Sledujte nás aj na

Včera sme Vám predstavili nový seriál, v ktorom sa pozrieme na rebríček kryptomenových a blockchainových inovátorov. Tento rebríček zostavil magazín Forbes a dnes sa pozrieme na prvých troch velikánov tohto nového technologicko-finančného odvetvia.

Chris Larsen

Spoluzakladateľ Ripple, 57 rokov, oportunista, vývojár, majetok: $7.5 – $8 miliárd

Najbohatším človekom v kryptobiznise je Chris Larsen, M.B.A. zo Stanfordu a veterán zo Sillicon Valley. Jeho majetok mal v januári, keď trh dosiahol vrchol, hodnotu približne $20 miliárd. Z toho veľkú časť (5.2 miliardy) v XRP, tokene Ripple. Larsen spoluzaložil s Jedom McCalebom v roku 2012 Ripple Labs, aby pre banky sprostredkovali medzinárodné platby prostredníctvom blockchainovej technológie. Jeho spoločnosť kontroluje 61 miliárd zo 100 miliardovej zásoby XRP. Forbes jeho hodnotu vypočítal na základe hodnoty XRP, ktoré vlastní osobne a hodnoty jeho 17% podielu v Ripple: $410 miliónov.

Medzi viac ako 100 klientmi Ripplu sú okrem iného Mitsubishi Financial, Bank of America či Santander. Podnikateľ Larsen spoluzaložil internetovú hypotekárnu službu e-Loan v roku 1997 a o osem rokov neskôr Prosper, peer-to-peer pôžičkáreň, ktorá bola ocenená na viac ako $1 miliardu. Tu však trafil jackpot, dokonca aj v prípade, že XRP je vysoko špekulatívne a od začiatku roka padlo o 65%. Zatiaľ čo Larsen sa spoločnosti prestal naplno venovať pred viac ako rokom, ponechal si pozíciu predsedu rady a pre Forbes sa vyjadril že je „100% sústredený na Ripple a chce robiť všetko pre to aby spoločnosť napredovala.“ Čo, pri jej súčasnej hodnote, nie je vôbec prekvapivé.

Viac o platobom systéme Ripple sa dozviete v našom článku tu.

Joseph Lubin

Spoluzakladateľ Etherea, zakladateľ Consensys, 53 rokov, vývojár, majetok: $1 – $5 miliárd

Joseph Lubin, zakladateľ kolosu s viac ako 600 zamestnancami ConsenSysu, ktorý slúži ako „investičné štúdio“ pre ekosystém Ethereum, začal svoju kariéru v robotike, neurálnych sieťach a softvérovom inžinierstve. Plynule prešiel k finančníctvu, začal stavať obchodné platformy, hedžové fondy a pracovať pre divíziu správy súkromného majetku Goldman Sachs.

Po tom, ako si prečítal white paper zakladateľa Bitcoinu Satoshiho Nakamota cítil, že „blockchainová technológia a jej možnosti zdieľanej infraštruktúry môžu slúžiť ako základný kameň pre organizáciu zeme, sveta, planéty.“

Pôvodom z Toronta, rovnako ako spoluzakladatelia Etherea Anthony Di Iorio a Vitalik Buterkin, Lubin  sa v novembri 2013 dopočul o Buterinovom Ethereum white paperi. Po dlhej debate začiatkom roka 2014 začal projekt podporovať. Údajne jeden z najväčších nákupcov v predpredaji Etherea, Lubin, ktorý ConsenSys financoval svojimi Bitcoinmi tvrdí, že minulý rok predal časť svojho Etherea aby mohol zabezpečiť rast firmy. V ConsenSys, ktorá zabezpečuje bezpečnostné audity, predaje tokenov a iné služby tradičným spoločnostiam, má Lubin väčšinový podiel. Jeho spoločnosť tiež stála za zrodom spoločností ako Gnosis, Singular, adChain, Grid+ alebo BlockApps.  Zdroje z krypto biznisu veria, že Lubin môže byť najväčším vlastníkom Etherea  v hodnote až $10 miliárd, avšak Lubin samotný tvrdí, že veľkú časť predal.

Changpeng „CZ“ Zhao

CEO Binance, 41 rokov, vývojár, infraštruktúra, majetok: $1.1 – $2 miliardy

Kryptomenová burza Binance ešte pred siedmimi mesiacmi neexistovala. Od založenia jej schopnosť spracovať viac ako 1.4 milióna transakcií za sekundu prilákala viac ako 6 miliónov používateľov, čo z nej robí najväčšiu kryptoburzu na svete. Ako sa vyjadril jej zakladateľ Changpeng Zhao, známy pod pseudonymom CZ:

„V súčasnosti neexistuje žiadna iná decentralizovaná burza schopná zvládnuť taký objem ako my, alebo byť obdobne bezpečná.“

Trh zjavne súhlasí. Od júlového ICO token Binance – BNB vyletel z 13 centov na $13 dolárov, čo dáva burze trhovú hodnotu $1.3 miliardy. Zhao, známy svojou čiernou mikinou pripomínajúcou mix Marka Zuckerberga a Stevea Jobsa, tiež vlastní najväčší podiel.

Zhao sa narodil v Jiangsu v Číne. Syn dvoch učiteľov. Otec, ktorý bol označený za „pro-buržoázneho intelektuála“ bol nútený aj s rodinou opustiť krajinu čoskoro po  Zhaovom narodení. Rodina emigrovala do Vancouveru koncom osemdesiatych rokov. Ako tínedžer, CZ prispieval do rodinného rozpočtu prácou v McDonalde a nočnými smenami na benzínkach. Po promóciách na montrealskej McGillovej univerzite s titulom v počítačových vedách začal budovať obchodné platformy v Tokyu a New Yorku pre spoločnosti ako Bloomberg.

V roku 2005 sa presťahoval do Shanghaia a založil Fusion systems, spoločnosť ktorá poskytovala maklérom jeden z najrýchlejších obchodných systémov. V roku 2013 sa CZ dozvedel o Bitcoine a začal sa zapájať do prominentných krypto projektov.  Nakoniec sa rozhodol vytvoriť čisto kryptomenovú burzu, na ktorej by sa neobchodovalo s fiat menami a tým pádom by nepotrebovala mať akékoľvek prepojenia na finančné inštitúcie. Keď bola Binance v júli minulého roka spustená, načasovanie bolo vďaka raketovo rastúcej popularite Bitcoinu perfektné.

Zdroj: Forbes 

 Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...