Sledujte nás aj na

Pred nedávnom sme tu mali analýzu toho, ako si viedol Bitcoin v prvej polovici roku 2018. Dnes tu máme obšírnejší pohľad na celý blockchain sektor za druhý kvartál tohto roku. Portál CoinDesk pravidelne uverejňuje správu o stave nielen kryptomenového sektora.

Správa nazvaná State of Blockchain spoločnosti CoinDesk spája kľúčové trendy, dáta a udalosti za posledné tri mesiace vo viac ako 100-slidovej prezentácii plnej grafov a užitočných faktov. Správa tiež cituje prieskum 60-otázkového dotazníka sentimentu, na ktorý odpovedalo viac ako 1200 ľudí.

Stav blockchainu

Hlavné kryptomeny v druhom štvrťroku (Q2) bojovali s negatívnymi trhovými ukazovateľmi. Ako všetci vieme, to isté platilo aj pre Q1 2018 a zdá sa, že trend sa obrátil až v posledných týždňoch. Väčšina poklesov cien odrážala nízku obchodnú aktivitu na burzách rovnako ako nízke denné objemy väčšiny obchodných párov.

Ak však odhliadneme od vývoja cien jednotlivých kryptomien, vývojárske práce za posledné tri mesiace výrazne pokročili spolu a taktiež prišli s novými prípadmi použitia pre blockchain technológie. Vylepšenia pre Bitcoin sieť ako Liquid Network a pre EthereumRaiden postupne naberajú reálnu podobu. Veľké spoločnosti ako IBM, Walmart a mnohé medzinárodné banky predložili patenty alebo už implementovali procesy súvisiace s touto technológiou. Nariadenie a regulácie ešte stále čakajú na schválenie v USA, no napríklad Malta vyzerá, že má vo všetko jasno a je otvorená plnej adopcii.

Niektoré štatistické výsledky:

  • Výnos z BTC ťažby klesol o -22%, priemerné poplatky klesli o -19%
  • Bitcoin hashrate narástol o +26% (to znižuje transakčné rýchlosti)
  • Financovanie ICO vyzbieralo celkovo cca. $19 miliárd, priemerne to vychádza $39 miliónov na ICO
  • Väčšina respondentov z prieskumu sa domnieva, že pokles cien bol spôsobený short pozíciami a nekonzistentnou korekciou po nadmerných špekuláciách
  • Z top kryptomien si výrazne polepšil EOS, až o +44%
  • Výrazne klesli veľké meny ako LTC -32% a XMR -29%

Hacky a útoky

V poslednom štvrťroku sme boli taktiež svedkami rôznych hackov a útokov na platformy a kryptomeny ako také. V máji 2018 Bitcoin Gold zaznamenal 51%-ný útok, ktorý viedol k strate $18 miliónov. V júni 2018, bola napadnutá burza Bithumb, ktorá stratila pri útoku $31 miliónov. Najväčší hack, čo sa týka ukradnutého objemu bol zaznamenaný spoločnosťou Coinrail. Strata predstavovala $40 miliónov.

Počet finančných prostriedkov odcudzených za celú históriu Bitcoinu dosahuje v súčasnosti nové hodnoty vo výške $1.6 miliardy.

V tomto štvrťroku na tzv. 51%-ný útok doplatil fork Bitcoinu – Bitcoin Gold (BTG), ktorý zaznamenal stratu vo výške spomínaných $18 miliónov. Monachain sa stal obeťou útoku a prišiel o $90,000 len deň pred Bitcoin Gold útokom. Verge (XVG) bol napadnutý 22. mája a stratil $2.7 milióna. Napokon, aktuálne veľmi populárny Zencash zažil rovnaký 51%-ný útok, pri ktorom bolo odcudzených 500,000 ZEN.

Podľa správy sú najbezpečnejšie a útokom najodolnejšie kryptomeny Bitcoin a altcoiny Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin a ZCash. Na opačnom konci údajne stoja Bitcoin Gold, Monachain, Zencash, Dash a Monero.

Regulácie

Je dôležité spomenúť, že regulácie na celom svete sa neustále rozširujú. Existuje len pár krajín, v ktorých sú virtuálne meny považované za nezákonné, vrátane Bolívie, Ekvádoru a niekoľkých ázijských krajín. Väčšina sveta ich momentálne považuje za legálne.

Legálnosť Bitcoinu v jednotlivých krajinách sveta

28. júna 2018 Bank of England varovala finančné spoločnosti pred rizikami, ktoré kryptomenový sektor môže predstavovať. 20. apríla hlasoval Európsky parlament za zavedenia kryptomenových búrz pod legislatívny rámec boja proti praniu špinavých peňazí. V Spojených štátoch 14. júna SEC vyhlásila, že Ethereum nie je cenný papier (cenina). A napokon 30. júna sa Čína rozhodla otvoriť nový výskumný ústav špeciálne pre digitálne meny.

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...