Sledujte nás aj na

CEO spoločnosti Twitter, Jack Dorsey, pokračoval vo svojom ľúbostnom liste Bitcoinu v nedávnej epizóde podcastu Stephana Livera, kde vyhlásil, že zatiaľ čo ostatné kryptomeny môžu mať zaujímavé nápady, všetky sa nakoniec môžu integrovať do Bitcoin blockchainu za predpokladu, že sú to kvalitné a unikátne projekty.

Dorsey počas minulého týždňa vychvaľoval bitcoin do extrému a nedávno povedal v podcaste Joea Rogana, že si myslí, že bitcoin sa môže stať domácou internetovou menou budúcnosti.

Avšak nie každý je o tom tak presvedčený ako Dorsey a jeho najnovšie pripomienky pravdepodobne budú naďalej rozdúchavať konkurenčné vojny, ktoré zúria medzi rozličnými kryptomenami.

Jack Dorsey: Bitcoin sa môže stať globálnou menou

Opakovaním svojich vyhlásení z podcastu Joea Rogana Dorsey vysvetlil aj Stephenovi Liverovi, že práve princípy, na ktorých je Bitcoin založený ho priťahujú najviac.

„Je veľmi zásadový, má silný pohľad na vec a páči sa mi, že bol vypustený do sveta cez pseudo-anonymitu, ktorá je na internete ako doma.“

Dorsey tiež podrobne popísal svoje členstvo v hackerskej komunite v St. Louis, Missouri. Pokračuje:

„Bitcoin mi pripadá veľmi prirodzený pre ideály, za ktorými stojí internet, a to sa mi veľmi páči. Je to myšlienka, ktorá sa zrodila na internete, bola zrealizovaná na internete a stále sa v ňom rozvíja.“

Čo však Dorsey pohodlne vynecháva je fakt, že vývoj Bitcoinu už dávno unikol z pseudo-anonymného meritokratického internetu.

Rozvoj Bitcoinu už dávno nie je ovplyvňovaný decentralizovanou skupinou programátorov a hackerov, ale skôr rôznymi spoločnosťami. Za zmienku stoja Blockstream spolu s Lightning Labs sú dvaja hlavní vývojári Lightning network – protokol pre blockchain BTC, ktorý prekonfiguruje pôvodné ideály uvedené v slávnom white paperi Satoshiho Nakamota.

Bitcoin white paper bol vydaný presne pred desiatimi rokmi!

Jack Dorsey: Sila značky Bitcoin nemá konkurenciu

Dorsey pokračoval v rozprávaní o súčasnom stave Bitcoinu a poukázal na neho ako na „kvalitnú značku“:

„Sila značky Bitcoin je naozaj veľkolepá. Umožňuje viac odolnosti. Je to mainstreamová, dobre známa koncepcia „imidžu“. Nie všetci skutočne vedia ako by sa dal využívať, a môžu mať rôzne pohľady na to, čo robí… Ale každý vie, že ide o digitálnu menu, digitálne peniaze alebo digitálne aktívum.“

Ak sa na chvíľu môžeme zamerať na značku Bitcoin – je určite pravda, že Bitcoin je tvárou kryptomien, rovnako ako je Coca-Cola tvárou sladených nápojov.

A rovnako ako Coca-Cola, aj značka Bitcoin, ktorá sa tiež orientuje na verejnosť, bola od svojho vzniku drasticky zmenená. Keď Coca-Cola uviedla v roku 1985 „Novú Colu“, reakcia verejnosti bola nielen negatívna, bola priam nepriateľská a v konečnom dôsledku prinútila rýchle zvrátenie politiky firmy, a návrat k starému produktu.

Keď Blockstream zablokoval zvýšenie veľkosti blokov v BTC blockchaine a začal s predajom riešení škálovateľnosti mimo reťazca na vyriešenie problému, ktorí práve oni sami vytvorili, reakcia verejnosti mohla byť rovnaká – ak by o tom verejnosť vedela.

Namiesto toho boli nesúhlasné hlasy vyhodené z prominentných komunitných subredditov. Blockstream a jeho generálny riaditeľ Adam Back pokračovali vo svojom pláne a vôbec pri tom netajili svoj zámer predávať súkromné služby na údajne verejnom blockchaine.

Bitcoin ukradne najlepšie nápady ostatným kryptomenám

Keď sa ho opýtali prečo sa tak sústredí na Bitcoin a nie na ostatné kryptomeny, Dorsey odpovedal:

„Zaujímavé nápady sú všade, ale myslím, že tieto nápady môžu byť integrované do Bitcoinu, ak majú zásluhy, ktoré sú na určitej úrovni. Mám pocit, že Bitcoin je práve ten, ktorý chce byť reálnou menou najviac, v porovnaní s ostatnými, ktorí sa zameriavajú na všeobecnejšie veci alebo distribuované výpočty a podobne.“

Ťažko povedať, či si Dorsey skutočne váži technológie ktoré stoja za Bitcoinom, a to hlavne preto, že je jedným z investorov Lightning Labs. Vidina zisku je totiž známa tým že zatieňuje úsudok.

Môže Jack Dorsey pomôcť preniesť Bitcoin (a Lightning Network) do mainstreamu?

Je pravda, že Lightning Network sa pokúša uľahčiť vykonávanie mikrotransakcií cez Bitcoin. Je to funkcia, ktorá môže byť nevyhnutná pre rastúci priemysel drobných online platieb. Ale takáto škálovateľnosť má svoju cenu. Konkrétne cenu v podobe bezpečnosti a decentralizácie. V priebehu niekoľkých mesiacov od implementácie siete Lightning Network viedol tlak na škálovateľnosť ku kompromisu so zníženou decentralizáciou.

Mnohý z vás pravdepodobne vedia, že hovoríme o videu, v ktorom Roger Ver prinútil vývojárov Bitcoinu, aby uznali, že BTC už nie je peer-to-peer digitálny platobný systém ako kedysi. To je ale na dlhšiu diskusiu…

Zdroj: ccn.com



Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...