Sledujte nás aj na

Už je jasné, že dlhoočakávaný pokus o hard fork, ktorý by potenciálne mohol rozdeliť Bitcoin (BTC) sieť do dvoch, nenastane. Teraz, keď je strach z neurčitej budúcnosti BTC aspoň na chvíľu zažehnaný, môžme sa opäť sústrediť na budúce vylepšenia a aktualizácie BTC siete.

V blízkej budúcnosti, pokračujúce osvojenie Segregated Witness protokolu (SegWit) poskytovateľmi BTC peňaženiek by malo vytvoriť efektívne zdvojnásobenie kapacity hlavného reťazca (on-chain). Okrem toho, implementácia Lightning Network na bočných reťazcoch Bitcoin siete (off-chain) by mala pridať nové funkcie do systému, a zároveň by mala byť schopná uvolniť podstatnú časť kapacity blokov na hlavnom Bitcoin blockchaine. Výrazné zvýšenie kapacity blokov však ešte nie je úplne zavrhnuté (zrušený SegWit2x mal zvýšiť kapacitu bloku na 2 MB) a je možné, že v roku 2018 sa objavia nové návrhy a riešenia tejto problematiky.

Prvé BTC bočné reťazce

Bočný reťazec je blockhain oddelený od hlavného Bitcoin blockchainu, ktorý je schopný používať BTC token. Pokiaľ sú finančné prostriedky zmrazené na hlavnom BTC reťazci, stávajú sa aktívnymi v bočnom reťazci. Prostriedky sa môžu voľne pohybovať tam a späť medzi oboma reťazcami.

Vedľajšie reťazce sú všeobecne považované za užitočný spôsob, ako vyskúšať nové funkcie, ktoré sú príliš experimentálne na to, aby sa testovali na hlavnom BTC reťazci. Niektorí vývojári veria, že bočné reťazce môžu mať veľký dopad na diskusiu o škálovateľnosti, keďže ponúkajú menej sporný spôsob zvýšenia efektívnej kapacity siete.

RSK (Rootstock) je bočný reťazec Bitcoinu podobný Ethereum sieti, ktorý by mal byť spustený koncom tohto roka. Počiatočná verzia bočného reťazca bude kontrolovaná federáciou dobre známych BTC spoločností. Postupom času však dôjde k decentralizácii platformy tým, že sa minerom poskytne väčšia kontrola nad sieťou.

Užívatelia, ktorí sa rozhodnú využívať funkcie poskytnuté vedľajším reťazcom RSK, budú pravdepodobne môcť uzatvárať transakcie za nižšie poplatky, avšak za cenu zníženej bezpečnosti a zvýšenej centralizácie (ešte je príliš skoro na predpovedanie presných podmienok transakcií). Úroveň bezpečnosti, ktorá bude ponúkaná týmto federáciou-kontrolovaným bočným reťazcom, bude pravdepodobne niekde medzi základným BTC blockchainom a centralizovanou kryptomenovou burzou.

Spoločnosť Blockstream, ktorá stojí za pôvodným návrhom bočných reťazcov, plánuje na začiatku roka 2018 uviesť svoju vlastnú bočnú sieť, známu ako Liquid. Táto konkrétna sieť sa zameriava na tých, ktorí často pohybujú finančnými prostriedkami medzi jednotlivými BTC burzami.

Prichádza Lighting Network

Lightning Network sa už dlho považuje za akýsi svätý grál, ktorý má (aspoň čiastočne) vyriešiť problém so škálovaním BTC, a tak rozšíriť sieť o ďaľšie milióny nových užívateľov. Tento systém smart kontraktov funguje tak, že umožňuje používateľom obchodovať v pomerne nízkej dôvere (low-trust transakcie) mimo hlavný BTC blockchain. Pomocou Lightning Network sú transakcie smerované medzi účastníkov vedľajšieho reťazca a hlavný blockchain sa používa na vyriešenie prípadných sporov (napr. nedostatok financií jedného účastníka).

Tým že sa používateľom umožnia vykonávať transakcie s nízkou dôverou a mimo hlavný reťazec sa priestor v bloku stane limitovaným práve počtom používateľov v sieti, a nie počtom transakcií, ktoré sa dokončujú, ako to bolo doteraz. Príklad: po tom, ako sa spustí Lightning Network, užívateľ namiesto dvanástich transakcií na hlavnom reťazci tu zostanú len dve transakcie a ostatných desať sa bude nachádzať na vedľajšom reťazci.

Alfa verzia desktopovej aplikácie, ktorá používa Lightning Network, je dnes už k dispozícii. Zatiaľ nie je jasné, kedy bude tento softvér pripravený na prechod z testnetu na mainnet.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...