Sledujte nás aj na

Spoločnosť Tether, ktorá stojí za stablecoinom USDT naviazaným na americký dolár, ohlásila na Twitteri v stredu 24. októbra, že zničila 500 miliónov USDT tokenov.

USDT tokeny sa doposiaľ nachádzali na účte známom ako  „Tether pokladnica“. Posledné týždne zaznamenal práve tento účet masívny príliv USDT. Viedli k tomu udalosti z minulého týždňa, kedy Tether stratil svoju paritu s USD po tom, čo sa vyskytli otázky ohľadom prístupu spoločnosti k bankovým službám.

Cena Tetheru klesla na 18 mesačné minimum, Bitcoin zaznamenal nárast

V období od 14. októbra, kedy USDT padlo pod hodnotu $1.00 až do 23. októbra, 680 miliónov USDT bolo presunutých do peňaženky – pokladnice, ktorá je kontrolovaná spoločnosťou. Všetky prostriedky pochádzajú z adries kontrolovaných burzou Bitfinex, ktorá má Tether pod kontrolou z hľadiska vlastníctva a manažmentu.

Bitfinex odmietlo špekulácie o úplnom odstavení USDT z trhu

Bitfinex od septembra znížil hodnotu svojej „cold wallety“ (offline peňaženku) o približne 100,000 Bitcoinov (BTC). To viedlo k špekuláciám, že burza míňa BTC za účelom stiahnutia USDT z trhu, asi aby sa tak výmenný kurz vrátil späť na hodnotu $1.00 alebo dokonca, aby tak úplne ukončilo obchodovanie s týmto stablecoinom.

Výsledkom cielených transferov bolo zníženie USDT v obehu o štvrtinu za týždeň a pol na približne $2 miliardy. Navyše väčšina z týchto stiahnutých tokenov bola spálená alebo zničená samotnou spoločnosťou.

Hovorca burzy Bitfinex, Kasper Rasmussen, povedal na margo tejto udalosti, že nemala nič spoločné s obranou parity voči doláru a dodal, že burza aj Tether garantujú odkúpenie USDT v pomere 1:1. Odmietol, že USDT úmyselne zmenšuje ponuku. Tether tokeny bývajú odkupované vtedy, keď ich množstvo v obehu presiahne objem vyžadovaný burzou alebo Tetherom na jeho fungovanie.

Vo vyhlásení Tether oznámil, že z účtu pokladnice nespálili všetky USDT tokeny a že okolo 460 miliónov USDT zostáva na účte, ako prípravné opatrenie pre budúce emisie USDT.

Ide o skutočnú redemáciu?

Transfer USDT tokenov sa vo vyhlásení charakterizoval, ako „redemácia“, čiže odkúpenie. Ide o proces, ktorý je opísaný v originálnom dokumente spoločnosti white paper. Podľa tohto dokumentu sa píše, že držitelia USDT tokenov môžu odkúpiť svoje tokeny za americké doláre priamo od spoločnosti (v klasickom trhu ide o predaj akcií späť spoločnosti). Tether zaručuje, že každý USDT token je krytý americkým dolárom, aj keď stále existuje niekoľko skeptikov, ktorý tomu neveria.

Anonymná proti Tetheru bojujúca strana „Bitfinex`ed“ však spochybňuje charakterizovanie transferu do pokladnice ako „redemáciu“. Vyjadrili sa:

Nikto nemôže prísť a povedať, že previedol Tether na doláre a dostal peniaze od Tethera.

Hovorca burzy, Rasmussen, však tvrdí:

Áno, priamy zákazníci Tethera sú schopní odkúpiť USDT cez Tether Ltd.

Mnohí ďalší však tvrdia, že nie je možné vymeniť USDT tokeny za doláre cez spoločnosť Tether.

Zdroj: coindesk.com

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...