Sledujte nás aj na

Americká komisia pre burzy a cenné papiere (SEC) má posledné mesiace plné ruky práce. Vo štvrtok oznámila SEC odmietnutie žiadosti bratov Winklevossovcov vo Bitcoin ETF. Komisia odmietla žiadosť zakladateľov burzy Gemini už po druhýkrát.

Podanie žiadosti predložené burzou BZX patriacej pod BATS Global Market bolo vo štvrtok zamietnuté v pomere 3 : 1, pričom rozhodnutie SEC potvrdilo, že návrh nespĺňa požiadavky zákona o burze:

„Burza BZX nedodržala všetky podmienky stanovené podľa zákona o burzách a nepreukázala, že jej návrh je v súlade s požiadavkami zákona o burze, odsek 6 (b) (5). Špeciálne nebolo preukázané, že burza dokáže efektívne zabrániť podvodným a manipulačným činom a praktikám.“

Reakcia na túto správu na seba nenechala dlho čakať a cena Bitcoinu sa veľmi rýchlo prepadla na úroveň $7,880. Neskôr sa počas dňa správy utriasli a cena sa opäť spamätala. Aktuálna hodnota BTC sa pohybuje okolo $8,215.

V poradí druhé zamietnutie

V minulom roku SEC neschválila prvú žiadosť od bratov Winklevossovcov, ale v júni ich skupina predložila navrhovanú zmenu oproti prvému návrhu. Spomedzi ďalších argumentov komisia vo štvrtok uviedla, že nepodporuje argument Winklevossovcov, že Bitcoin trh, vrátane burzy Gemini, sú „jedinečne odolné voči manipulácii“. Komisia zdôraznila aj problematiku podvodov a ochrany investorov.

SEC ďalej podotkla, že nesúhlas nie je založený na hodnotení toho, či má technológia Bitcoin alebo blockchain hodnotu ako inovácia alebo investícia.

Agentúra však uviedla, že jej poslaním je zabrániť podvodným a manipulačným činom alebo praktikám a chrániť investorov. Obávajú sa tiež podvodov a manipulácie cien Bitcoinu, a to najmä preto, že väčšina obchodov sa deje na veľmi neregulovanom trhu.

„Napriek dnešnému rozhodnutiu sa tešíme a budeme naďalej úzko spolupracovať so SEC. Sme naďalej hlboko odhodlaní priniesť regulované Bitcoin ETF na trh a budovať tak budúcnosť peňazí,“ uviedol spoluzakladateľ a prezident Gemini Cameron Winklevoss.

Kryptosvet čaká na iné ETF

Správy o odmietnutí Winklevoss Bitcoin ETF okamžite otriasli celým trhom. Bolo to spôsobené tým, že mnohí ostali zmätení, či sa jedná práve o “tie” očakávané ETF, ktoré by poslali cenu Bitcoinu na mesiac (aspoň v to všetci dúfajú). Ukázalo sa, že schválenie ETF bratov Winklevossovcov sa nikdy ani neočakávalo. ETF, na ktorého schválenie všetci čakáme, bolo navrhnuté spoločnosťou VanEck a podporené chicagskou burzou CBOE.

Trhový analytik Mati Greenspan k tomu dodáva:

Existuje veľa FUD-u a zmätku na kryptomenovom trhu, tak by som chcel túto vec objasniť.

Jedným z mnohých dôvodov, prečo v súčasnosti BTC narastá je očakávanie ako vo veci ETF rozhodne SEC. Avšak príliš veľa ľudí si písmenka v skratke ETF zamieňa po svojom.

ETF od Winklevossovcov (známe ako Bats), ktoré bolo odmietnuté, sa nikdy ani neočakávalo, že by schvalovacím procesom prešlo. ETF, na ktoré sa teraz upiera zrak mnohých, navrhla spoločnosť VanEck a podporila ho CBOE. Rozhodnutie o tomto ETF pravdepodobne nebudeme poznať až do marca 2019.

Komisárka SEC je proti odmietnutiu ETF

Možno trochu nečakane sa komisárka SEC postavila proti odmietnutiu tohto ETF. Hester Peirceová, verejne prehlásila svoju námietku proti druhému nesúhlasu regulátora voči produktu Winklevossovcov. Pierceová publikovala svoje stanovisko na internetovej stránke SEC v piatok, pričom uviedla, že rozhodnutie Komisie je proti spotrebiteľským cenným papierom a inováciám, keďže druhý návrh podľa nej spĺňa federálne právne predpisy.

„Obávam sa, že prístup Komisie podkopáva ochranu investorov tým, že bránia väčšej inštitucionalizácii Bitcoin trhu. Všeobecnejšie povedané, výklad a uplatňovanie štatutárneho štandardu Komisiou vysiela silný signál, že inovácie na našich trhoch nie sú vítané, signál, ktorý môže mať ďalekosiahle následky,“ povedala Peirceová.

Zdroj: newsbtc.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...