Sledujte nás aj na

Kryptomeny, a hlavne kryptomenové aktíva sú vo viacerých smeroch ako športové tímy. Investori, vývojári, kryptonadšenci, tí všetci majú svoju obľúbenú kryptomenu alebo projekt, ktorým niekedy až bezhlavo veria. Zaujímavé je, že Ethereum komunita sa posledné týždne dostáva pod značný tlak. Dôvodom majú byť tvrdenia, že vývoj rovnomenného blockchainu značne zaostáva za plánom (roadmapou). Sú ale tieto domnienky založené na pravde? K problematike sa vyjadril aj Vitalik Buterin.

Stráca Ethereum svoje popredné postavenie?

V nedávnej epizóde podcastu „Unchained“ bol Vitalik Buterin voči svojmu projektu, Ethereum, až prekvapivo kritický. V minulosti sa tento rusko-kanadský programátor a popularizátor kryptomien vyjadril, že nie je vylúčené, že sa vývoj Ethereum blockchainu v najbližších rokov spomalí. Počas podcastu Vitalik však povedal, že v dôsledku prieťahov vo vývoji je strata hegemónie Ethereum blockchainu na poli smart kontraktov takmer nevyhnutná a neodvratná. Treba podotknúť, že to od Buterina nie je prvé vyjadrenie tohto typu.

Vojna platforiem pre smart kontrakty je v plnom prúde

Boj projektov o vedúcu pozíciu platforiem pre smart kontrakty a decentralizované aplikácie sme v našich článkoch rozoberali už niekoľkokrát. Hoci Ethereum má voči ostatným projektom vďaka silnej členskej základne náskok, konkurenčné projekty ho už výrazne znižujú. Napriek vyjadreniam Vitalika, že projekty EOS a TRON sú centralizované hromady odpadu, stále viac programátorov migruje aj na tieto blockchainy.

Podľa dát zo štatistickej stránky Dapp Review, ktorá monitoruje rôzne faktory týkajúce sa platforiem pre smart kontrakty, ETH oproti konkurencii vyniká len počtom dApps. Avšak TRON a EOS oproti Ethereum majú niekoľkonásobne väčšiu základňu používateľov dApps ako aj samotný počet transakcií.

Ethereum vo viacerých parametroch výrazne zaostáva za konkurenciou.

Ethereum malo oproti konkurencii jednu veľkú výhodu v podobe ICO. Ešte pred dvoma rokmi bolo ICO akýmsi synonymom pre distribúciu tokenov v Ethereum sieti. Avšak klesajúci trend a zmena charakteru ICO ako takého Ethereum značne zasiahli.

Výkonnosť ICO projektov v treťom štvrťroku 2018 je skutočným sklamaním

Určite treba spomenúť aj nechválne známu aktualizáciu Ethereum siete Constantinople, ktorá bola v dôsledku nájdenia kritických chýb niekoľkokrát odložená. Samozrejme, že bolo od vývojárov rozumné tak dôležitú aktualizáciu akou bola Constantinople odložiť, dokým nebudú vychytané všetky muchy, avšak na prestíži a reputácii im to určite nepomohlo.

Toto všetko investori a kryptonadšenci pozorne sledujú a vnímajú. Navyše legendárna súdržnosť Ethereum vývojárskeho tímu už tiež nie je to, čo bývala. To potvrdzujú aj nedávne vývojárske debakle. Ako príklad uvedieme prominentného člena tímu Parity, Afri Schoedena, ktorý sa rozhodol opustiť spomínaný projekt a začať svoj vlastný, ktorý nesie názov Dothereum.

Napriek všetkému Vitalik Buterin ostáva pozitívny

Na sociálnej sieti Reddit sa Buterin značne vyhranil voči stále rozširujúcim sa FUD správam (Fear, uncertainty, and doubt – Strach, neistota a pochybnosti). Buterin napísal, že aktualizácie Prysmatic, Lighthouse, Ethereum 2.0 (Serenity) a ďalšie „sú stále vyvíjané podľa plánu“. Dodal, že nedávne obavy týkajúce sa riadenia a zmeny postov nemali žiadny vplyv na priebeh vývoju Etherea 2.0.

Vitalik napísal:

Vývoj Plasma a ZK napreduje stabilným tempom. Súčasné Ethereum klienty sú nepretržite aktualizované, aby lepšie zvládli zaťaženie blockchain siete. Pokiaľ ste stavili na ekosystém Ethereum, stavili ste na tichú armádu.

Vydanie Ethereum 2.0 už bolo ohlásené a je naplánované na 3. januára 2020. Bude to presne 11 rokov potom, ako bol vyťažený prvý Bitcoin genesis blok v roku 2009. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si vývojár ETH 2.0, Justin Drake, vybral práve tento dátum.

Ethereum 2.0: Spustenie novej verzie je naplánované na 3. januára 2020

Záver

Ako sa vraví, konkurencia na trhu je zdravá. Avšak určite nie pre tých, čo v súboji prehrajú. Faktom je, že Ethereum stále ostáva najpopulárnejšou platformou pre smart kontrakty a v blízkej dobe sa to pravdepodobne nezmení. Avšak technologický náskok sa neustále zmenšuje a projekty ako Cardano, EOS alebo Tron sú odhodlané kráľa zosadiť. Boj o vedúcu platformu smart kontraktov je v plnom prúde.

Bližší pohľad na platformu CardanoZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...