Sledujte nás aj na

Americká Komisia pre burzy a cenné papiere (SEC) svoje stanovisko voči ďalším Bitcoin ETF produktom. Oficiálne stanovisko SEC znie, že zamieta návrhy z dielne firiem ProShares, Direxion a GraniteShares na Bitcoinové burzovo obchodované fondy (ETFs).

Prvé dva návrhy predložené spoločnosťou NYSE Arca sa snažili o zalistovanie Bitcoin ETF od poskytovateľov finančných prostriedkov ProShares a Direxion. Tieto konkrétne ETFs by nedisponovali fyzickým Bitcoinom, ale skôr by sa obchodovali cez Bitcoin Futures dostupnými na chicagských burzách s derivátmi CBOE a CME.

Prečítajte si: Čo je to ETF a aký význam má pre Bitcoin?

Zamietnutia vôbec neprišli ako prekvapenie, pretože väčšina finančných analytikov uviedla, že kryptomenové ETF produkty pravdepodobne neuvidíme schválené pred rokom 2019.

Odkazy na všetky stanoviská SEC v jednotlivých prípadoch nájdete tu:

Na rozdiel od predchádzajúceho prípadu spred mesiaca, kedy SEC odmietla aplikáciu ETF bratov Winklevossovcov, toto zamietnutie neviedlo k okamžitému zvýšenému predaju na spotových kryptomenových trhoch. Bitcoin sa vtedy naďalej obchodoval tesne pod $6,400, pravdepodobne preto, že traderi a investori uznali, že nie je pravdepodobné, že ETF budú schválené v blízkej dobe.

Menší prepad po ohlásení odmietnutie Bitcoin ETF.

Ďalšie zamietnutie

SEC stanovila deadline na rozhodnutie v tejto veci na 22. august a termín dodržala. V troch prípadoch Komisia vyjadruje svoj odmietavý postoj voči spomínaným produktom. SEC však použila prakticky rovnaké odôvodnenie vo všetkých troch prípadoch.

V prípade ProShares napísala:

„…Komisia nesúhlasí s navrhovanou zmenou zákona, pretože, ako je uvedené nižšie, burza nesplnila svoje bremeno podľa zákona o burze a pravidiel praxe Komisie (Exchange Act and the Commission’s Rules of Practice), aby preukázala, že jej návrh je v súlade s požiadavkami sekcie zákona o burze 6 písm. B) (5), najmä požiadavku, aby sa národné pravidlá výmeny cenných papierov navrhovali tak, aby sa zabránilo podvodným a manipulačným praktikám.“


„…the Commission is disapproving this proposed rule change because, as discussed below, the Exchange has not met its burden under the Exchange Act and the Commission’s Rules of Practice to demonstrate that its proposal is consistent with the requirements of the Exchange Act Section 6(b)(5), in particular the requirement that a national securities exchange’s rules be designed to prevent fraudulent and manipulative acts and practices.“

Vo všetkých prípadoch SEC zdôraznila, že „jej nesúhlas sa nezakladá na hodnotení, či má Bitcoin alebo blockchain technológia vo všeobecnosti inovatívny prínos alebo hodnotu ako investícia.“

SEC má plné ruky práce

Zatiaľ čo SEC ešte neschválila žiadnu kryptomenovú ETF žiadosť, má na stole ďalšie podobné aplikácie, ktoré čakajú na svoje posúdenie. Medzi tieto patrí ETF, ktorý by bol naviazaný na kôš kryptomien, a ktorý bol podaný v júli spoločnosťou Bitwise, a tzv. VanEck SolidX Bitcoin Trust. Rozhodnutie v prvej veci by malo prísť 7. septembra 2018 a rozhodnutie vo veci druhej a najočakávanejšej bolo odložené na 30. septembra 2018.

Zdroj: ccn.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...