Sledujte nás aj na
24. augusta bola aktivovaná jedna z najdôležitejších aktualizácii bitcoinovej siete a to SegWit. Tento upgrade dovoľuje zvýšiť rýchlosť transakcií a je prvým krokom k implementácií nových technológii do Bitcoin siete ako je napr. Lightning Network. To všetko síce znie fajn, ale čo to ten SegWit vlastne je?
SegWit je proces, pri ktorom sa obmedzená veľkost bloku na blockchaine zväčšuje odstránením podpisových údajov (signature data) z bitcoinových transakcií. SegWit pozostáva z dvoch slov a to Segregate čo znamená oddeliť a Witnesses čo predstavuje podpisy transakcií (transaction signature). Koncept SegWit-u bol formulovaný Dr. Pieterom Wuilleom.
Pre pochopenie SegWit-u je najprv potrebné porozumieť, prečo má Bitcoin s narastajúcim dopytom problém s udržaním rýchlosti realizácie transakcií.
Bitcoinový blockchain sa skladá z viacerých systémov distribuovaných peer-to-peer sieťov. Tieto systémy sa nazývajú uzly (nodes) a slúžia ako administrátori bitcoinových transakcií. Všetky transakcie vykonané v bitcoinovej sieti sú v týchto uzloch duplikované, čo prakticky znemožňuje hacknúť a poškodiť transakciu.
Údaje o transakciách, ktoré sú zdieľané vo viacerých uzloch, pozostávajú z dvoch komponentov – vstupov a výstupov. V transakcii môže byť jeden alebo viac vstupov a výstupov. Výstupom je verejná adresa príjemcu. Vstup je verejná adresa odosielateľa. Odosielateľ potrebuje verejnú adresu príjemcu, aby mu mohol poslať finančné prostriedky. Väčšina dát v transakcii pozostáva z podpisu (časti vstupu) ktorý overuje, že odosielateľ disponuje prostriedkami na uskutočnenie platby. Takže v skutočnosti sa Bitcoin v každej transakcii pohybuje smerom zo vstupov na výstupy. Po tom, ako je transakcia vyhodnotená ako platná, je zahrnutá do bloku, ktorý je zas pridaný do blockchainu.
Problém ktorému platforma Bitcoin čelí je tzv. problém škálovania (scaling). Jednoducho povedané, denodenne narastá počet uskutočnených transakcií, čo si vyžaduje pridanie väčšieho počtu blokov do blockchainu. Avšak bloky sa generujú len každých 10 minút a sú obmedzené na maximálnu veľkosť 1 megabajt (MB). Kvôli tomuto obmedzeniu možno do bloku pridať iba určitý počet transakcií. Tie zaplnia voľné bloky a následné sa musí čakať na vygenerovanie nových. Toto ale zaťažuje sieť a spôsobuje oneskorenie pri spracovávaní a overovaní transakcií. V niektorých prípadoch môže trvať hodiny, kým sa transakcia potvrdí ako platná. Predstavte si, že všetky Bitcoin transakcie, ktoré boli kedy vykonané od začiatku spustenia bitcoinu v roku 2009 sa na blockchaine stále nachádzajú a postupne sa hromadia. Dlhodobo je takýto systém neudržateľný a pokiaľ by nedošlo k zmene, systém by padol.
Dr. Pieter Wuille však prišiel na riešenie problému so škálovaním. Riešením je oddelenie digitálneho podpisu od údajov o transakciách. Tento proces je známy ako Segregated Witness alebo SegWit. Digitálny podpis predstavuje až 65% priestoru v danej transakcii. SegWit sa pokúša ignorovať údaje pripojené k podpisu tým, že odoberie podpis zo vstupu a presunie ho do štruktúry smerom ku koncu transakcie. To zvyšuje veľkosť blokov z 1 MB na tesne pod 4 MB. Okrem mierneho zvýšenia kapacity blokov rieši SegWit aj problém, v ktorom by mohol prijímateľ transakcie zasiahnuť a upraviť identifikačné číslo odosielateľa v pokuse získať viac finančných prostriedkov od odosielateľa. Keďže digitálny podpis bude oddelený od vstupu, potenciálni hackeri nemajú žiadny spôsob zmeny ID transakcie bez súčasného zrušenia digitálneho podpisu.
SegWit tak predstavuje elegantné riešenie jedného z najväčších nedostatkov Bitcoinu. Dôsledky jeho aktivácie môžeme pociťovať už teraz, a to zvýšenou rýchlosťou transakcií. V dohladnej dobe by malo dôjsť aj k zníženiu poplatkov za realizáciu transakcie. Avšak najdôležitejšie dôsledky aktívneho SegWitu oceníme v dohľadnej dobe implementáciou nových protokolov a aktualizácií bitcoinovej siete.
Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!
Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!
ETH:
BTC: