Sledujte nás aj na

Švajčiarske mesto Zug sa môže pýšiť titulom najrýchlejšie rastúceho technologického centra v Európe. Podľa správy vydanej londýnskou spoločnosťou Atomico, toto ocenenie získalo mesto predovšetkým vďaka pôsobeniu asociácie Crypto Valley. Ide o nezávislú, vládou podporovanú organizáciu založenú s cieľom plne využiť silné stránky Švajčiarska pri budovaní svetového ekosystému využívajúceho technológiu blockchain.

Vo Swiss Crypto Valley pôsobí už 600 blockchain firiem

Spoločnosť Atomico zverejnila tohtoročné vydanie správy s názvom „State of European Tech“ (Stav európskeho technického pokroku), z ktorej vyplýva, že technologický sektor rastie obzvlášť rýchlo, čo je pozitívna správa. Kým európske hospodárstvo sa podľa tretieho štvrťroku 2018 zvýšilo o 0.2 %, rast v oblasti technológií bol až päťkrát vyšší.

Zverejnené údaje ukazujú, že švajčiarsky Zug je najrýchlejšie sa rozvíjajúcim technologickým uzlom v Európe, za čo mu prináleží prvá priečka. Kritériá, podľa ktorých boli jednotlivé mestá hodnotené, zahŕňali aspekty ako počet technologických udalostí, ktoré sa na danom mieste uskutočnili, či počet odborníkov, ktorí na nich prednášali alebo inak participovali.

Z priloženého obrázku nižšie je vidieť, že Zug dosiahol oproti minulému roku až 177 % nárast v hodnotených oblastiach. Zároveň sa počet spoločností zaoberajúcich a kryptomenami a technológiou blockchain takmer zdvojnásobil, pričom aktuálne ich v tomto pôsobí približne 600.

Z krajín východnej Európy sa na druhom mieste umiestnil rusky Nobosibirsk, ktorý zabodoval vďaka technologickému a vedeckému centru Akademgorodok. Medzi najznámejšie spoločnosti pôsobiace v tomto centre patrí napríklad nanotechnologická firma Ocsial, ktorá vyrába laserové prístroje, či spoločnosť CFT, ktorá vyvíja softvér pre bankový sektor.

Percentuálny nárast rozvoja a podpory technológií v Európskych mestách. Zdroj: cointelegraph.com

Progresívne Švajčiarsko

Švajčiarsko je známe svojím progresívnym postojom ku kryptomenám, kde predovšetkým vďaka umne postaveným zákonom legalizuje transakcie s digitálnymi aktívami naprieč rôznymi odvetviami. Táto krajina totiž to vníma technológiu blockchain ako strategickú inováciu v oblasti globálnych financií.

Dokazuje to aj zmienená štúdia spoločnosti Atomico, ktorá zároveň hodnotila aj investorov podporujúcich kryptoodvetvie. Z výsledkov vyplýva, že v tejto oblasti je najaktívnejšia francúzska banka BNP Paribas, no v tesnom závese ju nasleduje švajčiarska Zürcher Kantonalbank. Tá sa za uplynulých dvanásť mesiacov zapojila až do dvadsiatich rôznych kôl financovania jednotlivých projektov súvisiacich s kryptoodvetvím.

Viac ako tretina veľkých nemeckých firiem považuje blockchain za prelomové riešenie

Iniciatíva zo strany štátnych spoločností

O progresívnom prístupe Švajčiarska svedčí aj fakt, že záujem o rozvoj nových technológií neprejavujú len súkromné spoločnosti, ale aj tie štátne. Švajčiarska národná poštová služba Swiss Post a štátny poskytovateľ telekomunikačných služieb Swisscom, oznámili spoluprácu ohľadom vytvorenia vlastnej blockchain infraštruktúry. Hlavným cieľom a prínosom má byť vytvorenie bezpečného a overiteľného systému, ktorý bude slúžiť na spracovanie citlivých digitálnych obchodných procesov.

Spoločný projekt komentovali predstavitelia oboch spoločností slovami:

Na rozdiel od verejných blockchainov (napr. Bitcoin a Ethereum), vyžaduje táto súkromná infraštruktúra oveľa menej energie, pretože ju môžu používať len identifikovaní užívatelia, ktorí majú zmluvný vzťah s poskytovateľmi aplikácie. To umožňuje efektívnejšie postupy pri uzatváraní dohôd a zároveň poskytuje výrazne vyššiu bezpečnosť a výkonnosť.

Švajčiarsko ako centrum blockchainu

Počas blockchain konferencie BlockShow Europe 2018 vyšla štúdia, ktorá skúmala postoj 48 európskych krajín k otázke blockchainu. Analyzovala pritom faktory ako sú napríklad platné predpisy pre kryptoodvetvie, pohľad na ICO, či regulácie týkajúce sa platieb prostredníctvom kryptomien a ich následné zdaňovanie.

Rovnako ako v správe „State of European Tech“, aj v tomto prípade sa na prvej priečke umiestnilo Švajčiarsko. Nasledovali ho Gibraltár a Malta, ktorých ústretovú politiku radi využívajú v poslednej dobe viaceré kryptomenové burzy.

 

Zdroj: cointelegraph.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...