Sledujte nás aj na

Elliptic, anglická prieskumná spoločnosť zameriavajúca sa na blockchain, v spolupráci s Foundation for Defense of Democracies vykonali štúdiu bitcoinovej blockchain siete, v snahe určiť množstvo nelegálnych prostriedkov, ktoré tvoria ekosystém Bitcoinu. V správe je tiež popísané, ako sa takéto Bitcoiny následne integrujú do konvenčného finančného systému.

Drogový díler sa nechal vyplácať v BTC

Aaron Shamo, 28-ročný Bitcoin nadšenec, ktorý sa stal milionárom vďaka silnému rastu kryptomien v roku 2017, je podľa polície drogový díler. Shamo údajne obchodoval s fentanylom, silným opiátom, ktorý mohol spôsobiť smrť predávkovaním až u 28 ľudí. Shamo, ktorý je teraz vo väzení a čaká na súd sa nechal vyplácať v Bitcoinoch.

Shamo údajne svojim zákazníkom napísal mail: Od teraz sa bude platiť v Bitcoine. Vďaka platbe Bitcoinom získate až 10 % zľavu na všetky produkty. Výhodou je, že vďaka platbe s BTC si môžete objednať toľko produktov, koľko chcete.

Orgány v trestnom konaní našli až 6 webových stránok ponúkajúcich fentanyl. Na všetkých týchto stránkach bol Bitcoin uvedený ako preferovaný spôsob platby.

„Kedže je (BTC) anonymný, je to prvá voľba pre obchodníkov s drogami,“ povedal republikán Rob Portman, šéf senátneho výboru, ktorý vyšetruje túto záležitosť. Generálny prokurátor Jeff Sessions nazval použitie Bitcoinu na dark webe veľkým problémom.

Názory sa rozchádzajú

Je jasné, že prípady ako Shamo v spoločnosti rezonujú. Najčastejším argumentom odporcov kryptomien je, že sa používajú na nelegálnu činnosť. Avšak obhajcovia kryptomien tento argument odmietajú.

„Obviňovať Bitcoin z podporovania nelegálnej činnosti dáva asi taký zmysel, ako obviňovať výrobcov áut za to, že sa v ich autách vozia drogový díleri,“ povedala Perianne Boring, predsedníčka komory pre digitálny obchod.

Argument odporcov, že Bitcoin je anonymný je tiež problematický. Nákup BTC si vyžaduje reálne peniaze. Kryptomenové burzy si v súčasnosti vyžadujú overenie totožnosti používateľov. Navyše BTC transakcie nie sú anonymné, v pravom slova zmysle. S určitými softvérmi a trochou šikovnosti sa však pôvod BTC dokáže  jednoducho vystopovať.

Menej ako 1 % BTC transakcií je spojených s nelegálnou činnosťou

Správa, ktorá vznikla v spolupráci s Elliptic a The Foundation for Defense of Democracies tvrdí, že na nelegálnu činnosť sa používa menej ako 1 % Bitcoinov, a že takmer všetky nelegálne aktivity, pri ktorých sa Bitcoin používa sú spojené s dark webom.

Dark web je časť internetu, do ktorej sa nedá dostať bežnými prehliadačmi ale len použitím špeciálnych anonymizačných platforiem ako napríklad Tor (The Onion Router).

Množstvo BTC, ktoré sa používalo na pranie peňazí a zakrytie ilegálnej činnosti je malé (menšie ako 1 % všetkých BTC-FIAT zamieňacích transakcií). Štúdia taktiež zistila, že najvyužívanejšie prostriedky na pranie BTC sú kryptomenové burzy (45 %) a online hazardné stránky (26 %). Vysoký podiel búrz je pravdepodobne zapríčinený vysokým objemom obchodovania, ktoré cez ne pretečie. Zaujímave je, že v miere ilegálnej BTC činnosti je s 0.77 % na prvom mieste Európa. Na druhej strane stojí Ázia, ktorá napriek najväčším objemom obchodovania s kryptomenami vykazovala najmenšiu mieru nelegálnej činnosti: 0.05 %.

„To, čo vieme o nezákonnom používaní Bitcoinu je založené predovšetkým na neoficiálnych dôkazoch, zvyčajne bez podporných údajov a analýz toho, ako sa používa v rôznych zemepisných oblastiach. Hoci nie je možné presne vyčísliť, koľko Bitcoinov sa nezákonne používa, analýza prania špinavých peňazí (kde je možné ich identifikovať) poskytuje náhľad na metódy kriminálnikov a ich snahu o skrytie nezákonných príjmov,“ píše sa v správe.

Ochrana súkromia sa môže stať kritickým aspektom pre budúci rast kryptomiem. Avšak táto anonymita musí byť v rovnováhe s vymožiteľnosťou práva. Vyšetrovatelia musia mať možnosť, ako za určitých okolností skryté transakcie vystopovať.

Celú správu si v originálnom znení môžete stiahnuť tu.

 

Zdroj: btcmanager.com, newsbtc.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...