Sledujte nás aj na

Ruská centrálna banka práve začala so svojím zámerom zablokovať internetový prístupu na kryptomenové burzy.

Podľa portálu RBC ruská banka už začala spoluprácu s hlavným prokurátorom, aby vydal oficiálny zákaz na zablokovanie všetkých búrz, ktoré ponúkajú ruským občanom možnosť nakupovať a predávať kryptomeny.

„Je zrejmé, že keď pyramídová schéma narastie do obrovských rozmerov, záujem obohatiť sa na nej narastá tiež“, povedal prvý zástupca centrálnej banky Ruska, Sergej Shvetsov na medzinárodnom finančnom fóre v Moskve.

Shvetsov tiež povedal, že po tom ako sledovali správanie sa Bitcoinu počas posledných dvoch rokov, usúdili, že sa jedná o pyramídovú schému.


Len pre informáciu si na okraj zopakujme, čo to pyramídová schéma vlastne je, nech sme všetci v obraze.

Pyramídová schéma (pyramídová hra alebo letadlo), je podvodný obchodný model, v ktorom zárobok závisí na pritiahnutí ďalších účastníkov do tejto hry. Vstup do schémy je samozrejme za poplatok, a spolu s týmto poplatkom získava účastník právo inkasovať poplatok od nových členov, ktorých do schémy privedie. Časť poplatku si účastník necháva pre seba, no a časť zaplatí človeku, ktorý ho do tohto kolotoča priviedol.

V praxi je takýto model dlhodobo neudržateľný a profitujú na ňom maximálne jeho organizátori a ľudia, ktorí do hry vstúpili na začiatku. V niektorých štátoch je toto dokonca považované za nelegálne praktiky.

Je už samozrejme na každého uvážení, či takto vníma aj Bitcoin alebo kryptomeny všeobecne.


Debaty o tom, ako zaobchádzať s kryptomenami v Rusku sa vyostrujú počas celého roku 2017, no názory viacerých vysoko postavených entít na to, ako by mala vyzerať regulácia tohto odvetvia, sa rôznia.

Zákaz prístupu na krypto burzy bude údajne v platnosti do konca roku 2017.

Podľa Shvestova, sú momentálne súkromní investori, ale aj biznis sektor, vystavení „príliš veľkému riziku“.

„Finančné služby postavené na kryptomenách je prakticky nemožné podporovať, a teda musíme prijať opatrenia, ako zamedziť domácemu ruskému trhu interakciu s týmito službami“, ďalej dodáva Shvetsov.

Rusko mení postoj

Tento počin je zo strany Ruska trochu prudký, skôr to vyzerá tak, že keď nemôžu kompletne kontrolovať nákupy či predaje krypto majetku svojich občanov, radšej všetko zakážu a bude pokoj.

Už na konci augusta tohto roku sa vyjadril aj zástupca ruského ministra financií Alexej Moiseev, že nemá pochýb o tom, že kryptomeny sú len pyramídová schéma. Ďalej sa vyjadril, že vláda by mohla povoliť obchodovanie iba kvalifikovaným investorom alebo tomu, kto na to má pádny dôvod.

„Pre bežných ľudí toto nie je bezpečná investícia a mohli by prísť o všetky svoje peniaze“, obhajuje svoje tvrdenia Moiseev.

V Rusku sa muselo niečo udiať, keďže ešte pred dvomi mesiacmi sa dušovali, že postavia štátom sponzorovanú spoločnosť na ťažbu kryptomien, ktorá chcela získať podiel na trhu v hodnote 100 miliónov dolárov, a tiež vtedy chceli prebrať prvenstvo na trhu od dominujúcej Číny. Nakoniec sa rozhodli Čínu nasledovať a burzy zakázať.

Menší otras Bitcoinu

Tieto správy mierne zakolísali aj kurzom Bitcoinu, ktorý sa prepadol o približne
$600. Tento prepad trval doslova len niekoľko minút a teraz je už cena opäť niekde okolo $4,800.

Zdroj: cointelegraph.comZaujímate sa o dianie okolo kryptomien a chceli by ste sa podieľať na tvorbe obsahu KryptoPortalu? Kontaktujte nás pomocou kontaktného formulára!

Páčia sa Vám naše články a príspevky?
Podporte nás a prispejte tak k rozvoju Vášho obľúbeného informačného média. Ďakujeme!

ETH: 

0xa3B90C2d50B79Eaf466Ca3f2080fD15E0764c5A3

BTC:
15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd

loading...