Sledujte nás aj na

V druhej časti nášho seriálu „Ako blockchain mení svet“ Vám chceme priblížiť, ako technológia blockchain môže ešte viac pomôcť novým projektom – startupom v oblasti ich financovania. Hovoríme o vo svete veľmi populárnej forme financovania začínajúcich projektov, tzv. crowdfundingu. Na Slovensku sa s týmto výrazom ešte mnoho ľudí ani nestretlo a počet podnikateľov využívajúcich takúto alternatívu pre svoje inovatívne nápady je zatiaľ o dosť menší. Crowdfunding je skvelou príležitosťou pre každého, kto je šikovný a má skvelý nápad, ktorý dokáže zaujať konečného spotrebiteľa. Tak ako pri každej regulovanej sfére, aj tu trpí crowdfunding určitými neduhmi. Práve to vytvára priestor, v ktorom môže technológia blockchain výrazne vylepšiť celý koncept financovania.

Crowdfunding

Najskôr si trošku vysvetlíme, ako taký crowdfunding funguje a čo to je.

Vďaka internetu a crowdfundingovým platformám, ktoré ponúkajú rozhranie na tento účel si môžu začínajúce firmy veľmi šikovne vytvoriť počiatočný kapitál a financovanie nákladov na rozbehnutie podnikania. Je to možnosť, ako sa vyhnúť venture fondom (rizikovým) a angel investorom a priamo osloviť zákazníka.

Startup podnikateľ si na crowdfundovej platforme (napr. Kickstarter, Indiegogo) vytvorí webovú stránku, ktorá daný projekt predstavuje a robí mu promo. Vytvoriť si môžu aj vlastnú webovú stránku, čo sa ale môže zdať menej dôveryhodné pre zákazníka, teda investora. Určí sa cieľová suma kapitálu, či časový interval na vyzbieranie určitej sumy a už len čakať a dúfať, že projekt ľudí osloví. Skvelé na tom je, že potenciál crowdfundingu je naozaj rozsiahly. Od malých startup podnikateľov, hudobných kapiel, neziskových organizácii až po napr. prezidentskú kampaň, ako mal Barack Obama. Všestrannosť a rôznorodosť využitia ide ruka v ruke, tak ako aj blockchain s corwdfundingom. Ten je totiž založený najmä na webovej technológii s online platobným systémom, no a na dôvere ľudí v daný projekt. O hroziacich nebezpečenstvách, možných podfukoch, hackoch, systémových zlyhaniach preto niet pochýb. Investori sú pri tom rôzne motivovaní. Buď získajú konkrétny produkt, poukážky, zľavy, podiel na zisku, predpredajové práva, či môže ísť len o nezištné darovanie nadáciám a podporu pre dobrú vec. Crowdfundové platformy si väčšinou strhávajú isté percentá z nazbieraného kapitálu, ako odmenu za poskytnuté služby. V prípade neúspechu projektu, sa tak tento môže stať dosť nákladným.

Zdroj: crowdfunding4culture.eu

Kde je teda spojenie blockchainu s crowdfundingom?

1. Spustenie crowdfundového financovania cez blockchain vypúšťa z celého procesu tretiu stranu, čiže riziko centralizácie. Robí ho tak bezpečnejším a transparentnejším. Podnikateľ tak má nad svojím projektom plnú kontrolu a je priamo spojený s investormi.

2. Využitím smart kontraktov sa celý proces zjednoduší, prípadne zautomatizuje a platby prebehnú ľahko bez zásahu tretích strán.

3. Jednoduchou motiváciou sa stali tokeny, ktoré slúžia ako odmena investorovi. Tie si môže potom zameniť buď za tovar, hotovosť, či služby.

4. Autori projektov môžu využívať rôzne aplikácie či peňaženky na uskladnenie vyzbieraných prostriedkov. No a na druhej strane také moderné financovanie dobrého nápadu, prostredníctvom blockchain technológie môže byť pre investora veľmi zaujímavé. Zúčastňuje sa tak na niečom novom, prevratnom, čo tu do teraz nebolo!

Jedným z prvých blockchain crowdfundových rozhraní je napríklad KOMODO, ktoré ponúka financovanie podnikania prostredníctvom tzv. DICO (Decentralized Initial Coin Offering). Podnikatelia majú pritom voľnú ruku, čo sa týka ponuky tokenov.

DICO a jeho riziká

Problémom však zostáva, že na trhu sa tak popri naozaj úspešných projektoch, vyskytuje aj mnoho podvodných, či málo dôveryhodných. Investori by mali byť veľmi obozretní, pri výbere svojho cieľa financovania. Veľa prvotných predajov tokenov stroskotalo skôr, ako došlo k realizácii samotného projektu. Z pohľadu investora je ťažké si overiť, či jeho prostriedky boli použité na sľubovaný účel. Riešenie musí prísť čím skôr, aby poctivé firmy netrpeli na úkor špekulantov.

Už práve spomínané smart kontrakty a ich zavedenie do financovania, by mohlo celú situáciu vylepšiť. S nápadom prišiel nedávno zakladateľ Etherea, Vitalik Buterin. Tieto inteligentné zmluvy sú dvojsečné a umožnia tak kontrolu investovaných prostriedkov pre obe strany. Hovoríme o tzv. DAICO ( Decentralized Autonomous Initial Coin Offering). DAICO prinesie istú dávku istoty a pocitu, že i v prípade neúspechu, investori nestratia úplne všetko a nad svojimi vkladmi majú po celú dobu projektu kontrolu. Ak sa o DAICO chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

Je to priam neuveriteľné, kam až siaha využitie blockchainu. Ak však dokáže urobiť svet lepším a bezpečnejším, niet prekážok pre jeho zavádzanie. Dúfajme, že developeri a všetci tí blockchain chytrí ľudia dokážu nájsť správne riešenia pre dôležité oblasti života a prídu s vylepšeniami, ktoré spravia túto technológiu ešte využiteľnejšou. My sa nevieme dočkať, kedy vám predstavím ďalšiu z nich!

Zdroj: podnikajte.skZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...