Sledujte nás aj na

Čím ďalej tým viac narastá záujem investorov a kryptonadšencov o anonymitu a súkromie, čo sa týka používania kryptomien. Na dosiahnutie určitej miery anonymity existuje niekoľko riešení, niektoré efektívnejšie ako druhé. V tomto článku si predstavíme štyri základné metódy pre zvýšenie súkromia v rámci prostredia kryptomien. 

1. Anonymné kryptomeny

Najzrejmejším spôsobom, ako si zachovať súkromie a anonymitu pri používaní kryptomien, je vyhnutie sa Bitcoinu a najsilnejším kryptomenám. Bitcoin a Ethereum nemajú všetky potrebné vlastnosti na zachovanie súkromia, alebo anonymity, aj napriek tomu, že Vás fanúšikovia týchto kryptomien môžu presviedčať o opaku. Všetky Bitcoin alebo Ethereum transakcie sú verejne dostupné. Samozrejme, z kryptomenovej adresy sa priamo nedozviete, komu patrí. Avšak so správnymi metódami a technikami to nie je až také ťažké.

Kryptomenové burzy v dnešnej dobe bežne vyžadujú overenie totožnosti používateľa. Keď si na takejto burze kúpite kryptomenu, ktorú si následne pošlete do svojej peňaženky, a to navyše opakovane, je jasné komu táto peňaženka patrí. Samozrejme, burzy si informácie o svojich používateľoch bezpečne chránia. Avšak kryptomenové burzy sú náchylné na kybernetické útoky. Kryptomenové burzy taktiež na požiadanie môžu citlivé informácie posunúť vládam alebo daňovým inštitúciám, ako to bolo v prípade veľkej burzy Bitfinex.

Pre skutočne anonymné transakcie sú najvhodnejšie kryptomeny, ktoré sa na ňu priamo špecializujú – anonymné kryptomeny. Ako príklad uvedieme Monero, Dash, Zcash, PIVX alebo Horizen (do nedávna známy ako ZenCash). Dobrá správa je, že existuje silná kompetícia medzi kryptomenami ponúkajúcimi súkromie a anonymné funkcie. Rôzne altcoiny využívajú úplne odlišné technológie, aby tak urobili. Neexistuje žiadny „nesprávny“ prístup, pokiaľ ide o tieto meny, hoci je potrebné starostlivo preskúmať, čo presne ponúka každá kryptomena a ktorá je pre Vás tá najvhodnejšia.

2 . Nová adresa pre každú transakciu

Aj keď je to pomerne bežná prax, veľa začínajúcich používateľov kryptomien má tendenciu opakovane používať tú istú adresu ich peňaženky. Hoci na tom nie je nič zlé, pokiaľ Vám ide o anonymitu, tak takéto správanie vážne narúša Vaše súkromie. Pokiaľ ho chcete čiastočne zvýšiť, vytvorenie novej adresy pre každú transakciu je metóda, ktorá síce môže byť zdĺhavá, no určite stojí za vyskúšanie.

3. Stealth adresy

Stealth adresa (voľne preložené ako utajená adresa) je funkcia niektorých peňaženiek, ktorá býva často prehliadaná. Táto technológia je navrhnutá tak, aby uľahčila transakcie a zároveň udržala bilanciu peňaženky vždy skrytú. Stealth adresy sú často označované ako adresy „throwaway“ (na zahodenie), pretože sa používajú len raz. Vo väčšine prípadov používajú stealth adresy algoritmus Diffie-Hellman s eliptickým zakrivením, pretože ponúka nadštandardnú ochranu osobných údajov.

4. Anonymizačné softvéry: Tor a VPN

Ďalšia bežne používaná metóda na dosiahnutie súkromia a anonymity sa týka internetového pripojenia skrz anonymizačné softvéry Tor, alebo VPN (virtuálna privátna sieť). Toto je preferované riešenie pre používateľov, pretože šifruje vaše pripojenie na internet a ponúka súkromie a/alebo anonymitu bez ohľadu na to, akú aktivitu používateľ vykazuje.

Pretože Tor je voľne dostupný softvér, je to najobľúbenejšia voľba pre uskutočňovanie kryptomenových transakcií. Zároveň treba pamätať na to, že VPN ani Tor nemôžu riešiť nedostatok súkromia alebo anonymity na úrovni jednotlivých kryptomien, a preto ich efektivita môže byť obmedzená v závislosti od Vás.

Záver

V tomto článku sme Vám predstavili štyri základné metódy na zvýšenie Vášho súkromia. Niektoré z nich sa dajú kombinovať, no záleží len na Vás, pre ktorú sa rozhodnete.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...