Sledujte nás aj na

Špecifická skupina kryptomien známa ako „stablecoiny“ sa nám tento rok značne rozrástla. Je dosť náročné stíhať ich všetky sledovať. Nasledujúci zoznam aktuálne obchodovateľných a stále pribúdajúcich stablecoinov Vám ich trošku priblíži.

Stablecoiny sa svojou povahou snažia riešiť problém volatility kryptomien, a to ich častým naviazaním na fiat meny (konvenčné meny ako euro alebo dolár). Naviazaním sa na fiat meny sa však stráca aspekt decentralizácie. Najčastejšie sú stablecoiny naviazané na americký dolár a najznámejším je Tether (USD₮).

Bližšie o stablecoinoch a ich charakteristike sa môžete dozvedieť v našom článku tu.

B ako Basis

Kryptomena Basis, pôvodne nazývaná Basecoin je najhorúcejšou novinkou v tejto oblasti. Dokázala zaujať investorov zo všetkých bežných krypto smerov a má v úmysle pristúpiť k americkému doláru pomocou algoritmicky upravenej ponuky. V podstate to znamená, že ponuka Basis sa zvýši rastom dopytu a pri poklese dopytu sa jeho mince odkúpia späť. Kontrolovaná ponuka a dopyt by mali spoločnosti Basis pomôcť udržiavať si svoju fixáciu ceny.

B ako Bitusd

Bitusd je starší stablecoin, ktorý už začína strácať svoju stabilitu. Prevažná časť obchodov sa uskutočňuje na burze Bitshares, pre ktorú bolo Bitusd navrhnuté, ale k dispozícii je aj na Openledger DEX. Dalo by sa dlho dohadovať o tom, či sa Bitusd môže v týchto dňoch nazývať  „stabilným“ stablecoinom , no faktom ostáva, že jeho princíp stále funguje.

A Complete A-Z of Stablecoins

C ako Carbon

Carbon využíva algoritmicky upravenú ponuku založenú na dopyte, aby si tak zachovalo paritu s americkým dolárom, podobne ako Basis. Bude to fungovať? Na to si budeme musieť počkať a čas ukáže.

C ako CK USD

 O CK USD sa vie len málo. Záhadou zostáva tím, ktorý stojí za týmto stablecoinom, ako aj jeho samotný princíp fungovania. Coinmarketcap neeviduje žiadne dáta ohľadom jeho celkovej ponuky v obehu, no na BCEX a Allcoin vykazuje ohromný denný objem obchodovania – $137 miliónov. Nech už je CK USD čokoľvek,  navonok sa zdá, že funguje.

D ako Dai

Dai bol vytvorený pomocou nástroja Maker Dao. Jeho trhová kapitalizácia tvorí 1/20 kapitalizácie Tetheru. Dai však rastie a snaží sa držať svojho dolára. To, čo Dai chýba v jeho trhovej kapitalizácii, hrá pre jeho transparentnosť. Pochybnosti, ktoré sú o jeho možnej spolupráci s Ethereum sa javia byť ako neadekvátne pri nasledovaní dolára v čase extrémnej volatilite trhu. Dai zatiaľ funguje ako má.

A Complete A-Z of Stablecoins

H ako Havven

Havven sa skladá z dvoch stablecoinov: nusd a eusd, podľa toho, či je krytý Ethereum alebo USD, pričom „n“ na začiatku znamená nomins. Havven je účtovná jednotka. Stablecoiny Havven sú primárne určené pre svoj vlastný ekosystém, takže netreba očakávať, že by mohli v blízkej dobe nahradiť Tether. V praxi však existuje EOS verzia nusd.

K ako Kowala

Kowala (KUSD) ešte nie je na trhu dostupný coin, no očakávajú sa od neho veľké veci. Dobrý stablecoin je ako dobrý imunitný systém: oceníte len prácu, ktorú spraví keď zlyháva. Meradlom úspechu dobrého stablecoinu je jeho schopnosť priliehať k americkému doláru.

N ako Nubits

Nubits sme zahrnuli ako ukážku toho, čo sa môže stať, keď sa stablecoin nevydarí a padne. Momentálne sa jeho cena na burze Upbit a Bittrex pohybuje na hodnote $0.15. Nubitsu sa i napriek jeho zlyhaniu pri udržaní si ceny s dolárom, čo sa prihodilo okolo januára, darí lepšie, než väčšine iných ICO tokenov, ktoré vznikli tohto roku.

A Complete A-Z of Stablecoins

R ako Rockz

Rockz je označovaný za „najodolnejšiu kryptomenu“ na svete. Švajčiarsky stablecoin má byť spustený už čoskoro, a to neobvykle pomocou ICO ponuky (prvotná ponuka tokenov). Rockz nesľubuje veľa, ale ak jeho token bude pevný ako skala a udrží si krok s USD, tak spraví dobrú prácu.

Porovnanie stablecoinov na základe rôznych parametrov

  • krytie fiat peniazmi/ fyzickým aktívom
  • priame vlastníctvo fiat/ ekvivalentnej sumy v aktívach
  • transparentnosť
  • segregácia aktív
  • zabezpečenie držiteľov mincí v prípade bankrotu
  • držba vo fyzických bankovkách, aktívach

A Complete A-Z of Stablecoins

S ako Stably

Stably je obľúbený medzi venture capital fondmi (fondy s rizikovým kapitálom). Od svojho vzniku sa mu podarilo získať $500,000. Stably vzniklo na Ethereum a Stellar blockchain sieti. Každá minca Stably viazaná na USD bude krytá zodpovedajúcou hotovostnou rezervou.

S ako Steem Dollars

Dan Larimer je považovaný svojimi nasledovníkmi za vizionára. Jediným problém je, že akonáhle sa niečoho zľakne a presmeruje sa na lepšie veci, jeho pôvodné projekty majú tendenciu zaseknúť sa. Podobne ako Bitusd, aj Steem v súčastnosti pripomína americký dolár len v najjemnejšom slova zmysle. Ak sa potrebuje vytvoriť termín pre mincu, ktorá už technicky viac nie je stablecoinom, nazveme ho nestablecoin, fablecoin? Skúsme fablecoin: token, ktorý sľubuje paritu s USD, no pritom nie je nič viac ako rozprávková fikcia.

Prečítajte si: Steemit: Blockchain platforma pre digitálny obsah sa teší rastúcej popularite

A Complete A-Z of Stablecoins

T ako Tether

Tether je k dispozícii na Omni blockchaine a taktiež ako ERC20 token. Hovorí sa mu taktiež „otec stablecoinov“. Mal by byť krytý USD depozitmi a jeho cena, až na drobné výkyvy, pekne koreluje s dolárom na hodnote $1. Tether sa považuje za kontroverzný stablecoin, keďže sa nepodarilo vykonať jeho úplný finančný audit. S trhovou kapitalizáciou $2.8 miliardy je Tether najsilnejším stablecoinom. Je však dostatočne veľký na to, aby nezlyhal? Zatiaľ zrejme áno. Zdá sa, že Tetheru sa darí, aj keď jeho naviazanie na dolár sa zakladá na viere viac než v čokoľvek iné.

A Complete A-Z of Stablecoins

T ako Trueusd

Trust Token’s Trueusd je krytý kolateralizovanými aktívami v amerických dolároch, ktoré sú vedené na escrow účtoch. V tomto ohľade je model Trueusd podobný modelu Tether-u, ale s väčšou transparentnosťou. Binance, Bittrex a  Zebpay, všetci títo adoptovali Trueusd, Hviezda tohto stablecoinu je na vzostupe.

A Complete A-Z of Stablecoins

U ako USD-C

Spoločnosť Circle údajne pracuje na svojom vlastnom stablecoine, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta na burze Poloniex, ktorá je teraz pod správou tejto firmy. O USD-C sa vie toho len málo. Fungovať bude na Ethereum sieti a bude prirodzene kopírovať americký dolár.

U ako Usdvault

Usdvault je prepojený na zlato (zlaté tehly), ktoré by mal byť uskladnené vo švajčiarskych trezoroch. Tvorcovia Vault tvrdia, že jeho hodnota bude v pomere 1:1 k USD, no hodnota aktíva bude v podstate krytá drahým kovom umiestneným vo Švajčiarsku.

Väčšina týchto stablecoinov, tak ako aj mnohé kryptomeny v rámci dlhšieho obdobia zrejme nevydržia a zlyhajú. Zatiaľ sa zdá, že aspoň tie, ktoré sú obchodovateľné (s výnimkou Nubits), fungujú. Hovorí sa, že v búrke je každý prístav vítaný. Aj stablecoiny sa tak stali akýmsi prístavom pre tých, ktorí v nich veria a našli v nich svoje útočisko na tak rozmarnom kryptomenovom trhu.

Zdroj: news.bitcoin.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...