Sledujte nás aj na
Rok 2018 by sa v kryptosfére dal charakterizovať viacerými prívlastkami, predovšetkým z pohľadu klesajúcej ceny väčšiny kryptomien. Zároveň by sme ho však mohli označiť aj rokom stablecoinov. Predovšetkým jeho druhú polovicu, keď na trh prišli tokeny ako USD Coin, Gemini Dollar, či Paxos Standrad Token.
Dva stablecoiny za jeden deň
Rozruch na poli stablecoinov priniesli v posledných mesiacoch bratia Cameron a Tyler Winklevossovci. Vlastníci kryptomenovej burzy Gemini predstavili svetu stablecoin Gemini Dollar, ktorý je, ako už názov napovedá, krytý americkým dolárom. Samotný token im odobrila aj vládna agentúra New York State Department of Financial Services (NYDFS).
V ten istý deň však oznámila vznik tokenu s rovnakým zameraním aj spoločnosť Paxos Trust Company, ktorá taktiež získala súhlas vyššie uvedeného vládneho orgánu.
Generálny manažér spoločnosti Paxos, David Wells, uviedol, že spoločnosť začala vážne uvažovať o spustení stablecoinu už začiatkom roka 2018. Vtedy zaznamenala dopyt po tokene, ktorý by bol krytý klasickou menou a spĺňal by všetky prísne regulačné rámce.
Ak chcete získať lepší prehľad na čo tieto tento typ tokenov slúži, aké je ich poslanie a aký momentálny progres sa deje v tejto sfére, môžete si prečítať náš posledný článok venovaný danej problematike nižšie.
Burza Huobi prináša all-in-one riešenie v podobe vlastného stablecoinu
Konkurenčný boj stablecoinov
Podľa slov Davida Wellsa si Paxos musel prejsť zdĺhavým schvaľovacím obdobím, kedy musel splniť viaceré požiadavky stanované NYDFS. Rovnako ako Gemini, aj Paxos musel zabezpečiť detailný monitoring s cieľom zabrániť použitiu tokenov ako nástroj na pranie špinavých peňazí alebo iných nezákonných postupov.
Gemini a Paxos samozrejme nie sú jedinými spoločnosťami, ktoré sa chcú stať alternatívou voči Tetheru a postupne prevziať jeho miesto. Do úvahy treba brať aj TrustToken a ich TrueUSD (TUSD), ktorý prišiel na trh začiatkom tohto roka. Jeho aktuálna trhová kapitalizácia sa pohybuje tesne pod hranicou $200 miliónov. V tesnom závese je aj USD Coin. Ten je v obehu približne rovnako dlhú dobu ako zmienené tokeny od Gemini a Paxos, pričom jeho trhová kapitalizácia je vo výške takmer $180 miliónov.
Okrem vyššie zmienených tokenov, ktoré sú naviazané predovšetkým na americký dolár, existuje aj ďalšia skupina stablecoinov. Do nej spadajú napríklad Dai, alebo Basis, ktoré sú čiastočne zabezpečené inými aktívami. Smart kontrakty, ktorými sa tieto tokeny riadia, sú pritom naprogramované tak, aby na základe dopytu automaticky kontrolovali dodávku (supply).
Tether však stále vládne…
Poslaním stablecoinov nie je len ich nákup alebo predaj v rámci obchodných párov, na ktoré sú naviazané. Podľa dev tímov stojacich za týmito tokenmi sa ich uplatnenie dá rozšíriť aj do oblasti cezhraničných platieb, či zefektívnenia poplatkov za decentralizované aplikácie. Samozrejme ich primárnym účelom je byť alternatívou voči fiatu, vďaka čomu sa môžu traderi vyvarovať volatilite, ktorou je trh s kryptomenami známy.
O narastajúcej sile konkurentov Tetheru sme sa mohli presvedčiť počas uplynulých týždňov. Po tom, čo na svoju platformu zalistovala USD Coin burza Coinbase, konkurenčná Binance reagovala rovnakým krokom a pre USDC vytvorila hneď dva obchodné páry. Vznikol pár pre Bitcoin a tiež pre natívny token burzy — Binance Coin (BNB). Ešte v septembri tohto roku bol zmienený stablecoin pridaný aj na ďalšiu veľkú burzu — Poloniex.
Keď sa však pozrieme na vyššie uvedený obrázok, je zrejmé, že stablecoiny, ktoré chcú byť alternatívou voči Tetheru čaká ešte dlhá cesta. Spoločná trhová kapitalizácia PAXu, USDC a Gemini Dollaru je totiž $375 miliónov, čo je podstatne menej ako $2 miliardy, ktorými disponuje Tether.
zdroj: ccn.com
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: