Sledujte nás aj na

Začiatky používania bitcoinu sú často spájané predovšetkým s nelegálnym online čiernym trhom – Silk Road. V tej dobe bolo pre mnohých ťažko predstaviteľné, že táto kryptomena raz bude alternatívnym investičným aktívom, do ktorého investujú súkromné osoby, banky a hedžové fondy. V tomto článku vám prinášame zoznam niekoľkých regulovaných investičných nástrojov, do ktorých je možné investovať bez toho aby ste priamo niektorú z kryptomien alebo tokenov vlastnili.

Regulované Bitcoin futures kontrakty

Pravdepodobne najvýznamnejšími regulovanými finančnými produktmi v oblasti investovania spojeného s kryptomenami sú Bitcoin futures kontrakty, ktoré sa obchodujú na CME a CBOE. Ide o typ termínovaného kontraktu, ktorý uzavrú dve strany. Jeho podstata spočíva v dohode predaja alebo kúpy podkladového aktíva v určenom čase v budúcnosti za cenu stanovenú v súčasnosti. Aktuálne majú investori na výber futures kontrakty na burze CME – Bitcoin futures (BTC) a burze CBOE – Bitcoin futures XBT.

Kým na začiatku spustenia tejto formy investície (december 2017) hlásili obe burzy nízke objemy obchodov, v priebehu uplynulého roku sa počet záujemcov ako aj zoobchodované sumy násobne zvýšili. Na trh by pritom v dohľadnej dobe mali vstúpiť ďalšie dva subjekty ponúkajúce futures kontrakty zamerané na bitcoin. Ide o spoločnosti Bakkt a Nasdaq.

Bitcoin Exchange-traded note

Prvými finančnými produktmi spojenými s kryptomenami, ktoré bolo možné obchodovať na regulovanej burze boli Bitcoin Exchange-traded notes. Konkrétne Bitcoin Tracker One a Bitcoin Tracker Euro obchodovateľné na Štokholmskej burze. V súčasnosti spoločnosť XBTProvider pridala možnosť investovania aj do druhej najpopulárnejšie kryptomeny – Ethera.

Exchange-traded note je typom burzovo obchodovaného produktu rovnako ako v kryptokomunite často zmieňované ETF (Exchange traded funds). Na rozdiel od nich však ETN majú ohraničené trvanie. V prípade, že ako investor držíte ETN až do dátumu splatnosti, spoločnosť vám vyplatí jednorazovú sumu na základe výkonnosti podkladového aktíva alebo indexu.

Prinesú očakávané Bitcoin ETF a Bakkt otočenie trendu a naštartujú rast kryptomien?

Bitcoin certifikáty

Certifikáty sú investičné produkty, ktoré umožňujú drobným investorom investovať do aktív, ku ktorým by inak mali problematický prístup. Medzi najpopulárnejšie tak patria certifikáty pre komodity ako zlato alebo striebro. Počas roku 2017 sa po prvýkrát objavili aj Bitcoin certifikáty. Tie sa snažili pokryť rastúci dopyt po regulovaných finančných produktoch, ktoré majú ako podkladové aktívum dané práve kryptomeny.

Medzi populárne certifikáty patrí VL6LBC spoločnosti Vontobel, ktorý sa obchoduje na Stuttgartdskej burze cenných papierov a BITETQ spoločnosti Leonteq Tracker, obchodovaný na Švajčiarskej burze.

Kľúčový rozdiel medzi týmito dvomi certifikátmi spočívajú v tom, že certifikát spoločnosti Vontobel je vydávaný voči bitcoinu v eurách, zatiaľ čo certifikát spoločnosti Leonteq Tracker je buď v amerických dolároch, v eurách alebo v švajčiarskych frankoch. Druhým veľkým rozdielom je skutočnosť, že certifikát od Vontobelu je časovo neobmedzený, kým ten od Leontequ je splatný v roku 2020.

Blockchain certifikáty

V polovici februára tohto roku spoločnosť Block Asset Management oznámila spustenie svojho nového Blockchain multi-strategického certifikátu. Ten bude uvedený na burze cenných papierov vo Viedni. Ide vôbec o prvý svetový fond zameraný na technológiu blockchain. Podľa tlačovej správy spoločnosti, podkladový fond je vedený v amerických dolároch a investuje do portfólia pozostávajúceho aj z kryptomien, ICO a STO.

Vysvetlenie ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Blockchain ETF

Zatiaľ čo mnohí ešte netrpezlivo čakajú na Bitcoin ETF, investori už môžu investovať do celej škály Blockchain ETF. V rámci USA a Kanady majú retailoví aj inštitucionálni záujemcovia k dispozícii päť fondov zameraných na technológiu blockchain.

Prvým je First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF (LEGR), ktorý sleduje výkonnosť spoločností kótovaných na burzách po celom svete. Ide o podniky, ktoré aktívne využívajú, investujú alebo vyvíjajú produkty spojené s technológiou blockchain.

Druhým v poradí je Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK). Popri zameraní sa na spoločnosti orientované na technológiu blockchain obracia svoju pozornosť aj na iné, alternatívne transformačné technológie slúžiace na zdieľanie údajov.

Innovation Shares NextGen Protocol ETF (KOIN) sa od predošlých dvoch fondov líši tým, že na výber investičných príležitostí využíva vlastnú umelú inteligenciu.

Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF (BLCN) je pasívne riadený fond, ktorý investuje do spoločností, ktoré vyvíjajú technológiu blockchain.

Posledným v rade je Reality Shares Nasdaq NexGen Economy China ETF (BNCA), ktorý sa primárne zameriava na blockchain spoločnosti sídliace v Číne.

Ako sme uviedli v článku, na trhu existujú viaceré investičné nástroje určené pre retailových aj inštitucionálnych investorov. Tým pádom keď príde ďalší býčí trh, časť záujemcov, ktorí stále váhajú s priamym investovaním do digitálnych aktív, bude môcť vstúpiť na trh prostredníctvom celej škály regulovaných investičných nástrojov.

Dopyt po kryptomenových fondoch rastie. Aké typy investičných fondov poznáte?

Zdroj: btcmanager.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...