Sledujte nás aj na

Vo februári sa uskutočnila konferencia Genesis London zameraná na kryptomeny a blockchain. K účastníkom patril aj profesor a expert na kryptomeny z prestížnej Cornellovej univerzity Emin Gün Sirer, ktorý sa vyjadril, že štúdie potvrdili vyššiu deentralizáciu  Ethereum blockchainu v porovnaní s Bitcoinom.

od vzniku Etherea v roku 2015 sa v kryptokomunite šírilo veľa falošných informácii ohľadom technológie a nadácie Ethereum. To viedlo k mylnému pohľadu investorov, užívateľov a vývojarov na Ethereum sieť. Tá sa zdala byť podradnejšia voči ostatným hlavným blockchain-om čo sa týka bezpečnosti a decentralizácie a taktiež flexibility a schopnosti vysporiadať sa s obrovskou škálou decentralizovaných aplikácií.

Ethereum uzly sú viac ovládané jednotlivcami než organizáciami

Štúdia vykonaná profesorom Sirerom a výskumnými pracovníkmi z Cornellovej univerzity ukázala, že len málo Ethereum uzlov je napojených na inštitúcie alebo organizácie v porovnaní s Bitcoin uzlami. To znamená, že viac uzlov v Ethereum siete je ovládaných jednotlivcami než organizáciami.

Údaje ukazujú, že Ethereum uzly sú v latentnom priestore a geograficky viac rozmiestnené po celom svete. Ethereum uzly pochádzajú z rôznych druhov miest, menších sietí a z domácností. Naopak, Bitcoin uzly majú tendenciu byť lokalizované vo veľkých data centrách. Naša štúdia zistila, že väčšina Bitcoin uzlov, 56 %, sú z data centier,“ povedal Sirer.

Sirer na Genesis London konferencii

Ethereum je štrukturálne aj princípovo odlišné od Bitcoinu, pretože jeho sieť je optimalizovaná na zvládnutie decentralizovaných aplikácií (dApps). Ethereum sieť by mala byť schopná z dlhodobého hľadiska spracovať tisícky transakcií za sekundu a podporovať dApps veľké ako Facebook, či Twitter, tak ako to už kedysi spomenul spoluzakladateľ Coinbase, Fred Ehrsam.

Inovácia škálovania môže trvať 3-5 rokov

Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea, v rámci interview pre JoongAng (jedno z najväčších juhokórejských médií) zdôraznil, že celý proces optimalizácie škálovania môže zabrať 3 až 5 rokov, v závislosti na procese implementovania nových škálovacích riešení, ako sú Plasma a Sharding.

Sharding významne optimalizuje proces ťažby pomocou proof-of-work potvrdzovacieho algoritmu a to eliminovaním súťaže medzi ťažiarmi. Namiesto toho, aby ťažiari míňali výpočtový výkon na získanie individuálnych blokov tak so sharding môžu spolupracovať na vyriešení matematických problémov, takže výpočtový výkon nie je v strate.

Plasma je veľmi očakávané riešenie, na ktorom práve pracujú Ethereum vývojari, čo by mohlo umožniť viacerým blockchain-om v rámci Ethereum sieti vysporiadať sa s rozličnými úlohami a zredukovať tak bremeno na hlavnom Ethereum blockchain-e.

Podrobnejšie o aktualizácii Plasma si môžete prečítať v článku tu.

Sirer na konferencii taktiež poznamenal, že technológie založené na hardware, ako Intel SGX, môžu pomôcť verejným blockchainom, akými sú Bitcoin a Ethereum, uzatvoriť tisícky transakcií za sekundu. SGX existujú na všetkých Intel zariadeniach a užívatelia s nimi môžu posielať konfirmácie transakcií pomocou peer-to-peer spôsobu bez zaťažovania hlavného blockchain-u.

SGX je veľmi zaujímavá technológia, ale existuje mnoho ďalších dôveryhodných výpočtových technológií. Iní dodávatelia taktiež ponúkajú podobné produkty a riešenia. To, čo vám táto technológia dáva, je schopnosť vedieť, aký protokol používa niekto iný. To je zásadný skok.

Z dlhodobého hľadiska rapídne vzrastie počet inštitúcii, konglomerátov, maloobchodníkov a spoločností, ktoré prestanú používať centralizované databázy a začnú využívať blockchain. Kedže súčasné problémy, ktoré trápia blockchain sú technické, môže postupná komercionalizácia blockchainu trvať celé roky.

Sirer dodal:

Blockchain momentálne predstavujú obrovskú príležitosť na prehodnotenie spôsobu, akým sme doteraz budovali backend systémy. Namiesto toho, aby sme ďalej budovali veci starým spôsobom s použitím centrálnych databáz, ktoré komunikujú medzi sebou a musia byť odsúhlasené a potrebujú byť zosynchronizované, by sme mohli teraz pre zmenu vybudovať oveľa efektívnejšie distribuované databázy, ktoré si zdieľajú informácie prirodzene a plynulým spôsobom.

 

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...