Sledujte nás aj na

Koncept a princípy blockchain technológie nie sú až také nové ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Decentralizácia a s ňou spojená technologická infraštruktúra bola navrhnutá pred viac ako dvadsiatimi rokmi. No až s príchodom Bitcoinu a kryptomien, ako prvých reálnych aplikácií tejto technológie, sa sformoval termín blockchain a našlo sa pre neho skvelé využitie.

Čím viac sa blockchain dostáva do povedomia ľudí a spoločnosti, tým viac sa vynára stále väčšie spektrum možností na jeho využitie. Kryptomeny ako reálny prípad použitia odhalili aj množstvo chýb, ktoré nová technológia skrýva, a tým pádom sa môžu odstrániť a celkovo tak zlepšiť fungovanie blockchain technológií.

Nemožno sa teda čudovať, že blockchain ako softvér sa stále vyvíja, vylepšuje a napreduje. V softvérovom svete je to úplne bežná prax. Bitcoin blockchain dostal pomenovanie blockchain 1.0 alebo blockchain prvej generácie. Za ním nasleduje pochopiteľne blockchain 2.0 teda blockchain druhej generácie. Táto generácia začala príchodom Ethereum platformy a smart kontraktov. Všetky blockchainy podobné Ethereum patria do tejto generácie, napríklad NEO.

Zmena technologickej generácie spočíva nie len v pridaní novej funkcionality, ale hlavne vo vyriešení najväčších problémov predchádzajúcej generácie. Medzi všadeprítomné problémy kryptomien patria najmä:

 • Škálovateľnosť
 • Interoperabilita (spoločná súčinnosť)
 • Udržateľnosť
 • Súkromie
 • Správa

Prvá a druhá generácia blockchainov sa už dlhší čas trápi so všetkými spomínanými bodmi. Je možné pozorovať istý posun dopredu najmä v riešeniach škálovateľnosti ako Lightning Network v Bitcoin svete či Sharding a Plasma v Ethereum svete.

No svetlo sveta už uzreli prvé projekty, ktoré spoločne začínajú novú, tretiu generáciu blockchainublockchain 3.0. Už od svojho vzniku sú zamerané na vyriešenie všetkých spomínaných problémov, aby sa mohli začleniť do ustavične sa meniaceho kryptomenového ekosystému. A to by pre ne mohlo znamenať, že sa zo scény len tak ľahko nevytratia.

Poďme sa pozrieť na pár projektov, ktoré začínajú túto novú generáciu a ktoré sa určite tento rok oplatí sledovať.

Cardano

Cardano je open-source, decentralizovaný projekt verejného blockchainu, ktorý je poháňaný svojou natívnou kryptomenou nazývanou ADA. Cardano je určite všetkým dobre známy projekt nadchádzajúci sa stabilne v top desiatke kryptomien podľa trhovej kapitalizácie.

Cardano blockchain bude obsahovať a využívať smart kontrakty takým spôsobom, ktorý nebol doposiaľ vyvinutý, čo z neho robí lepší a inovatívnejší blockchain protokol. Predtým, než začal byť vyvíjaný prešiel si Cardano projekt značným vedeckým výskumom a hodnotením zo strany vedeckých pracovníkov a matematikov po celom svete.

Cardano sa zameriava na riešenie štyroch kritických problémov, ktorým dnes blockchainy čelia, a to všetko na jednom mieste:

 • škálovateľnosť
 • interoperabilita
 • udržateľnosť
 • správa

Preto sa samo o sebe označuje ako tretia generácia blockchainov, ktorú snáď čoskoro uvidíme na trhu v plnej sile. Cardano je stále vo vývoji, takže bude zaujímavé sledovať budúcnosť tohto projektu.

Cena Cardano je stále relatívne nízka a supply je naozaj veľký.

Zilliqa

Zilliqa sa sama nazýva “The Next Generation, High Throughput Blockchain Platform”, čo je voľne preložené ako „vysokovýkonná blockchain platforma novej generácie“.

Zilliqa rieši najdôležitejší problém, ktorému dnes čelia nielen staršie verzie blockchainových protokolov, a to škálovateľnosť. Zilliqa dokáže spracovať stovky až tisíce transakcií za sekundu a podporuje aj nasadenie smart kontraktov, ako aj ich vykonávanie rovnakou rýchlosťou pomocou technológie Sharding.

Ich verejná testovacia sieť je už vonku a spustenie hlavnej siete je naplánované na 3. štvrťrok tohto roka. Tím Zilliqa vyzerá tiež veľmi sľubne, čo by mohlo naznačovať veľmi úspešný projekt.

Zilliqa používa rovnomennú natívnu kryptomenu Zilliqa (ZIL), ktorá takisto podporuje tvorbu nových tokenov a ich správu a samozrejme poháňa celý Zilliqa blockchain.

EOS

EOSu sa v posledných pár týždňoch darí viac než dobre. Momentálne sa nachádza na svojom ATH (All Time High), najvyššej dosiahnutej hodnote. Jedná sa o vzorový príklad, ktorý sa používa v diskusiách o blockchainoch tretej generácie. Okrem škálovateľnosti, súkromia a interoperability sa vyzdvihuje jeho schopnosť dobre zabezpečiť obrovské množstvo dát. A obrovským množstvom naozaj myslíme obrovské big data.

Jeho cieľom je vybudovať decentralizovanú komunitu rôznych softvérov a webových stránok na internete, ktoré budú napájané touto technológiou. EOS tiež odkazuje na tento koncept skratkou DAC Decentralizované Autonómne Komunity alebo Autonómne Korporácie.

Za týmto účelom poskytuje EOS nástroje na vytváranie decentralizovaných aplikácií – DApps a inteligentných zmlúv, ktoré sú rýchle, bezpečné, súkromné a môžu ukladať veľké množstvá údajov decentralizovaným spôsobom.

EOS sa neustále rozvíja a pekne postupuje podľa svojej ambicióznej roadmapy.

ArcBlock

ArcBlock pracuje na tom, aby boli rôzne blockchainy viac kompatibilné a užívateľsky prívetivé a aby tak boli schopné vytvoriť zrozumiteľnejšie modely pre decentralizované aplikácie.

K tomu je však potrebné urobiť zásadné zmeny v infraštruktúre a v spôsobe, akým sa pozeráme na uzly v sieti. A preto ArcBlock navrhuje niektoré jedinečné inovácie infraštruktúry, ako napríklad:

 • Cloudové uzly
 • Blocklets
 • Open-Chain prístupový protokol

Open-Chain prístupový protokol umožňuje aplikáciám prispôsobiť sa rôznym protokolom rôznych blockchainov, medzi ktoré patria Bitcoin, Ethereum, Hyperledger a ďalšie. Open-Chain prístupový protokol bude open-source s licenciou MIT, aby všetci v komunite mohli prispieť a vytvoriť rozšírenia a vylepšenia.

„Kryptomeny sú dnes žhavá téma, ale mali by sme mať na pamäti, že sa jedná len o jeden typ aplikácie, ktorá môže byť postavená na blockchaine,“ povedal Robert Mao, CEO ArcBlock-u.

„Existujú milióny ďalších možností.“ S nástupom blockchainu 3.0 predpokladám mnohé iné aplikácie ako kryptomeny. V spoločnosti ArcBlock pracujeme na tom, aby bola budúcnosť kryptomien a blockchainu ešte svetlejšia.“

Aion

Aion sa nazýva tiež jednoducho „Blockchain sieť tretej generácie“, ktorá sa rovnako zaviazala riešiť nevyriešené problémy blockchain sveta, a to najmä interoperabilitu, škálovateľnosť a súkromie prostredníctvom viacvrstvového modelu, ktorý vyvinuli.

Aion je sieť tretej generácie, ktorá umožní akejkoľvek súkromnej alebo verejnej organizácii:

 • Odosielanie údajov a hodnoty medzi ľubovoľnou Aion-kompatibilnou sieťou a tiež Ethereum sieťou
 • Poskytovanie rýchleho spracovania transakcií a zvýšenie kapacity dát na všetkých Aion blockchainoch.
 • Vytváranie prispôsobených verejných alebo súkromných blockchainov, ktoré udržiavajú interoperabilitu s inými blockchainami, ale umožňujú vydavateľom výber konsenzus mechanizmu, vlastnej správy siete, vydávanie tokenov apod.

Potrebujeme platformy, ako je Aion, pretože v budúcnosti budú existovať tisíce blockchainových sietí, ktoré sa budú snažiť navzájom komunikovať bezpečným a škálovateľným spôsobom. Preto sa Aion stáva dôležitým.

Záver

Zmena je jediná trvalá vec na svete. Preto budeme v roku 2018 svedkami nástupu tejto tretej generácie blockchainov. Momentálny úspech napríklad projektu EOS môže byť toho dobrým príkladom.

Ostatné spomínané projekty však hrajú tiež dôležitú rolu a určite sa ich oplatí sledovať aspoň pasívne. Každý z nich má svoju víziu ako riešiť spomínané blockchainové problémy a v budúcnosti nie je vylúčená napríklad ich spolupráca.

Článok odzrkadľuje názor autora a v žiadnom prípade sa nejedná o finančné poradenstvo.

Zdroj: coinsutra.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...