujte nás aj na

Od doby vzniku Bitcoinu prešli blockchain prehliadače dlhou cestou vývoja. Na začiatku neboli žiadne, neskôr vznikli základné, ktoré umožňovali používateľom nájsť si špecifickú adresu peňaženky alebo transakcie. Prešiel nejaký ten čas a dnes ich máme nadbytok. Ich využiteľnosť je však omnoho väčšia. Môžeme cez ne získať všetky druhy dát z rôznych blockchainov, vrátane skrytých správ, veľkosti blokov a rôzne bohaté zoznamy.

Blockchain prehliadače sú „Googlom“ kryptomien

Aj keď sú také obrovské verejné databázy ako blockchainy dizajnované na preskúmavanie, chvíľu trvalo, kým sa vyvinuli rozhrania, ktoré to umožňujú. Kryptomenoví investori zvyčajne používali tieto prehliadače na kontrolu priebehu transakcií, ktoré posielali alebo prijímali a taktiež na kontrolu zostatkov konkrétnych adries. No tu ich využiteľnosť zďaleka nekončí. Blockchain prehliadače bohaté na funkcie pracujú ako Google. Dokážu získať všetky druhy pred tým skrytých alebo ťažko dostupných údajov.

Bitcoin Wiki ohodnotila Blockexplorer.com, ako prvý nástroj tohto druhu, ktorý bol vyvinutý majiteľom Bitcointalk fóra, Theymosom. Prehliadač bol spustený v novembri (listopadu) 2010 a aj keď ešte stále funguje, patrí medzi tie menej známe.

Nasledujúcich 5 prehliadačov patrí medzi najznámejšie a najvšestranejšie prehliadače v súčasnosti.

Blockchain.com

Blockchain.com, ktorý donedávna býval vyhľadateľný ako Blockchain.org, je pravdepodobne najznámejší BTC prehliadač. Zatiaľ, čo jeho vlastnosti sú základné, môžete vyhľadať bloky, transakcie a adresy. Stránka taktiež poskytuje bohaté štatistiky týkajúce sa aktivity BTC za posledných 24 hodín.

Rozhranie Blockchain.com

Blockchair

Slogan na stránke Blockchair.com hovorí: „Vyhľadaj si hocičo z blockchain sveta“. Stránka poskytuje prístup k cenným údajom týkajúcich sa blokov BTC, BCH a ETH vrátane takých vecí, ako je veľkosť mempoolu, poplatky, počet uzlov a obtiažnosti. Blockchair sa stále zlepšuje a jeho množina premenných, ktoré je možné vyhľadávať, je bezkonkurenčná. Prehliadač vám dokonca umožní vyhľadať slová a frázy, ktoré sú zakódované v blockchaine. To umožní zvedavcom zistiť, či ich rodné mesto, športový tím alebo meno dieťaťa bolo natrvalo zakódované v blockchaine.

Rozhranie Blockchair.com

Tokenview

Tokenview.com je multi prehliadač, ktorý vyvinul čínsky tím a založili ho začiatkom tohto roka. Stránka je  ešte trošku neotesaná, s občasnými chybami. V počte blockchainov, ktoré pokrýva je však Tokenview neprekonateľný. Vyhľadať sa dá viac ako 20 populárnych decentralizovaných sietí. Tokenview je dokonalý all-in-one nástroj na kontrolu transakcií a adries. Stránka taktiež obsahuje bohatý zoznam kryptomien, ktoré pokrýva.

Etherscan

V ponuke je aj niekoľko Ethereum prehliadačov, no Etherscan.io je najviac populárny, a to z niekoľkých dobrých dôvodov. Je obzvlášť dobrý pre vyhľadávanie adries smart kontraktov či dokonca ich kódu, kontrolu ceny GAS a sledovanie aktivity DEX (Decentralised EXchange). Naviac je Etherscan možné použiť na kontrolu zostatkov tokenov v krypto peňaženkách, čo iné služby, ako Metamask a Myetherwallet nedokážu tak spoľahlivo urobiť.

Rozhranie Etherscan.io

Bitcoin.com

Nakoniec by sme radi spomenuli aj Bitcoin.com. Jeho čisté rozhranie a minimalistický dizajn ho robí jednoduchým na používanie a vyhľadávanie transakcií pre Bitcoin a Bitcoin Cash siete. Cez QR kód si  skontrolujete adresu peňaženky a tlačidlo umožňuje prepínanie medzi Bitcoin a Bitcoin Cash prehliadačom. Samozrejme v prípade Bitcoin.com je predvolený Bitcoin Cash, takže pozor na prípadné chyby.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...