Sledujte nás aj na

V roku 2018 prepukla celosvetová epidémia s názvom škodlivá ťažba kryptomien. Zaznamenaný počet útokov vzrástol o viac ako 83 %, pričom online útoky zasiahli viac ako päť miliónov používateľov v prvých troch kvartáloch roku 2018, v porovnaní s 2.7 miliónmi v tom istom období v roku 2017. Hlavným hnacím motorom bola podľa expertov Kaspersky Lab inštalácia a používanie nelicencovaného softvéru a obsahu.

V roku 2018 dokonca škodlivá ťažba kryptomien prevládala nad hlavnou hrozbou posledných rokov: ransomvérom. Počet používateľov internetu, ktorí sa stali obeťou útoku škodlivého softvéru zameraného na ťažbu kryptomien sa v prvej polovici roka neustále zvyšoval. Napadnutých bolo približne 1.2 milióna používateľov mesačne, pričom tieto útoky vyvrcholili v marci.

Rozmach škodlivej ťažby kryptomien

Experti spoločnosti Kaspersky Lab skúmali ekonomické pozadie tohto náhleho ošiaľu okolo škodlivej ťažby kryptomien, aby zistili, čo spôsobilo globálny rozmach tejto hrozby. Analyzovali regulačnú štruktúru, ceny elektrickej energie v top desiatich krajinách, na ktoré sa ťažiari kryptomien zameriavali najčastejšie a hlavné infekčné vektory pre populárne typy malvéru.

Z analýzy vyplýva, že ani legislatíva o kryptomenách, ani náklady na energiu nemajú významný vplyv na šírenie škodlivého ťažobného malvéru. Vyšetrovanie jednotlivých skupín malvéru však odhalilo, že útočníci väčšinou infikovali zariadenia tým, že navádzali používateľov, aby si inštalovali pirátsky softvér a nelicencovaný obsah.

„Naša analýza ekonomického pozadia škodlivej ťažby kryptomien a príčin jej rozšírenej prítomnosti v určitých regiónoch odhalila jasnú koreláciu: čím jednoduchšie bolo možné šíriť nelicencovaný softvér, tým viac prípadov škodlivej ťažby kryptomien bolo odhalených. Stručne povedané, aktivita, ktorá nie je všeobecne vnímaná ako nebezpečná, čiže sťahovanie a inštalácia pochybného softvéru, bezpochyby podporuje hlavnú tému roka v oblasti kyberbezpečnostných hrozieb, ktorou sa stala škodlivá ťažba kryptomien, konštatuje Evgeny Lopatin, bezpečnostný expert spoločnosti Kaspersky Lab.

Rastúci počet hrozieb

Ďalšie kľúčové zistenia, ktoré vyplývajú zo správy spoločnosti Kaspersky Lab, zahŕňajú:  

  • Celkový počet používateľov, ktorí narazili na ťažiarov kryptomien, vzrástol o viac ako 83 % z 2,726,491 v roku 2017 na 5,001,414 v roku 2018;
  • Podiel odhalených ťažiarov kryptomien z celkového počtu zistených hrozieb vzrástol z 5 % v roku 2017 na 8 % v roku 2018;
  • Celkový počet používateľov, ktorí narazili na mobilných ťažiarov kryptomien narástol až päťnásobne, z 1,986 v roku 2017 na 10,242 v roku 2018.

Víkendový ฿ulletin: Bitmain – história najsilnejšieho hráča v oblasti ťažby kryptomien

Ako znížiť riziko?

S cieľom znížiť riziko infekcie škodlivým softvérom zameraným na ťažbu kryptomien, sa spotrebiteľom a firmám odporúča:

  1. Pravidelne aktualizovať softvér na všetkých zariadeniach, ktoré používajú. Ak chcete zabezpečiť, aby ťažiari kryptomien nezneužívali zraniteľné miesta, používajte nástroje, ktoré dokážu automaticky takéto zraniteľné miesta detekovať a následne stiahnuť a nainštalovať záplaty.
  2. Na osobných zariadeniach používať spoľahlivé riešenie na ochranu spotrebiteľa a pamätať na to, aby kľúčové funkcie – ako napríklad systémový sledovač (System Watcher) – boli zapnuté.
  3. Neprehliadať menej očividné ciele, ako sú systémy hromadnej obsluhy, POS terminály a dokonca predajné automaty. Skutočnosť, že aj tieto zariadenia môžu byť zneužité na ťažbu kryptomien, dokazuje aj ťažiar, ktorý zneužil exploit EternalBlue.
  4. Používať ovládací prvok aplikácie na sledovanie škodlivej aktivity v legitímnych aplikáciách. Špecializované zariadenia by mali byť v režime predvoleného odmietnutia (resp. v režime Defualt Deny). Používajte bezpečnostné riešenie, ako napríklad Kaspersky Endpoint Security for Business, ktoré tieto funkcie zahŕňa.
  5. Na ochranu firemného prostredia je dôležité vzdelávať zamestnancov a IT tímy, uchovávať citlivé údaje samostatne a obmedziť k nim prístup.

Celé znenie správy Story of the Year 2018: Cryptocurrency miners je dostupné tu.

Simon Morris: Tron nemá kapacitu na spustenie BitTorrent TokenuZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...