Sledujte nás aj na

Lightning Network (LN) je dlho očakávané riešenie škálovania Bitcoin siete, ktorá už pomerne dlhšie trpí vysokými poplatkami a relatívne dlhou dobou spracovania transakcie. Toto riešenie začína byť už kriticky potrebné, nakoľko cena BTC rastie závratnou rýchlosťou, a s tým je samozrejme spojená veľká pozornosť médií a automaticky ľudí. Vývojári sú si týchto faktov vedomí a naozaj tvrdo na uvedení  LN do živej prevádzky pracujú.

V skutočnosti už Lightning Network koncept bol otestovaný na hlavnej Bitcoin sieti, ktorá sa tiež nazýva mainnet. Navyše stále viac vývojárov pomáha pri vývoji, a tak sa zdá, že by sme sa tohto zrýchlenia celej BTC siete mohli dočkať v pomerne krátkom časovom horizonte.

„Riešenie je už teraz schopné pracovať s reálnymi peniazmi ľudí, ale ešte nie je schopné podporiť chod konkrétneho biznisu,“ vyjadril sa Jack Mallers, vývojár Lightning aplikácie Zapp.

Technológia Lightning Network je už určite mnohým čitateľom známa, má priniesť nižšie transakčné poplatky, takmer instantné spracovanie transakciemikrotransakcie. Samozrejme všetky tieto novinky sú podriadené tomu, že programátori budú schopní dokončiť a nasadiť spomínanú funkcionalitu. Vyzerá to tak, že sa všetko dozvieme už čoskoro, avšak žiadny konkrétny dátum pre nasadenie LN na mainnet nebol špecifikovaný.

Vývoj Lightning Network pekne napreduje

Jedna z najdôležitejších udalostí, test LN na hlavnej BTC sieti, prebehol 6. decembra 2017. To je skvelá správa, nakoľko je to prvé väčšie škálovacie riešenie, ktoré bolo úspešne otestované v ostrej prevádzke. Napriek tomu, že je to pre BTC skvelý a potrebný krok dopredu, zatiaľ to len znamená, že LN ako riešenie je schopné efektívne spracovávať transakcie z mainnetu. Stále sú však potrebné dodatočné testy, ktoré preveria Lightning Network do absolútnej hĺbky. Bez oficiálneho dátumu však teraz môžeme len špekulovať, kedy si začneme výhody tejto technológie užívať naplno. Jedno je však jasné, Bitcoin je už mainstream a tak sa vývojári naozaj musia poponáhľať.

Tím spoločnosti Acinq už spustil, zatiaľ len na testovacej sieti, tzv. Lightning Network Explorer. Jedná sa o prehliadač zobrazujúci topológiu a všetky uzly Bitcoin siete, na ktorých už beží samotný LN. Je to samozrejme len drobný nástroj, avšak poukazuje to na veľké úsilie vývojárov v tomto smere. Používatelia môžu v peknej vizualizácii vidieť všetky platobné kanály na sieti, a to všetko v reálnom čase. Tento nástroj podporuje aj iné ako len Acinq uzly, keďže na Lightning Network pracujú viaceré tímy z celého sveta.

Lightning Network je pravdepodobne len kúsok od úspešného nasadenia na hlavnej BTC sieti. Stále však potrebujú a hľadajú ďalších developerov. Samozrejme ľudia so skúsenosťami v tejto sfére sú potrební ako soľ.

„Jediná vec, ktorá môže urýchliť proces nasadenia LN do živej prevádzky je momentálne viac inžinierov,“ povedal Jack Mallers.

Nielen vývojári ale aj testeri sú vítaní s otvorenou náručou. Niet pochýb o tom, že LN je technológia nachádzajúca sa vo svojich začiatkoch. Bez precízneho testovania nemá zmysel prinášať túto technológiu masám. Všetko smeruje tým správnym smerom, a tak dúfajme, že budeme svedkami fungujúcej Lightning Network naozaj čoskoro.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...