Sledujte nás aj na

Vývoj blockchainu zaznamenal za posledné roky veľký pokrok. Z technologického hľadiska je však ešte stále vo svojej rannej fáze, avšak disponuje veľkým množstvom zaujímavých atribútov, ktoré môže v budúcnosti ponúknuť. Nižšie Vám prinášame zoznam siedmich trendov, ktoré sa oplatí v nadchádzajúcom roku sledovať.

Blockchain as a Service (BaaS)

Veľa začínajúcich spoločností sa v súčasnosti snaží implementovať do svojich štruktúr technológiu blockchain. Nie vždy však majú priestor a prostriedky na jej vytvorenie či správu. A práve toto je priestor a príležitosť pre Blockchain as a Service( BaaS). Ide o službu, ktorá je založená na cloudovom riešení, pričom svojim klientom umožňuje profitovať z tejto technológie bez nutnosti jej správy. Aktuálne tento typ služby poskytuje napríklad Amazon, Microsoft či Oracle a práve nasledujúci rok by mohol do tejto oblasti priniesť zvýšenie konkurencie.

(Blockchain as a Service. Zdroj: hackernoon.com)

Hybridné blockchainy

Tento typ pozostáva z verejného blockchainu (v ktorom sú všetci účastníci jeho súčasťou) a súkromnej siete, ktorá obmedzuje účastníkov len na skupinu, ktorá je pozvaná centrálnym riadiacim orgánom. Dobrým príkladom pre tento typ je vláda. Z právneho či bezpečnostného hľadiska nemôže fungovať na úplne decentralizovanej verejnej verzii blockchainu, no zároveň nemôže mať ani výlučne privátnu sieť, keďže v niektorých oblastiach potrebuje interakciu so svojimi obyvateľmi.

A práve v takýchto prípadoch sa môže uplatniť riešenie, ktoré prináša hybridný blockchain. Jeho benefitom je možnosť prispôsobenia jednotlivých riešení podľa potreby a zároveň zachovanie transparentnosti, integrity a bezpečnosti.

(Schéma hybridných blockchainov. Zdroj: hackernoon.com)

Federated Blockchain (Blockchain Consortium)

Federated Blockchain (taktiež označovaný ako Blockchain Consortium) je veľmi podobný súkromnému blockchainu, no s jedným zásadným rozdielom. Je  ním odstránenie vplyvu jedinej organizácie v sieti. Tým pádom môžu sieť kontrolovať viaceré orgány, pričom vybraná skupina zabezpečuje validáciu blokov a spracovanie transakcií. Asi najznámejším príkladom pre využitie je v súčasnosti americká maloobchodná spoločnosti Walmart, ktorá využíva tento typ blockchainu na sledovanie svojich skladov. Dodávateľom riešenia je v tomto prípade IBM.

(Diagram Federated blockchainu. Zdroj: hackernoon.com)

Ricardian Contracts

Kým smart kontrakty (inteligentné zmluvy) odkazujú na typ digitálnej dohody, ktorá už bola dohodnutá a môže byť vykonaná automaticky, Ricardove kontrakty predstavujú zmluvný model, ktorý zaznamenáva takzvané „zámery“ a „akcie“ konkrétnej zmluvy bez ohľadu na to, či bola vykonaná alebo nie. Tento typ kontraktu bol pritom vynájdený už v roku 1996, (Ian Grigg), pričom svoje meno nesie po Davidovi Ricardovi, anglickom ekonómovi z 18. storočia.

Medzi jeho hlavné výhody patrí transparentnosť v podobe zrozumiteľného znenia, možnosť podpísania emitentom a robustnosť a bezpečnosť zabezpečená pomocou kryptografickej hashovacej funkcie.

(Ricardian contracts a ich princíp fungovania. Zdroj: hackernoon.com)

Interoperabilita medzi blockchainami

S pribúdajúcim množstvom blockchainov sme svedkami rôznej rýchlosti spracovania transakcií v rámci jednotlivých ekosystémov či ich samotného použitia. Blockchainová interoperabilita je pritom zameraná práve na zlepšenie zdieľania informácií v rôznych sieťach.

Dobrým príkladom je kooperácia dvoch popredných projektov: EOS a Ethereum. Aktulane už existuje niekoľko projektov (BlockNet, Aion, WanChain), ktoré sa touto problematikou zaoberá, pričom na vyriešenie problému interoperability využívajú technológiou „cross chain“.

(Výhody blockchain interoperability. Zdroj hackernoon.com)

Stablecoiny

Vedľajším produktom blockchainu sú kryptomeny. Momentálne je ich hlavným negatívom prílišná volatilita, teda cenové výkyvy. Práve tento aspekt bol podnetom pre vznik takzvaných stablecoinov. Tie sú naviazané na niektorú z klasických fiat mien, vďaka čomu si dokážu zachovať cenovú stability aj v čase, kedy na trhu prevládajú turbulentné podmienky. Medzi najznámejšie patria USD Coin, Gemini Dollar, Tehther, či Paxos Standrad Token.

Aj oni však majú svoje nevýhody. Azda najväčšou je ich centralizácia, čo môže u niektorých investorov vyvolať vrásky na čele. Viac o tomto type coinov si môžete prečítať v našom článku tu.

(Výhody a limity stablecoinov. Zdroj: hackernoon.com)

Security tokeny

Rok 2017 a 2018 by sme mohli charakterizovať ako obdobím ICO (Initial Coin Offering). Vďaka prevažne pozitívnej nálade na trhu sa od investorov vybrali obrovské finančné prostriedky. Podľa štatistických údajov vyzbieralo každé ICO v priemere až $12.7 milióna. Mnohé z nich sa však nakoniec ukázali ako podvod a podvrh.

A práve na ich miesto by podľa viacerých odborníkov mohli nastúpiť v nasledujúcom roku security tokeny. Tie sú späté s majetkom spoločnosti, ktorá ich vydáva. Fungujú podobne ako napríklad cenné papiere. Spoločnosti a vlády ich používajú na získavanie peňazí od investorov. Zároveň však dávajú svojim investorom prísľub návratu ich investície. V prípade security tokenov je to veľmi podobné. Zjednodušene by sme ich mohli charakterizovať ako tokeny, ktoré vyplácajú dividendy či zdieľajú zisky emitenta (spoločnosti, ktorá ich vydáva).

(Porovnanie security tokenov a ICO. Zdroj: hackernoon.com)

Zdroj: hackernoon.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...