Sledujte nás aj na

Spoločnosť Samsung sa rozrastá aj v oblasti polovodičov a nedávno predstihla aj Intel, ako najväčšieho výrobcu čipov na svete. Avšak juhokórejská firma nechce zaspať na vavrínoch a v súčasnosti sa usiluje o presadenie sa na momentálne najžiadanejšom trhu pre výpočtový výkon – ťaženie kryptomien.

Ako uviedla spoločnosť TechCrunch, spoločnosť Samsung potvrdila, že je v procese výroby hardvéru špeciálne navrhnutého ťaženie kryptomien ako Bitcoin a Ethereum.

Hovorca spoločnosti Samsung povedal: „Spoločnosť Samsung sa v súčasnosti zaoberá výrobou kryptografických minerských čipov. Nemôžeme však zverejniť ďalšie podrobnosti týkajúce sa našich zákazníkov.“

Hardvér alebo čipy špeciálne určené na ťažbu kryptomien sa nazývajú ASIC čipy (skratka z anglického application-specific integrated circuits) alebo aplikačne špecifické integrované obvody. ASIC sú procesory, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre jednu výpočtovú úlohu. Narozdiel od bežných viacúčelových procesorov, ktoré používame v počítačoch a telefónoch.

Vzhľadom na fakt, že hodnota kryptomenových aktivít prudko narástla, tak je pochopiteľné, že rastie aj dopyt po týchto druhoch čipov. Spoločnosti si to uvedomujú a snažia sa prísť s novým špecializovaným hardvérom aj v podobe grafických kariet.

Kryptomenová ťažba je proces, pomocou ktorého sa overujú transakcie a pridávajú sa do verejnej knihy – blockckhainu, a tiež spôsob, ktorým sa vytvárajú a emitujú nové kryptomeny do obehu.

ASIC Miner

V prípade Bitcoinu sa nové mince vytvárajú riešením zložitých matematických problémov, pričom tieto výpočty tiež pomáhajú zachovávať integritu Bitcoinových transakcií. Čím viac Bitcoinov sa vyťaží, tým sa spomínané matematické problémy stávajú zložitejšie. Toto spôsobilo presun ťažiarov od používania bežných integrovaných grafických kariet až po GPU navrhnuté pre hranie hier a teraz na špeciálne vytvorené ASIC čipy. Bitcoin sa už dávno prakticky nedá ťažiť na inom hardvéri iba na ASIC strojoch. Naproti tomu Ethereum je navrhnuté tak, aby sa na ASIC nedalo ťažiť, iba na grafických kartách.

Ťažba na šiestich grafických kartách

Nová spolupráca Samsungu

V Samsungu sa snažia svoje know-how a biznis plány držať dostatočne utajené, a tak nie je úplne jasné, aké produkty bude spoločnosť vyrábať. Podľa správ z kórejských médií bude Samsung spolupracovať s taiwanskou firmou TSMC. TSMC v súčasnosti dodáva čipy pre niekoľko firiem, ktoré sa zaoberajú výlučne ťažbou kryptomien, vrátane čínskeho ťažiarenského giganta Bitmain. Splnenie dopytu po týchto čipoch prinieslo firme TSMC približne $350 až $400 miliónov na štvrťročných ziskoch.

V porovnaní s príjmom vo výške $69 miliárd, ktorý každoročne generuje spoločnosť Samsung sú to „len drobné“. Ťaženie kryptomien ako aj skoro všetko, čo sa kryptomien týka je momentálne in. To ale nemusí automaticky znamenať, že to bude mimoriadne výhodné a ziskové pre firmy, ktoré ponúkajú výstroj na túto náročnú ťažiarenskú robotu. Môže to ale znamenať, že bude tento špecializovaný hardvér dostupnejší masám ľudí a záujemcov.

Zdroj: techcrunch.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...