Sledujte nás aj na

Len prednedávnom prebehol hard fork Bitcoinu (BTC) z ktorého vzišla nová kryptomena Bitcoin Gold, a už sa BTC komunita pripravuje na to, čo by mohlo byť najväčšou zmenou (a najmenej pochopenou) BTC softvéru.

Bitcoin je komunita

Bitcoin, často nazývaný ako „digitálne zlato“, je najlepšie vnímať ako protokol (súbor kódov), ktorý dodáva dáta (v tomto prípade BTC) v definovaných množstvách (nazývaných bloky), ktoré sú potom uložené v sekvencii (nazývanej ako blockchain) na počítačoch po celej zemeguli. Bitcoin je decentralizovaný – to znamená, že sieť je udržovaná množstvom používateľov, ktorí sa dohodli, že budú dodržovať rovnaké pravidlá.

Sieť v chode udržuje množstvo ľudí a pri spustení blochainu používatelia súhlasia, že budú dodržiavať rovnaké pravidlá, aby nedochádzalo ku konfliktom a sieť ostala funkčná.

V čom je SegWit2x rovnaký a v čom odlišný od predošlých forkov

Aktualizácia SegWit2x vyžaduje veľmi špecifický typ hard forku (vyžaduje zmenu zabehnutých pravidiel bitcoinu), ktorá by spôsobila prijatie určitých pravidiel, ktoré predtým neplatili. Konkrétne, SegWit2x zmení veľkosť blokov z pôvodných 1 MB na 2 MB. Niektorí užívatelia si myslia, že je to dobrý nápad, druhí si zas myslia, že nie.

Na začiatku je ale dôležité poznamenať, v čom sa tento hard fork líši od ostatných. Po predošlých skúsenostiach s Bitcoin Cash a Bitcoin Gold hard forkov sú užívatelia BTC zvyknutí na určité výsledky, ktoré v prípade SegWit2x nemusia nastať.

V prípade Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin Gold si užívatelia nerobili starosti s tým, aký dopad na BTC transakcie tieto hard forky majú. Ak ste držali BTC na určitých burzách alebo peňaženkách, po forku ste dostali novú kryptomenu a všetko pokračovalo ďalej ako predtým.

Takýto hladký výsledok však pri SegWit2x nie je zaručený. Problém spočíva v tom, že SegWit2x síce v mnohých aspektoch pripomína predošlé forky, no líši sa vo veľa dôležitých aspektoch.

Tak, ako predošlé forky, SegWit2x je:

 • Alternatívny software: Modifikácia BTC kódu, ktorý prevádzkujú účastníci siete a ktorý presadzujú protokolové pravidlá. V tomto prípade sa SegWit2x kód nazýva BTC1,
 • Pokus o zväčšenie veľkosti bloku: Väčšina forkov sa zameriavala na jeden konkrétny problém (napr. veľkosť bloku) napriek tomu, že určité optimalizácie by mohli viesť k zvýšeniu kapacity,
 • Hard fork: Každý, kto si neaktualizuje sieť a neprispôsobí sa novým pravidlám nebude ďalej súčasťou siete.

Je tu však niekoľko podstatných rozdielov, od ktorých sa SegWit2x od svojich predchodcov líši.

V prvom rade, zatiaľ čo vývojári BCH vytvorili novú blockchainovú sieť (po vzore starej BTC siete), cieľom SegWit2x je udržať všetkých existujúcich užívateľov BTC v jednej blockchainovej sieti.

Vďaka tomuto faktu, implementácia SegWit2x môže mať odlišné výsledky:

 • Zmena BTC pravidiel: Všetci mineri si upgradujú software. BTC blockchain bude naďalej funkčný, avšak sa zvýši veľkosť jednotlitvých blokov. Pravidlá SegWit2x sa tak stanú pravidlami BTC,
 • Vzniknú dva BTC: Niektorí mineri sa rozhodnú software neaktualizovať. To spôsobí rozštiepenie siete na dva odlišné blockchainy. „Starý“ (pôvodný) BTC a „nový“ (SegWit2x) BTC, každý s odlišnou sadou pravidiel,
 • Pravidlá BTC sa nezmenia: Drvivá väčšina minerov nový protokol SegWit2X nepodporí a bude sa pokračovať v pôvodnom reťazci s pôvodnými pravidlami.

SegWit2x: pre a proti

Najpravdepodobnejší scenár je, že dôjde k rozštiepeniu siete a vzninku dvoch kryptomien. Dôvodom je to, že obidve skupiny: tí ktorí sú za SegWit2x aj tí, ktorí sú proti, majú podporu od BTC komunity. Stručne povedané, zatiaľ čo SegWit2x komunita tvrdí, že ho podporuje drvivá väčšina minerov a kryptomenových búrz, stále to nie je 100 % komunity.

SegWit2x čerpá najväčšiu podporu z:

 • Minerov: užívatelia siete, ktorí prevádzkujú hardware potrebný na zabezpečenie a chod blockchainu, za čo dostávajú odmenu,
 • Startupov: firmy, ktoré profitujú z poskytovania služieb užívateľom BTC.

Pre-SegWit2x argumenty:

 • BTC by mal byť digitálnym platidlom: Mal by konkurovať americkému doláru alebo iným fiat menám, preto by sa mal klásť dôraz na jeho použitie ako prostriedok výmeny a transakcií,
 • Konkurenčné kryptomeny získavajú na hodnote kvôli nečinnosti BTC: Títo užívatelia veria, že kryptomeny iné ako BTC naďalej získavajú na popularite, pretože sú užitočnejšie pre platby ako zastaraný (nie SegWit2x) BTC,
 • Existujúce upgrady nestačia: Hovorí sa, že aktualizácia kódu v auguste nepriniesla zvýšenie kapacity, ktoré bolo sľubované.

Odporcovia SegWit2x majú podporu:

 • Developerov: Skupina dobrovoľníkov, ktorá udržuje a spravuje BTC kód. Táto skupina zahŕňa ľudí, ktorí na kóde BTC pracujú najdlhšie,
 • Operátori uzlov (nodov): Užívatelia BTC, ktorí uchovávajú kópie blockchainu a teda úplnej histórie všetkých transakcií (s narastajúcim počtom blokov rastú aj náklady na uchovávanie).

Anti-SegWit2x argumenty:

 • BTC je úložisko hodnoty (ako zlato), nie platobná platforma,
 • SegWit2x je príliš riskantný: Ak sa BTC „pokazí“, alebo nebude schopní podliehať transakciám, celý projekt by mohol byť ohrozený,
 • SegWit2x dáva minerom a podnikom príliš veľkú silu. Oponenti tvrdia, že to efektívne centralizuje rozhodovanie o decentralizovanej sieti, čo podkopáva najsilnejšiu vlastnosť BTC.

Aké pravdepodobné je rozštiepenie siete?

Ešte je príliš skoro na to s určitosťou povedať, či vzniknú dva Bitcoiny. Avšak máme určité náznaky, pokiaľ ide o mechanizmus, ako je SegWit2x kódovaný.

SegWit2x používa aktiváciu BIP 9. Znamená to, že zmena pravidla sa riadi percentom baníkov spravujúcich nový kód.

Väčšina minerov podporuje SegWit2x. 1Hash, Bitfury, Bitmain, Bixin, BTC.com, BTCC, BTC.Top a ViaBTC, tí všetci podpísali v máji tohto roku dohodu o prijatí SegWit2x.

Dohodu podpísalo až  80% všetkých minerov BTC. Podporovatelia SegWit2x sa domnievajú, že toto percento je dostatočne veľké na prepnutie väčšiny siete na reťazec SegWit2x. Ak SegWit2x reťazec rýchlo nahromadí dostatočnú ťažobnú silu (mining power), pôvodný reťazec bude z hľadiska ťažby nerentabilný a nemanažovateľný, čo spôsobí totálnu migráciu ťažobnej komunity na nový reťazec.

Napriek tomu to neznamená, že všetci títo mineri nakoniec nový kód spustia.

Niektorí mineri však aktualizáciu nepodporujú. Patrí sem aj F2pool (ktorý spravuje 5,6 % siete) a Slushpool (zodpovedný za 7,3 %), obaja, s rôznou mierou istoty povedali, že nebudú podporovať a nesputia SegWit2x kód. Tieto dve spoločnosti sú zodpovedné za 12,9 % celkovej ťažby, čo určite nie je nepodstatná časť komunity.

Kedy dôjde k hard forku?

Zatiaľ, čo veľa aspektov ohľadom SegWit2x aktualizácie zostáva otáznych, s istotou vieme to, že fork nastane v bloku č. 494 784, čo pripadá približne na 16. November 2017.

Tí, ktorí sa podieľajú na projekte, sú presvedčení, že evolúcia BTC pokračuje vpred. Opäť nás čaká turbulentné obdobie a neostáva nám nič, len sledovať dianie a dúfať, že všetko dobre dopadne.

Zdroj: fortune.comforbes.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...