Sledujte nás aj na

S rôznorodosťou altcoinového trhu je priam nemožné sledovať všetky projekty. Tento článok vám predstaví, čo vlastne Sia a Siacoin (SC) je, a aký je ich účel. V skratke, Sia je decentralizované úložisko v ktorom je Siacoin využívaný ako platobný prostriedok. Ak máte nevyužité úložisko, môžete ho poskytnúť sieti a dostávať odmenu v podobe Siacoinu. 

Celý nápad vznikol na HackMite v roku 2013. Myšlienka je jednoduchá — dovolíte komukoľvek prenajať svoj nevyužitý priestor a na oplátku dostanete odmenu v podobe siacoinu.

„Vízia je decentralizovaná sieť dátových centier, ktoré spolu predstavujú najrýchlejšiu, najlacnejšiu a najbezpečnejšiu cloudovú platformu na svete.“

V súčasnosti sú cloudové úložiská centralizované. Dáta sú uložené na serveroch tretích strán. S platformou Sia sa stáva úložisko decentralizované, pretože každý užívateľ by prispel svojim nevyužitým úložným priestorom.

Ak si práve hovoríte: „Veď existuje mnoho projektov ktoré sú zamerané na decentralizované úložiská, tak v čom je potom Sia iný?“ Je pravda, že Sia má taktiež svojich konkurentov ako sú napríklad Storj a Maidsafe, no Sia blockchain má schopnosť vytvoriť smart-contract (inteligentnú zmluvu), ktorá zabezpečí, že hostiteľ bude vždy vyplatený za svoje služby.

Ako je to so súkromím?

Sia šifruje a distribuuje súbory cez decentralizovanú sieť. Vy, ako jediný vlastníte súkromný kľúč (private key), takže ako jediný máte prístup ku svojim dátam. Žiadna cloudová spoločnosť alebo tretia strana nemajú prístup k vašim súborom.

Ako je na tom Sia cenovo?

Čo sa týka ceny, tak Sia opäť vyhráva nad bežnými centralizovanými cloudovými úložiskami. V priemere stojí Sia o 90% menej ako jej centralizovaní konkurenti. Úložisko s veľkosťou 1TB vás u Sia vyjde okolo 2 USD mesačne. Amazon ponúka 1TB za 23 USD mesačne, čo je dosť veľký rozdiel.

Aktuálny stav Sia sieťe:

 

Ak vás Sia projekt oslovil, tak mu môžete dať šancu a navštíviť ich webovú stránku, na ktorej môžte stiahnuť Sia softvér. Po spustení budete vyzvaný, aby ste si vytvorili peňaženku. Akonáhle je peňaženka vytvorená, tak po zakúpení Siacoinov môžete začať využívať Sia cloud.

Ak ste si vybrali možnosť poskytovať svoje nevyužité úložisko, tak stačí vybrať koľko GB voľného priestoru chcete poskytnúť sieti a následne priečinok, v ktorom sa budú dáta ukladať. Následne stačí kliknúť na tlačítko “announce“, ktoré oznámi všetkým uzlom v sieti, že ste pripravený poskytovať určité množstvo úložného priestoru. Dáta, ktoré sa do vášho priečinku ukladajú sú samozrejme zašifrované, takže nie je možné aby ste zistili aké dáta máte vlastne uložené vo svojom priečinku.

Takže ak máte nejaké nevyužité pevné disky, možno je práve teraz ten správny čas pozrieť sa na Sia projekt.

Pokiaľ Vás zaujíma, koľko by ste na prenajímaní úložného priestoru mohli zarobiť, môžete použiť oficiálnu kalkulačku príjmov tu.

Záver

Je veľmi príjemné vidieť, ako rýchlo napredujú projekty, ktoré majú medzi hlavnými cieľmi súkromie a ochranu osobných dát používateľov.

Určite veľa z vás vie, že služby ponúkané gigantmi, ako sú Facebook alebo Google, nie sú úplne zadarmo a že platíme za ne svojim súkromím. Ak chcete vedieť čo všetko o vás Google vie, tak kliknite sem.

Môj osobný súbor mal veľkosť 3,6 GB, čo znamená, že Google má 3,6 GB mojich osobných údajov (fotky, maily, história polohy, cloud, vyhľadávania v prehliadači, kontakty, vyhľadávania na youtube, atď….). Taktiež môžete zistiť, čo všetko o vás vie Facebook, kedže ponúka podobnú možnosť ako Google. Čo všetko bude tento súbor obsahovať? Všetky správy ktoré ste kedy poslali, všetky súbory ktoré ste poslali, všetky kontakty ktoré ste mali a máte vo svojom telefóne, každé prihlásenie sa (dátum, čas, poloha, zariadenie)… Ak by ste si chceli stiahnuť celý váš „facebookový život“, tak túto možnosť nájdete v nastaveniach -> všeobecné nastavenia a na spodku nájdete malým písmom „stiahnuť kópiu svojich údajov z Facebooku“, následne spustíte archiváciu a môžete sa hrabať vo svojej facebookovej histórii.

Tak čo si myslíte? Sú decentralizované platformy a kryptomeny budúcnosťou? Zanechajte nám svoj názor v komentároch!

Zdroje: www.themerkle.com; sia.techZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...