Sledujte nás aj na

Prinášame Vám seriál o široko využiteľnej technológie blockchain a DLT (distributed ledger technológie), ktorá si už svoje uplatnenie našla v mnohých oblastiach. Kryptoportal.sk už napísal niekoľko zaujímavých článkov na túto tému. Blockchain a princíp, na ktorom pracuje jeho technológia sa dá využiť vo viacerých oblastiach. Každá oblasť jeho využitia si zaslúži zvýšenú pozornosť, keďže možností je veľa a pre čitateľa, ktorý nesleduje aktuálne dianie, sa vývoj tejto technológie môže zdať nejasný a chaotický. My Vám prinášame seriál, kde sa o každej oblasti dozviete viac, v rámci jednotlivých častí. 

V dnešnej téme „Osobný transport a zdieľané jazdy“ si vysvetlíme možnosti, ktoré nám  blockchain ponúka a predstavíme si firmy, ktoré využívajú alebo by chceli využívať blockchain vo svojom odvetví.

Osobný transport a zdieľané jazdy

Experti odhadujú, že do roku 2020 bude na cestách takmer 250 miliónov „connected cars“ — prepojených áut. Každé vozidlo bude vybavené s viac ako 200 smart senzormi a hlboko prepojeným informatívnym systémom. Potreba dokonalého dáta manažmentu bude tak rozhodujúca, ako ešte nikdy pred tým. Práve spojenie blockchainu a automobilových technológií prináša vzrušujúce riešenia pre mnoho naliehavých problémov v tejto oblasti. Sila blockchain technológie bude riadiť inovácie a riešenia v rámci celého automobilového ekosystému.

To, ako pracuje technológia blockchain bolo už vysvetlené mnohokrát. V skratke ide o druh zdieľaných databáz, založených na decentralizovanom systéme, ktoré poskytujú obrovské množstvo výhod oproti klasickým systémom: bezpečnosť transakcií, rýchlosť spracovania, transparentnosť, znižovanie nákladov, možnosť kontroly záznamov a v neposlednom rade všestrannosť.

Connected cars

Čo sú tzv. „connected cars“, čiže prepojené autá? Ide o prepojenia medzi systémami vozidiel, medzi šoférom a pasažiermi a externými zariadeniami. Využívajúc internet, Bluetooth a V2V (vehicle-to-vehicle) komunikačné technológie. Prepojené autá dokážu iniciovať komunikáciu a odpovedať na komunikácie z interných i externých zariadení vozidla a následne na ne reagovať. Jednoducho povedané, prepojené autá dovoľujú šoférovi a pasažierom auta zostať v spojení s vonkajším svetom aj počas jazdy na ceste. A práve tu, je priestor pre uplatnenie blockchain technológie.

Blockchain a automobilový priemysel

Aké oblasti využitia blockchain a DLT pre automobilový priemysel existujú?

  •  bezpečnosť vozidiel a dát
  •  transparentnosť dodávateľských reťazcov
  •  manufaktúra
  •  financovanie automobilov
  • smart kontrakty (software, ktorý poskytuje užívateľské rozhranie na zabezpečenie zmlúv, ktoré sa správajú ako samo-vykonávajúce, s nižšími nákladmi a vyššou bezpečnosťou oproti bežným zmluvám)
  • poistenie
  • telematika (navigačné systémy, systémy riadenia dopravy, aktuálne informácie pre užívateľov verejnej dopravy, atď…)
  •  napojenie na IoT (Internet of Things)
  •  správa vozového parku
  • zdieľanie áut, prenájom, kúpa

V rámci  kryptoportalu sme Vám už priblížili nasledovné projekty k danej téme:

1. Výskumná skupina pre blockchain MOBI (the Mobility Open Blockchain Initiative), kde sú členmi firmy ako BMW, GM, Ford, Renault, Bosch, IBM, IOTA atď… Cieľom skupiny je dosiahnuť, aby doprava bola bezpečnejšia a cenovo dostupnejšia. Využitím blockchain technológie sa zameria na riadenie dodávok, cenotvorbu, financovanie, sledovanie údajov.

Celý článok si môžete prečítať tu

2. Holandská firma ElaadNL zase začiatkom mája predstavila prvú IoT nabíjaciu stanicu, kde transakcie prebiehajú pomocou IOTA tokenov, bez potreby back officu, či iného personálu. Dokonca i bez použitia platobnej karty. Stanica totižto pracuje priamo s palubným počítačom automobilu. Prenos dát pracuje na princípe digitálnych podpisov a certifikátov, čiže verejných kľúčov, ktoré už poznáme z kryptomenových peňaženiek. Tento vzťah je pri tom založený na smart kontraktoch medzi spotrebiteľom a dodávateľom.

Celý článok si môžete prečítať tu.

3. Potenciál blockchain technológie IOTA zaujal aj známu nemeckú spoločnosť Bosch. Tá má do budúcna v pláne vytvoriť autonómny automobil v spojení IoT odvetvia a IOTA technológie. Spoločnosť už nakúpila IOTA tokeny a taktiež odhalila svoj zámer spolupracovať v tomto spojení s Tesla Motors. O partnerstvo s IOTA prejavilo záujem už viacej firiem vrátane Volkswagenu.

Celý článok si môžete prečítať tu

4. Automobili si bude možné kúpiť aj za kryptomeny. Japonská firma IDOM Inc. plánuje zaviesť platby Bitcoinami. Za BTC si tak Japonci budú môcť kúpiť či už BMW, Audi alebo Bentley.

Iná firma zaoberajúca sa predajom ojazdených áut, L’operio, prijíma platby Bitcoinom v troch svojich pobočkách v rámci Tokia.

Keby ste si náhodou chceli kúpiť Tesla elektromobil a zaplatiť pomocou Bitcoinu alebo Litecoinu, nemusíte ani chodiť ďaleko. Stačí si vybrať auto u nášho najväčšieho internetového predajcu.

Zdroj: alza.sk

Celý článok si môžete prečítať tu.

5. Blockchain ako riešenie problému stáčania kilometrov. Takouto možnosťou sa začal zaoberať Európsky parlament vo svojom dokumente. Mohlo by sa tak predísť nelegálnemu spôsobu falšovania dát na tachometroch. Blockchain vďaka svojej schopnosti bezpečne a transparentne prenášať a uchovávať dáta a informácie, by veľkou mierou prispel k podpore konceptu už spomínaných „prepojených automobilov“. Všetky údaje o autách, by tak mohli byť prístupné a zdieľané prostredníctvom cloudových informácií.

Celý článok si môžete prečítať tu.

6. Iná firma sa zase rozhodla motivovať vodičov ku eco-friendly a bezpečnej jazde tým, že ich odmení kryptomenami. Ide o spoločnosť Daimler AG, ktorá prišla s týmto projektom a eco vodičov chce odmeňovať pomocou Mobicoinov. 

Celý článok si môžete prečítať tu.

Počet projektov z automobilovej sféry závratne narastá. Vývojari známich značiek, firiem sa snažia implementovať blockchain technológiu do svojich podnikov, aby tak čo najviac využili jeho potenciál. O ďalších zaujímavých projektoch, ale aj iných možnostiach využitia blockchain technológie sa dočítate v našich článkoch a v ďalších pokračovaniach  seriálu.

Zdroj: igniteoutsourcing.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...