Sledujte nás aj na

Rusko dlhodobo trpí nedostatkom grafických kariet, ktoré mineri používajú na ťažbu kryptomien. Tento nedostatok spôsobil zdvojnásobenie cien kariet na trhu. Nie sú to však domácnosti ani jednotliví mineri, čo vykúpili väčšinu týchto kariet. Štátom vlastnená banka Sberbank sa priznala a ospravedlnila za spôsobenie nedostatku kariet.

Ruská vláda vlastní väčšinový podiel v Sberbank, najväčšej banke v Rusku a tretej najväčšej banke v Európe. Podľa vedúceho viceprezidenta Alexandera Vedyakhina, banka v masovom merítku skupovala grafické karty pre svoje počítačové laboratórium.

Ria Novosti v sobotu uviedla: Dôvodom nedostatku na trhu s grafickými kartami je spoločnosť Sberbank, ktorá kúpila grafické karty pre svoje laboratórium umelej inteligencie.

Sberbank uviedla, že „ešte nie je pripravená“ používať kryptomeny. Banka tiež priznala, že kryptomeny detailne študuje.

Stanislav Kuznetsov, podpredseda Výkonnej rady Sberbank sa vyjadril nasledovne: „Sberbank v súčasnosti kryptomeny v obchodovaní používať nebude. Problematiku kryptomien však sleduje, aby chránila svojích investorov pred podvodníkmi.“

 

TASS citovala Kuznetsova, ktorý prednášal minulý mesiac na Svetovom festivale mládeže a študentov v Soči: „Kryptomien sa nebojíme. Ale na to, aby sme sa mohli brániť, musíme podrobne pochopiť ako fungujú podvodníci, musíme študovať každý ich krok … V súčastnosti podrobne túto tému skúmame. Bohužiaľ, ešte nemáme riešenia, ako postupovať ďalej a momentálne nie sme pripravení kryptomeny používať.

Nedostatok grafických kariet v Rusku

Čínska on-line obchodná platforma Aliexpress, dcérska spoločnosť spoločnosti Alibaba, v júni uviedla, že v Rusku došlo k prudkému nárastu dopytu po grafických kartách spôsobilých na ťažbu kryptomien.

Aliexpress si spojil nárast záujmu o grafické karty s ťažbou kryptomien a dodal: „Naši používatelia začali aktívne vyhľadávať konkrétne modely grafických kariet, ktoré sú najvhodnejšie na vytváranie ťažobných fariem (GeForce GTX1060, GTX1070 a Radeon RX480). Počet žiadostí o ťažbu Bitcoinu sa za mesiac zvýšil o 150 %.“

Podľa ruského informačného portáli Vedomosti, nárast dopytu spôsobil zvýšenie ceny grafických kariet v priemere o dvojnásobok: napríklad zariadenie, ktoré na začiatku roka stálo 16000 -18000 rubľov, stojí teraz viac ako 30000.

Výrobcovia kariet ako AMD alebo Nvidia uvedomili, že sa otvoril nový trh s grafickými kartami a to trh s ťažbou kryptomien. AMD aj Nvidia na túto príležitosť zareagovali, a začali ponúkať niekoľko zariadení, špecializovaných na ťažbu kryptomien. Nová graf. karta od AMD sa dokonca vypredala do 5 minút.Zaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...