Sledujte nás aj na

Prakticky od začiatku roka 2018 sme svedkami sústavného poklesu ako cien kryptomien, tak aj celkovej trhovej kapitalizácie. Odliv peňazí z kryptomenového trhu a celkom početné negatívne správy o jednotlivých službách či menách samotných viedli k zatiaľ najčervenejšiemu týždňu v kryptosfére tohto roku.

Celková trhová kapitalizácia kryptomenového priemyslu dosiahla 7. januára (ledna) hodnotu úctyhodných $832 miliárd a všetci sme sa už pripravovali ako v roku 2018 dosiahne okrúhly 1 trilión dolárov.

Tri mesiace po týchto predčasných oslavách sa kapitalizácia nachádza nižšej úrovni ako $260 miliárd, čo predstavuje pokles o približne 68% z dosiahnutého maxima. Len v priebehu posledného marcového (březnového) týždňa klesla trhová kapitalizácia o $100 miliárd.

Trhová kapitalizácia kryptomien za posledné tri mesiace

Niektorí analytici veria, že predaje a s nimi spojený pokles sa môže do polovice apríla (dubna) ešte zintenzívniť, pretože mnohí investori budú nútení vyberať peniaze na zaplatenie daní z výnosov, ktoré získali v roku 2017.

Aktuálny pokles je tiež z veľkej miery pripisovaný sprísňovaniu regulačných predpisov po celom svete, a taktiež zákazu reklamy súvisiacej s kryptomenami na rôznych platformách sociálnych médií.

V súčasnej dobe je sentiment aj celkový trend veľmi negatívny, čo môže poslať ceny kryptomien ešte nižšie.

Pokles pokračuje

Kapitalizácia celého kryptomenového trhu atakuje svoje tohtoročné minimá na hranici pohybujúcej sa medzi $250 až $260 miliardami. Takto nízko sa naposledy nachádzala koncom novembra (listopadu) minulého roka. Vtedy za jeden mesiac jej hodnota raketovo vystrelila, čo nám dáva aspoň nejakú pozitívnu vyhliadku do budúcnosti. Prvadepodobne však nie v blízkej budúcnosti.

Bitcoin odolával relatívne dlho a statočne a držal sa na supporte $8,000. Tento support bol však prelomený a v priebehu pár dní zletel Bitcoin až na úroveň $6,500. Z tejto hladiny sa už trošku odrazil smerom nahor a v čase písania článku atakuje okrúhlu hranicu $7,000.

Vývoj ceny BTC za posledných 7 dní

Napriek tomu, že Bitcoin preukázal určitý odpor aj na hodnote $6,600, stále vykazuje len minimálne známky zotavenia sa. Objemy na väčšine búrz vrátane Binance, Bitfinex, Bithumb, Bitflyer a Upbit zostávajú pomerne nízke. Objemy na futures trhoch sa však zintenzívňujú, čo je pochopiteľné keďže pri futures trhoch sa stávkuje na budúcu cenu Bitcoinu.

Treba myslieť pozitívne

Páni Tom Lee a Bill Barhydt prinášajú dávku pozitívnej nálady na tieto pochmúrne dni. Niekoľko analytikov, vrátane Toma Leeho zo spoločnosti Fundstrat sídliacej na Wall Street uviedlo, že Bitcoin je podľa nich stále na ceste dosiahnuť do konca roka opäť $20,000, najmä ak trh bude schopný v nasledujúcich mesiacoch iniciovať strednodobé oživenie.

Generálny riaditeľ spoločnosti Abra Bill Barhydt uviedol, že zatiaľ čo dopyt po kryptomenovom trhu od inštitucionálnych investorov a maloobchodníkov na západe prakticky neexistuje, toto určite nie je prípad Ázie.

„V súčasnej dobe je v kryptomenách nulové zastúpenie veľkých inštitucionálnych peňazí zo západu. Opakom je napríklad Japonsko. Akonáhle začne prísun veľkých západných inštitucionálnych peňazí do tohto sektoru – buďte na pozore,“ povedal Barhydt.

Vzhľadom na nedostatočný objem je pravdepodobné, že trh s kryptomenami môže v najbližších dňoch až týždňoch naďalej klesať. Avšak, ak Bitcoin nedokáže udržať svoje objemy a cena najvýznamnejšej kryptomeny na trhu klesne pod hranicu $6,000, mohlo by to viesť trh k ďalšiemu bearish (klesajúcemu) cyklu.

Nielen kryptomeny, ale aj aj akcie klesajú

Ku kryptomenovej recesii sa pridal aj trh s akciami, ktorý vykazuje svoje najhoršie obdobie od januára (ledna) 2016. Americký akciový trh klesol o 6% v priebehu týždňa 19. – 23. marec (březen), zatiaľ čo európske akciové trhy klesli o 4% a v Japonsku o približne 5% v rovnakom období, poznamenáva portál MarketViews.

V kryptomenovom svete sú takéto poklesy na dennom poriadku, no pri relatívne stabilnom akciovom trhu predstavujú tieto čísla dosť výrazný pokles.

Kam smeruje trh ďalej?

Hedžové fondy, inštitucionálni investori a investičné spoločnosti ešte stále aktívne analyzujú trh s kryptomenami a skúmajú spôsoby, ako vstúpiť na trh. Tieto finančné inštitúcie budú pravdepodobne vidieť príležitostí vstúpiť na tento trh, keď sa aspoň čiastočne stabilizuje jeho extrémna volatilita.

„Denne narábam s hedžovými fondami, s jednotlivcami s obrovským kapitálom, dokonca s komoditnými špekulantmi. Pozerajú sa na volatilitu na kryptomenových trhoch a vidia ju ako obrovskú príležitosť. Akonáhle sa to stane, čakajte peklo,“ dodáva Bill Barhydt.

Pochopiteľne sa prílev veľkých peňazí na trhu s kryptomenami odrazí aj na ich cene, avšak na tento okamih si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Veľa sa hovorí aj o obávanom Bitcoin “death cross” (kríži smrti), keď sa 50-dňový kĺzavý priemer (moving average) pretne s 200-dňový kĺzavým priemerom. Avšak je táto ostrosledovaná udalosť, že by mohla zafungovať ako opačný indikátor. Konieckoncov, obchodníci a investori, ktorí nakúpili po poslednom death cross-e v septembri (září) 2015 okolo hodnoty $230 sa určite radovali, keď sa cena v novembri (listopadu) toho istého roka vyšplhala na $500.

Možný stret 50MA a 200MA. Zdroj: cnbc.com

Samozrejme tí, čo sú v kryptomenovom svete z dôvodu účasti na novej a prelomovej technológii, ktorú tieto digitálne peniaze prinášajú, a plne jej dôverujú, nemajú z podobného poklesu strach. Títo ľudia postupne prikupujú ďalšie a ďalšie tokeny, ale zároveň trh pozorne sledujú.

To odporúčame momentálne všetkým. Neodporúčame však dokupovať ihneď, pretože očakávame ešte pokles. Kľudne sa môžeme pozrieť s Bitcoinom aj na úroveň $5,000. Zvýšená opatrnosť je namieste.

Článok odzrkadľuje názor autora a v žiadnom prípade sa nejedná o finančné poradenstvo.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...