Sledujte nás aj na

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) opäť odložila dlhoočakávaný verdikt, ktorým by schválila, respektíve zamietla Bitcoin ETF (Exchange Traded Fund – typ podielového fondu obchodovateľného na burze) od spoločnosti VanEck.

Ďalšie rozhodnutie môže padnúť 19. augusta

Veľká časť kryptokomunity s napätím očakávala, ako sa vyvinie situácia ohľadom ETF od spoločnosti VanEck. Pondelok, 20.5.2019 bol totiž termín, kedy SEC mohla definitívne odsúhlasiť spustenie tohto podielového fondu. Tak, ako tomu už bolo viackrát v minulosti, aj teraz sa členovia komisie rozhodli svoje finálne stanovisko odložiť. Tento krát na 90 dní.

Najbližšie by sa tak komisia mala k tejto problematike vyjadriť 19. augusta tohto roku. Ani v tento dátum však nemusí padnúť finálny verdikt. Jake Chervinsky, advokát v spoločnosti Kobre & Kim, uvádza, že posledný termín, kedy musia členovia komisie zaujať definitívne stanovisko pripadá na 18. októbra 2019.

Komisia má obavy z podvodných praktík

Dokument, ktorý SEC zverejnila na svojej stránke uvádza ako dôvod odloženia okrem iného aj obavy z podvodných a manipulačných činov a praktík. Tie pravdepodobne súvisia s nedávnou kauzou okolo stablecoinu Tether. Komisia už pritom k danému návrhu vydala až 25 pripomienok, ktorých komentovanie bolo podmienkou pre prijatie kladného či záporného stanoviska.

V pondelkovom podaní k nim pridala ďalších 14, ktoré sa primárne týkajú ochrany investorov a verejného záujmu pred podvodmi a nekalými činnosťami. V stanovisku sa uvádza:

Komisia začína nové konanie s cieľom umožniť dodatočnú analýzu súladu navrhovaného podnetu s príslušným zákonom, ktorý okrem iného vyžaduje, aby pravidlá vnútroštátnej výmeny cenných papierov boli nastavené tak, aby zabraňovali podvodným a manipulatívnym praktikám, podporovali spravodlivé zásady obchodu a chránili investorov.

Celá sprava SEC aj so zoznamom zmienených otázok adresovaných podávateľom návrhu je k dispozícii na tomto odkaze.

Napriek tomu, že návrh na Bitcoin ETF od spoločnosti VanEck nebol už po niekoľkýkrát schválený, jej riaditeľ pre digitálne aktíva, Gabor Gurbacs, ostáva pozitívne naladený.

SEC odložila rozhodnutie aj ohľadom ETF od Bitwise Asset Management

Správa o odložení rozhodnutia ohľadom návrhu spoločnosti VanEck prichádza len pár dní potom, ako SEC vydala podobné stanovisko aj v prípade iného BTC ETF, ktorý podala americká spoločnosť Bitwise Asset Management. Aj v tomto prípade si komisia vytýčila dodatočnú 45 dňovú lehotu.

Vysvetlenie ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Napriek neustálemu odkladaniu schválenia podielových fondov naviazaných na bitcoin, kryptokomunita verí v šťastný koniec. Dvaja členovia SEC, Hester Peirce a Elad Roisman sú totiž nie len zástancovia nových technológií, ale aj otvorení podporovatelia kryptomien, predovšetkým bitcoinu. Napriek tomu americký regulačný úrad dodnes žiadne BTC ETF neschválil.

Podaných návrhov bolo pritom už viacero. Okrem uvedených spoločností VanEck a Bitwise Asset Management sa o tento typ fondov pokúšali, alebo ešte stále pokúšajú spoločnosti ProShares, Direxion a GraniteShares, ako aj známe dvojičky, ktoré stoja za populárnou burzou Geminy – bratia Winklevossovci.

Zdroj: coindesk.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...