Sledujte nás aj na

Kryptmenové burza Bitfinex, so sídlom v Hongkongu a Coinbase, so sídlom v San Franciscu, oznámili, že o niekoľko dní si budú môcť užívatelia týchto platforiem užívať výhody Segregated Witness protokolu (SegWit).

SegWit prichádza

Aktualizácia Segregated Witness bola aktivovaná v auguste roku 2017, ale doteraz ju využíva asi iba 12% všetkých BTC transakcií. Spoločnosti Bitfinex a Coinbase sú zodpovedné za viac ako polovicu celkových BTC transakcií na svete. S implementáciou podpory SegWit na týchto burzách je viac ako pravdepodobné, že sa podiel transakcií využívajúcich SegWit prudko zvýši.

Coinbase vo svojom príspevku píše:

Náš inžiniersky tím dokončil testovanie technológie SegWit pre Bitcoin na Coinbase. Túto aktualizáciu budeme postupne v najbližších dňoch spúšťať. Do polovice budúceho týždňa by SegWit malo využívať 100% našich zákazníkov.

CTO spoločnosti Bitfinex Paolo Ardoino povedal:

„Podporou SegWitových adries Bitfinex rieši tri z najväčších problémov krypto-nadšencov: transakčné poplatky, rýchlosť transakcie a celkovú sieťovú kapacitu. Teší nás, že prostredníctvom tejto implementácie môžeme našim zákazníkom poskytnúť poplatky za výber kryptomien, ktoré sú až o 20 percent nižšie spolu s vyššími transakčnými rýchlosťami.“

Zavedenie SegWit na popredných burzách ako Coinbase a Bitfinex by mali pocítiť takmer všetci užívatelia Bitcoinu. Kedže v posledných týždňoch bol Bitcoin zaťažený vysokými poplatkami, často v desiatkach dolárov a dlhou transakčnou dobou, potrebu implementácie SegWit na spomínané burzy privíta celá BTC komunita.

Upozorňujeme, že SegWit by nemal byť zamieňaný so SegWit2x, čo je ďalšia aktualizácia, ktorá bola nakoniec zrušená.

Pokiaľ by ste sa chceli na burzu Coinbase zaregistrovať, využite tento odporúčací link. Po registrácií a nákupe kryptomien za 100 USD (84 EUR) dostanete Vy aj redakcia KryptoPortal zdarma Bitcoin v hodnote 10 USD. Získate tak malý bonus a zároveň podporíte KryptoPortal.

Čo je to a ako funguje SegWit?

Segregated Witness alebo SegWit je aktualizácia Bitcoin blockchain siete, ktorá bola aktivovaná 24. augusta 2017. Tento upgrade dovoľuje zvýšiť rýchlosť transakcií a je prvým krokom k implementácií nových technológii do Bitcoin siete ako je napr. Lightning Network.

Segregated Witness je v podstate proces, pri ktorom sa obmedzená veľkosť bloku na blockchaine zväčšuje odstránením podpisových údajov (signature data) z bitcoinových transakcií. SegWit pozostáva z dvoch slov a to Segregated čo znamená oddeliť a Witness čo predstavuje podpisy transakcií (transaction signature). Koncept SegWit-u bol formulovaný Dr. Pieterom Wuilleom.

Bitcoinový blockchain sa skladá z viacerých systémov distribuovaných peer-to-peer sieťou. Tieto systémy sa nazývajú uzly (nodes) a slúžia ako administrátori bitcoinových transakcií. Všetky transakcie vykonané v bitcoinovej sieti sú v týchto uzloch duplikované, čo prakticky znemožňuje hacknúť alebo poškodiť transakciu. Údaje o transakciách, ktoré sú zdieľané vo viacerých uzloch, pozostávajú z dvoch komponentov – vstupov a výstupov.

V transakcii môže byť jeden alebo viac vstupov a výstupov. Výstupom je verejná adresa príjemcu. Vstup je verejná adresa odosielateľa. Odosielateľ potrebuje verejnú adresu príjemcu, aby mu mohol poslať finančné prostriedky. Väčšina dát v transakcii pozostáva z podpisu (časti vstupu) ktorý overuje, že odosielateľ disponuje prostriedkami na uskutočnenie platby. Takže v skutočnosti sa Bitcoin v každej transakcii pohybuje smerom zo vstupov na výstupy.

Po tom, ako je transakcia vyhodnotená ako platná, je zahrnutá do bloku, ktorý je zas pridaný do blockchainu. Problém, ktorému platforma Bitcoin čelí je tzv. problém škálovania (scaling). Jednoducho povedané, dennodenne narastá počet uskutočnených transakcií, čo si vyžaduje pridanie väčšieho počtu blokov do blockchainu. Avšak bloky sa generujú len každých 10 minút a sú obmedzené na maximálnu veľkosť 1 megabajt (MB). Kvôli tomuto obmedzeniu možno do bloku pridať iba určitý počet transakcií. Tie zaplnia voľné bloky a následné sa musí čakať na vygenerovanie nových. Toto ale zaťažuje sieť a spôsobuje oneskorenie pri spracovávaní a overovaní transakcií. V niektorých prípadoch môže trvať hodiny, kým sa transakcia potvrdí ako platná.

Predstavte si, že všetky Bitcoin transakcie, ktoré boli kedy vykonané od začiatku spustenia Bitcoinu v roku 2009 sa na blockchaine stále nachádzajú a postupne sa hromadia. Dlhodobo je takýto systém neudržateľný a pokiaľ by nedošlo k zmene, systém by padol. Dr. Pieter Wuille však prišiel na riešenie problému so škálovaním. Riešením je oddelenie digitálneho podpisu od údajov o transakciách. Tento proces je známy ako Segregated Witness alebo SegWit.

Digitálny podpis predstavuje až 65% priestoru v danej transakcii. SegWit sa pokúša ignorovať údaje pripojené k podpisu tým, že odoberie podpis zo vstupu a presunie ho do štruktúry smerom ku koncu transakcie. Okrem mierneho zvýšenia kapacity blokov rieši SegWit aj problém, v ktorom by mohol prijímateľ transakcie zasiahnuť a upraviť identifikačné číslo odosielateľa v pokuse získať viac finančných prostriedkov od odosielateľa. Keďže digitálny podpis bude oddelený od vstupu, potenciálni hackeri nemajú žiadny spôsob zmeny ID transakcie bez súčasného zrušenia digitálneho podpisu. SegWit tak predstavuje elegantné riešenie jedného z najväčších nedostatkov Bitcoinu.

Zdroj: blog.coinbase.com, medium.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...