Sledujte nás aj na

Kontroverzný stablecoin Tether, ktorý je na trh už od roku 2014 zmenil najzákladnejšiu časť svojich zmluvných podmienok. Spoločnosť Tether Limited, ktorá za týmto stablecoinom stojí totiž upravila časť podmienok týkajúcu sa krytia USDT.

Kým doteraz mal byť tento token krytý pomerom 1:1 k americkému doláru, aktuálne jeho tvorcovia uvádzajú, že môže byť krytý aj inými aktívami.

Tether krytý aj inými kryptomenami?

Podľa webového archívu z 19. februára 2019 mala spoločnosť Tether Limited na svojej internetovej stránke v zmysle logiky stabelcoinov uvedené, že ich token bude v rezervách spoločnosti vždy naviazaný pomerom 1:1 k tradičnej mene. To znamená, že 1 USDT bude vždy 1 USD, pričom emitent musí disponovať rovnakým alebo väčším množstvom amerických dolárov, ako je aktuálny počet jeho tokenov v obehu.

Zdroj: tether.to

Ak si ale pozriete aktuálny web emitenta tohto stablecoinu, hneď na úvodnej stránke došlo k zásadnej zmene definovania krytia ich tokenu. V novom znení totiž stojí:

Každý Tether(USDT) je vždy 100% krytý našimi rezervami, ktoré zahŕňajú tradičné meny, peňažné ekvivalenty a čas od času môžu zahŕňať aj iné aktíva a pohľadávky z úverov poskytnutých spoločnosťou Tether tretím stranám.

 

Zdroj: tether.to

Predošlé znenie, kde sa spoločnosť odvoláva na viazanosť USDT 1:1 k americkému doláru pritom odstránené nebolo. Spoločnosť teda „len“ rozšírila možnosť krytia okrem iného aj o uvedené pohľadávky z úverov. Ako sú ošetrené situácie, kedy by dlžníci svoje pohľadávky nesplácali a tým pádom by mohol vzniknúť stav, že 1 USDT by sa nerovnal $1 – o tom už spoločnosť stojaca za týmto stablecoinom mlčí.

Taktiež vzniká možnosť, že pod pojmom „iné aktíva“ sa skrývajú kryptomeny. To znamená, že USDT by mohol byť do určitej časti krytý aj vybranými virtuálnymi menami.

Stablecoiny PAX, USD Coin a Gemini Dollar môžu časom zosadiť Tether

Obštrukcie s auditmi

Rezervy Tetheru boli z dôvodu potvrdenia jeho plného krytia americkým dolárom predmetom už viacerých auditov. V júni 2018 zverejnila právnická firma Freeh Sporkin & Sullivan, LLP správu, v ktorej potvrdila, že všetky USDT v obehu sú plne kryté americkým dolárom. Dôležité je ale spomenúť, že zmienená spoločnosť nevykonala oficiálny bezpečnostný audit rezerv v pravom slova zmysle. V rámci poskytnutých kompetencií však mala prístup k účtom Tether Limited v dvoch bankách po dobu niekoľkých týždňov.

Rovnakým výsledkom – neúplným bezpečnostným auditom – skončil aj audit v roku 2017. Ten zabezpečila spoločnosť Friedman LLP a hoci podobne ako spoločnosť Freeh Sporkin & Sullivan potvrdila plné krytie tohto stablecoinu americkým dolárom ani ona nemohla svoju úlohu dokončiť, keďže vzťah medzi týmito dvoma spoločnosťami bol ukončený v januári 2018.

Posledná verifikácie krytia tohto stablecoinu sa uskutočnila v novembri 2018. Zástupcovia Tether Limited vtedy oznámil, že otvoril bankový účet v brazílskej banke Deltec Bank & Trust Limited. Spolu s oznámením emitent stablecoinu uviedol, že ich nová banka vykonala dôkladnú revíziu. Tou overila, že na bankovom účte spoločnosti sa nachádza približne $1.8 miliardy.

Každopádne všetky potvrdenia od predošlých auditov či zmienenej banky sú v tomto momente irelevantné. Tether Limited si svojvoľne zmenil základné pravidlo prevažnej väčšiny tohto typu tokenov – naviazanosť na klasickú fiat menu. Krytie nielenže rozšíril o ďalšie aktíva, ale niektoré typy (predovšetkým pohľadávky z úverov poskytnutých tretím stranám a investície v iných kryptomenách) môžu vyvolávať obavy týkajúce sa budúcej transparentnosti tohto stabelcoinu.

Predstavuje Tether tikajúcu bombu pre celý kryptomenový trh?

Zdroj: cryptopotato.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...