Sledujte nás aj na

Steemit, blockchain platforma, ktorá sa snaží zmeniť a vylepšiť dynamiku medzi vydavateľmi obsahu a ich konzumentmi, sa teší čoraz väčšej popularite. Nasvedčujú tomu štatistiky používania a viac ako milión zaregistrovaných účtov.

Čo je to Steemit?

Steemit je webová stránka pre blogovanie a sociálna sieť, ktorá využíva platformu odmeňovania založenú na Steem blockchaine pre používateľov, ktorí vytvárajú digitálny obsah ako články, videá, pesničky, knihy a iné. Steem blockchain produkuje tokeny Steem a Steem Dollars, ktoré sú obchodovateľné. Tieto tokeny používatelia Steemitu získavajú napríklad za pridávanie príspevkov alebo komentovanie obsahu. Tento zaujímavý model teda priamo nabáda vydavateľov robiť kvalitnejší obsah, ktorí ľudia ocenia.

Platforma Steemit teda slúži ako alternatívny spôsob, akým sa vydavatelia obsahu môžu dostať k príjmu. Vydavatelia, ktorí boli pred tým odkázaní na nepríjemné reklamy alebo dotácie tak získali platformu určenú priamo pre nich.

STEEM token

STEEM je základným tokenom siete. Je obchodovateľný na viacerých kryptomenových burzách ako Binance alebo Huobi. Jeho trhová hodnota určuje hodnotu sumy odmien vyplácaných spoločnosťou Steem. Jeho hodnota priamo kryje hodnotu druhého tokenu: Steem doláru.

Steem dollar

Steem dollar (SBD) je aktívum a druhý token Steemit siete. SBD sú taktiež obchodovateľné na burzách a v rámci Steemit platformy sa používajú na platby za tovar a služby.

Na Steem blockchaine existuje vnútorný trh, ktorý je priamo integrovaný na internetovej stránke spoločnosti, kde si používatelia môžu zameniť SBD za STEEM a naopak. SBD môžu byť prevedené na ekvivalentné množstvo STEEM v procese, ktorý trvá približne 3 až 4 dni.

SBD tokeny, ktoré používatelia držia sú podrobené úrokovej sadzbe. Táto miera nie je pevne daná. Od marca 2017 je táto sadzba 2% ročne. Držitelia SBD sú tak odmeňovaní za ich držanie.

Steemit sa teší z rastúcej popularity

Spoločnost Steemit v príspevku na oficiálnom blogu uviedla pôsobivé štatistiky transakcií, aktivity používateľov a informovala a o registrácii miliónteho užívateľa. Steem sa v súčasnosti teší veľkej popularite. Táto platforma pritiahla mnoho používateľov aj vďaka DApps (decentralizovaných aplikácií), ktoré využívajú Steem blockchain ako decentralizované platformy pre videá dtube a dlive, alebo sociálna sieť busy.

dtube DApp a platforma pre videá na báze Steemit blockchainu. Vydavatelia sú priamo platení podľa úspechu ich videí.

Projekt však čelí aj niekoľkým problémom ako je používanie botov a snaha o zneužitie hlasovacieho mechanizmu. Napriek tomu však čísla hovoria samy za seba. Steemit mal v roku 2016 iba 2,000 aktívnych používateľov. Podľa internetovej stránky projektu platforma doteraz od júna 2016 vyplatila používateľom už viac ako $40 miliónov.

Hlavným cieľom Steemit je odmeňovanie vydavateľov na otvorenej blockchain platforme. Spoločnosť ostala tomuto cieľu verná a vďaka tomu je aj úspešná. Táto platforma pritiahla záujem vývojárov o otvorené technológie, interoperabilnú architektúru s dobrou dokumentáciou. To viedlo k explózii a rozšírení DApps založených na obsahu, ktoré interagujú s blockchainom, často jedinečným a inovatívnym spôsobom.

Spoluzakladateľ spoločnosti Ned Scott opätovne potvrdil tieto ideály v panelovej diskusii na konferencii Consensus 2018:

„Pre mňa je to všetko o budovaní sietí a posilňovaní ľudí.“

Záver

Blockchain a kryptomenový priemysel rastie obrovským tempom. Mnoho projektov je kritizovaných za nedostatočnú víziu, zlé smerovanie alebo dokonca riešenie problémov, ktoré už boli efektívne vyriešené mimo blockchain. Steemit je však projekt, ktorému sa skutočne podarilo preraziť, a ktorý je už teraz verejnosťou prijatý a používaný. S dobrým cieľom a jasnou víziou sa Steemit môže stať novým štandardom pre sociálne siete či streamovacie služby.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...